Skupiny – Znouzectnost

Znouzectnost

Láska je nemoc a pravda přítěž, ideje maska, za kterou leccos zmizí.
Slova jsou náboje pro ústa velký ráže, peníze, náboženství – jak cesta, tak i cíl.
Srdce z olova, ruce od špíny, hovna ze zlata zaplatí všechny viny.
Na cestě po žebříku vedoucím do nebe, dobré je dolů kopat a cpát se nad sebe.

   Znouzectnost (též ZNC) je punk-rock-folková skupina s typicky punkovým názvem Znouzectnost. Asi málokterý punker by ji neznal, ovšem ne všichni, zejména z mladších ročníků, ji poslouchají a mají za punk, protože se trošku liší: málokdy používá vulgarismy a její hudba není tak tvrdá. Texty jsou často převlečeny v nějaký příběh, který má ovšem většinou druhý, poučnější význam. Píseň tak získává až sarkastický nádech: „Všichni jsme bratři, ať žije svoboda! Jen jedna otázka: Co, komu, kolik za co?“ Ne každý však v jejich textech na první dobrou najde to, co by měl, a proto tato skupina zůstává někdy, řekl bych, nedoceněna.

Znouzectnost je potrhlá možnost, jak z toho mála, co v tomhle světě znamenáme, udělat jedinečnou a nenapodobitelnou událost. Znouzectnost je naše maskovaná blbost a tloušťka, je to stavění stojícího na hlavu a ležícího na nohy, zkrátka princip koření. Prakticky to znamená, že když už můžeme hrát my, tak může každý,

řekl v měsíčníku Rock & Pop (1990) bubeník souboru Caine. Co na úvod dodat?
   Skupina vznikla v r. 1986 z ex-členů skupin Zastávka Mileč a Kuličkové ložisko, a to v Plzni, na což je náležitě hrdá. Zakládajícími členy byly Déma (zpěvák , kytarista a frontman), Caine (tehdy dvoutónová kytara a křik) a Jožžin (bicí a zpěv). Dále se přidá Golda (basa a zpěv) a sestava je v podstatě kompletní. První koncert odehrají 26.11.1986 v Plzni (klub Oko). V září 1987 ale umírá Jožžin a za bicí sedá Caine, a tak kluci zůstávají jen tři, což jim de facto vydrží dodnes. V letech 1996 – 2009 ještě členy doplňují dva dlouhodobí hosté – Romana (tehdy) Kohoutová (saxofón, flétna, klávesy, tamburína, zpěv) a Michal Röhrich (kytarista, el., občasný bubeník a zpěvák). Nicméně od r. 2010 opět ZNC koncertuje v původní sestavě. Je to tak jedna z mála předrevolučních stále hrajících punkových kapel, která to tak má.
   Diskografie je vskutku bohatá (viz níže) a vystoupeními pánové také nešetří, navíc nehrají jen v Čechách, ale i na Moravě – již tradiční je zimní Musilka v Brně, ale narazíte na ně občas i v malých dědinách. Není tak problém na koncert zajít někam poblíž vás. Kluci jsou nevšedně skromní, klidně s vámi prohodí pár slov, podepíší se (mají krásné, kreslené autogramy) a navíc na koncerty téměř vždy vozí svůj merch, který pak prodávají za lidové ceny.

   V posledních letech pánové zahájili éru rozsáhlé konverze alb na LP – na rozdíl od některých vydavatelství, nestojí majlant a mají hezké, propracované booklety a doprovodné materiály; na žádost vám je pošlou i s autogramem a věnováním. V r. 2024 ZNC vydává po 10 letech album s názvem The End…? Snad to opravdu nebude konec…
   Za zmínku jistě stojí, že všichni členové mají své pobočné projekty. Asi nejznámější je akustické duo (+hosté) s názvem Démophobia, které vzniklo na počátku 90. let, založené frontmanem Démou. Věnuje se zejména humornému zhudebňování pověstí (nejen) z Plzeňska a okolí, vydalo několik desek a hraje dodnes (často i se ZNC). Caine vydal také pár lyricky laděných sólových nahrávek a Golda se zase zabývá tvorbou nápaditých a dnes již pověstných koncertních plakátů pro ZNC, které dokonce nejednou vystavoval. Aktuální jsou k vidění vždy na jejich stránkách.
   Ještě jedna perlička na závěr – ZNC má jedny z nejdéle nepřetržitě fungujících stránek (byť před pár lety modernizovaných), které byly spuštěny – jestli se nemýlím – již v r.1996, však návštěvnost přesáhla 3 miliony. Také doporučuji si v Archivu dohledat sekci Rychlé šípy. 

ALBA

 • Zastávka Mileč: 1984
 • Vítejte v blázinci, hraje vám Znouzectnost (1987)
 • Happy X-mas (1988)
 • Obludný neználek (1989)
 • Odrhovačky a baladajky (1990)
 • Ukolébavky pro ne(v)hodné loutky (1992)
 • Znouzectnost uvádí své hosty na vlnách rádia Bla Bla plus (1992)
 • Mé království (1993)
 • Folcore (1994)
 • Kapitán Mlíko (1996)
 • Bomboniéra! (1998)
 • Demophobia: Vycpávky (1999)
 • Písně instantního štěstí (2000)
 • Tvrdí kluci nepláčou (2002)
 • Ad Astra (2005)
 • Heavy Model aneb srdce pro Anubise (2008)
 • Beat simplicitas (2014)
 • The End…? (2024)
5 1 hlas
Ohodnoť skupinu! (Ne článek.)
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře