Skupiny – Do řady!

Do řady!

Evropou mašírujem, říkaj nám: „Dyť jste malí!“ Co si tak pamatujem, z vysoka na nás srali.

   Do řday! patří beze sporu k základům české punkové scény. Vzniká v Praze na troskách jiné formace – V3S. Ta se náhle po 4 letech existence v roce 1987 rozpadá a kytarista Vladimír Volman spolu s bubeníkem Janem Kyselkou, zpěvákem Jakubem Znamenáčkem, baskytaristou Petrem „Sidem“ Hoškem a textařem Františkem „Egonem“ Müllerem zakládají kapelu Do řady!
    Ač socialismus, přece to byla pro český punk zlatá doba začátků s příchutí zakázaného, a tak si Do řady! zahráli hned v roce 1987 v Národním domě v Praze, pak následoval berlínský Frühlingfest (88), polský Jarocin ’88 a samozřejmě nezapomenutelný Punkeden na Žofíně, kde hrála snad celá tehdejší undrgroundová elita. I do Itálie se skupina dostala, a to v rámci Stage Diving 89“ s italskými The Crime Gang Bang. K tomu se dostávají na kompilace Akce Punk a na proslulou Rebelii Punk and Oi! (1990), která byla nabitá legendami.
    V té době Do řady! hrají řízný „punk“, ne nepodobný zvukům motorové pily. Navíc i vliv V3S je stále slyšet, k tomu přidejte často antimilitaristické texty a máme tu docela zajímavou směs. Snad to byl ten zvuk pily a (tehdy) holá hlava Petra Hoška, která vedla řadu lidí k tomu, že jde o Oi!. Navíc asi došlo i k mírnému nepochopení textů kolem armýdy a nedorozumění je na světě. Kapele to ale paradoxně spíš pomohlo, aby se nějak vyprofilovala a taky byla něčím originální.
    Revoluce si nevybírá, a tak i obsazení kapely nakonec zažívá nejednu změnu – vroce 1990 přichází baskytarista Milan Vlček, a pak ještě zpěvák Pavel Vimr. V roce 1991 přichází na svět první skutečný počin (a vlastně debut) Join the army!? a následuje Amnestie (1995). Rok ’95 a následující přinášejí řadu personálních změn, kapela to ustojí až v roce 2001-2002, kdy se potká dvojka Rajtoral-Volman a vydává se Vojenský 3-nápravový speciál (aneb V3S – a s jejím repertoárem) – že by nostalgie ;)? Následuje konečně vlastní a novinkami nabité Neber to osobně…! (2005).
    V září 2007 kapela oslavila 20, z čehož vyšlo i DVD – Do řady! open air. Fanoušci si pak museli počkat do 2010 na kompilaci 3v1, kde si zahráli společně s Šanov 1 a Čertůf punk. V roce 2012 pak kapele bylo 25 let a v květnu to oslavila druhým ročníkem Do řady! open air. (První byl v roce 2007 na jejich dvacetiny.)
    Dnešní (r. 2014) obsazení je následující: zpěv: PETR RAJTORA (Pražák), kytara: VLADIMÍR VOLMAN, bass: MILAN VLĆEK (Vlčák) a bicí: KAREL ŚIMON (Šipus).

ALBA
  • Join the army!? (1991)
  • Amnestie (1995)
  • Vojenský 3-nápravový speciál (2002)
  • Neber to osobně…! (2005)
  • 3v1 – kompilace Čertůf punk+DŘ+Šanov 1 (2010)
  • Myslím to upřímně (2014)
5 1 hlas
Ohodnoť skupinu! (Ne článek.)
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře