Skupiny – Zikkurat

Zikkurat

   Zikkurat byla jedna z prvních kapel v tehdejším Československu, která přišla s alternativním pojetím bigbítu – pro škatulkomilce: dnes se tomu říká alternative-punk, a tak se hoši i profilují na Bandzone.
   (Pre)historie Zikkuratu sahá až do roku 1977, címž jen o pár let zaostává za světovými punkovými legendami, i když – přiznejme si – tehdy kapela asi o punku neměla příliš ponětí. Skutečný vznik a název Zikurrat však přichází až v roce 1978. Tehdy k původnímu triu Křivka, Havrda a Čok přibyl i Luděk Vejvoda. Chvíli trvalo, než si kapela našla svůj styl, i když do dnes je ji dost těžké někam zařadit, ale název „alternativa“ toho snese hodně. Konečně koncem roku 1978, a hlavně pak v letech následujících, přicházejí do repertoáru Sex Pistols, Stranglers , Damned a další punkové legendy, které vystřídaly původní Deep Purple, Nazareth a jiná „západní“ populárně-bítová seskupení. První veřejná prezentace punkového zaměření pak proběhla v květnu 1979.
   Do povědomí mladšího publika se kapela dostává poměrně rychle, protože Vilém Čok se sichrhajskou ve tváři, hřebíkem v ruce, to vše zabaleno do netradičního oděni, je jistě nezapomenutelný zážitek, obzvláště na dobu normalizace! Ne všichni to ale rozdýchali, a tak má skupina problémy s vystoupováním, což vede téměř k jejímu rozpadu. Nakonec, částečně také kvůli vojně, odchází Luděk Vejvoda a zůstává tak opět původní trio Křivka – Havrda- Čok.
   Průlom přináší listopadové (3.11.’79) vystoupení na 9. Pražských jazzových dnech. Je to paradox, protože kapela nakonec z organizačních důvodů mohla hrát jen pár desítek minut, a tak jazzové sekce a jiné parádičky vynechala a odprezentovala téměř výhradně punkové covery od světových legend. Tím začalo jedno z nejúspěšnějších období skupiny a s ním samozřejmě řada nezapomenutelných vystoupení. Z té doby pochází i 2 LP Zikkurat 1979-82, které ale mohlo vyjít až po revoluci v r. 1991. V tomto období s kapelou krátce působí i Alexandr Komanický jako manager. Nic ale netrvá věčně, nebo spíš: dobrého po málu, a tak se už v r. 1981 po pár měsících odolávání nechává Čok, ale i Komanický, zlákat Kocábovo-Pavlíčkovým Pražským výběrem. Podíl na tom měl také koncert z r. 2.7.1981 ve Vrchovinách, který rozežene SNB a fakt, že každý jednotlivý člen byl nadaný hudebník a individualita, což musí jiskřit.
   Jenže, jak všichni víme, dobří holuby se vracejí :), a tak přes řadu peripetií vstává Zikurrat z popela. No, ne tak úplně – vzniká přejmenování seskupení Grand Onyx, kde hrál Křivka, Ondříček, Kulhavý a Chromovský. Natočí dokonce hudbu k Pějme píseň dokola (Hřebejk, Jarchovký, Trojan). Ale i Zikurrat II se po pár letech rozpadá, převážně kvůli jiným aktivitám členů.
   Cesty osudu bývají však nevyzpytatelné, a tak se v roce 2005 Křivka opět rozhodl kapelu vzkřísit a 10.7.2005 se pro známé a novináře konalo vystoupení ve Vagónu. V kapele pak ale nastal doslova personální vichr, takže to zkraťme a řekněme si aktuální sestavu: Jiří Křivka, Josef Hřeben a Petr Marvin Svoboda. Snad zbývá ještě dodat, že v roce 2013 kapela oslavila své 35 narozeniny, i když po třetím znovuzrození a v trošku jiné sestavě…
   Jistě není bez zajímavosti, že v rámci Zikkuratu vznikla v únoru 2013 i „divize“ SEX PISTOLS Revival Prague, která interpretuje ojedinělým způsobem nesmrtelnou punkovou legendu. Sestavu tvoří: Jiří Křivka (jak jinak :)), Danny Vejvoda, Ival Bulička a Zoltán Kilácsko.

ALBA

  • Na hřebenu Eufratu (1990, zatím nevydáno)
  • „Zikkurat 1979-82“ (2LP, 1991)
  • Zikkurat (1996)

KOMPILACE

  • Various – Czech! Till Now You Were Alone (LP, 1984)
  • Vilém Čok – Čok ‚o‘ láda (2CD, 2000)
0 0 hlasy
Ohodnoť skupinu! (Ne článek.)
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře