Skupiny – Toy Pištoľs

Toy Pištoľs

Koľkokrát v živote si záujmy slabších bránil?
A dočkal si sa akurát rozbitej hlavy…

… Skurvení hajzli sú medzi nami,
skurvení hajzli sme my sami?
Každý z nás za to vinný je – nezmení sa to
kým nenájdeme stratené svedomie.

   V průběhu existence každé undergroundové kapely, která začne být úspěšná – pro punkové to platí dvojnásob – nastane období rozhodování, jestli jít do mainstreamu, anebo zůstat v podzemí. Zatímco mnozí postupně zvolí první, jednodušší možnost a pak to omlouvají tím, že jim nikdo  nemůže diktovat, co je punk apod., Toy Pištoľs, zdá se, mají jasno a skoro 30 let hrdě kráčejí ztemnělými tunely.
   Toy Pištoľs pochází z Banské Bystrice (SK), kde se zformovala díky Krtkovi v r. 1995. První sestavu tvořili Sagen (synťák – bicí, basa, zpěv), Krtko (kytara, zpěv), Čudlo (ostatní, co bylo třeba) a Janko (textař z ulice) – všichni toho času ve věku 15-16 let.

   První, značně recesivní nahrávka vznikla na diktafon v nákladu 50 ks a jmenovala se Portréty idolov (1995). Dubutové vystoupení kupodivu následovalo až po té, ale moc se nepovedlo, a skupina se proto poprvé rozpadá. Nastávají změny v sestavě, ve které zůstává jen zakládající člen Krtko a dále přibírá dva členy: Loďo (basa, zpěvy), Palo (bicí). Druhá sestava má více štěstí a díky slavnější skupina Hasici pristroj si zahraji na mnoha jejich koncertech s dalšími kapelami. Vychází také studiová reedice Potréty idolov a díky 4-Music se rychle šíří.

   V r. 1998 vychází Len na lekársky predpis, jejíž obsah odpovídá věku kluků a dnes je spíše k pousmání, ale kdo si tím neprošel, že? Ze sestavy ještě ten rok odchází Palo, který je nahrazen Dudou a o rok později i  Loďo – nahrazen Kosťou. Postupem času přichází CD Sme prasatá (2001) s mnohem promyšlenějšími texty, které se prodává jen  v ČR a SR, ale také v Polsku. Následně se objevuje i nový zpěvák Jaro a skupina začíná v této sestavě koncertovat od r. 2002 a také zkoušet pravidelně dvakrát týdně.

   V r. 2003 spatřuje světlo světa nahrávka Prispôsob sa, alebo zdochni!, u které se kapela snažila o: ,,čo najrealistickejšie a v čo najväčšej možnej miere približovala zvuk kapely na koncerte, či na skúškach.“ Navíc, a zde se projevuje to, co jsem psal v prvním odstavci, se CD  prodává za lidových 99 Kč, kdy většina ostatních za CD požaduje 250-300 Kč s argumenty, že levněji to nejde. Nezřídka také návštěvníci koncertů dostávají ke vstupence alba za ještě výhodnější cenu 69 Kč (!) Kluci jdou dokonce tak daleko, že na přebal natisknou upozornění, ať nikdo neplatí více než 129 Kč, jinak jde o nekalou obchodní praktiku a daný prodejce podvodník a čurák a jejich seznam dokonce vystaví na webu :-).

   Zdaleka však nejde o recesi či pózu, pro kapelu – a do značné míry i tamější scénu – nastává období volby (maintsrem+peníze x punk+určitá sebeúcta) a Toy Pištoľs postupně odmítají hrát s kapelami, se kterými se myšlenkově rozcházejí, ba co víc, odmítají účast na velkých, komerčně zaměřených festivalech. Není těžké uhodnout, že přátele se tím neudělají, anebo se na to lze dívat naopak – zůstanou ti, co za to stojí. 

  V r. 2011 si dávají koncertní pauzu, aby přišlo na scénu album Arbeit Macht Frei, i to je možné získat ke vstupence na křes za těžko uvěřitelné 1 €. Dále přicházejí zdravotní problémy a útlum až do r. 2017, kdy vystoupí na benefici v klubu Bosorka a následující rok vydává velmi povedené album se zajímavým zvukem Apocalypsa duše v samonákladu 200 LP a 500CD – promo koncert probhně ale až v dubnu 2019.

  Pokud by vás zajímal původ názvu Toy Pištoĺs, Krtko jej vysvětluje takhle ;-):

Asi od roku 1991 si Krtko dával nahrávať svojmu kamošovi Sagenovi rôzne punkové CD. Ten mu na disk vždy nahral na synťáku alebo na gitare aj nejakú debilinu, ktorú nazval TOY PIŠTOĽS.

ALBA

  • Apokalypsa duše (2018-19)
  • Arbeit Macht Frei (2012)
  • Prispôsob sa, alebo zdochni! (2004)
  • Sme prasatá (2001)
  • Len na lekársky predpis (1998)
  • Portréty idolov (1995?) – neoficiální demo
5 1 hlas
Ohodnoť skupinu! (Ne článek.)
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře