Filmy a dokumenty – Totalita

   V této sekci najdete filmy a dokumenty týkající se různých -ismů a totalitních režimů jako jsou nacismus, fašismus, komunismus aj.


Název: The Death of Stalin / Ztratili jsme Stalina
Žánr: komedie / drama
Země: Velká Británie / Francie / Belgie
Rok: 2017
Stopáž: 106 min
Produkce: Bonton film aj.
Jazyk: anglický
Režie: Armando Iannucci
Hrají: Steve Buscemi, Jason Isaacs, Olga Kurylenko, Jeffrey Tambor, Simon Russell Beale, Andrea Riseborough, Paddy Considine, Rupert Friend, Michael Palin aj.
Popis:    Ztratili jsme Stalina je černá tragikomedie, která se ovšem až překvapivě drží historických faktů. Absurdita poválečného komunistického režimu kupodivu komedii velmi svědčí. Píše se rok 1953, Druhá světová válka skončila cca před 8 lety a neomezený vládce Stalin s jeho kumpanií terorizuje jednu z největších zemi na světě. Smrt si ale přijde pro každého, Stalin není výjimkou. Po jeho smrti se však začnou dít věci – nikdo si není jist ničím a každý se bojí každého. Mnoho dříve zatčených je najednou propuštěno, kormidlo strany se najednou točí jako korouhev a boj o moc začíná. Brilantní výkony hlavních hrdinů, v čele se Stevem Buscemim, se postarají o nevšední zážitek.  Musím říct, že Berija je záporák se vším všudy (i brýlemi) a Jasonovi Isaacsovi jsem drsňáka Žukova spolkl i s navijákem. Čest maskérům! (Snad jen Stalin se moc nepovedl.) 
   I když se žánrově jedná o komedii, místy mrazí. Režisér se totiž věrně drží základních faktů a nejdůležitějších událostí, takže všechny místa, data, jména osob a dokonce i způsoby smrti sedí, často do nejmenších detailů (viz pomočený Stalin). Pokud tedy znáte historii, bude to pro vás o to intenzivnější zážitek. Jistě, je dodána nadsázka, ale kdo z nás ví, zda skutečnost v tomto absurdistánu nebyla ještě barvitější? Pro mě byl film velkým překvapením, zakopl jsem o něj omylem na internetu a všem ho můžu doporučit. Doufám, že ho brzy uvidíme i v TV. Mimochodem v Rusku byl zakázán, což je jistě dostatečnou pozvánkou k jeho zhlédnutí ;-)! (Za povšimnutí také stojí anglický podtitul A Comedy of Terrors!, což je hra se slovy na Shakespearovu Komedii omylů (The Comedy of Errors).)
ČSFD: 75% (v době psaní článku) ( odkaz )
IMDB: 7,4 (v době psaní článku) ( odkaz )
Punkhudba: 8 z 10

 


Název: Svět podle Daliborka
Žánr: dokumentární
Země: Česká republika
Rok: 2017
Stopáž: 105 min
Produkce: Bonton film aj.
Jazyk: český
Režie: Vít Klusák
Hrají: Dalibor(ek) a jeho nejbližší
Popis:    Svět podle Daliborka (dále už jen ,,Daliborek“) je dokument o všem možném jen ne o českém neonacistovi. Vít Klusák umí po technické a formální stránce natočit dobrý, koukatelný dokument, ale s obsahem to bývá horší – tím více, když při jeho propagaci zarytě tvrdí, že by měl být na určité téma, ale nakonec se ukáže, že to zdaleka není pravda. Nemluvě o neodbytné otázce, zda se nakonec nejedná jen o hraný film, která se okolo Daliborka povážlivě vznáší.
   Buď jak buď, Daliborek je spíše tragikomické dílo, které více něž co jiného připomíná rodinu Homolkovic, než dokument zaměřený na jedno z nejpalčivějších témat současnosti. Nacismus je ve filmu spíše omylem a pravděpodobně jediný (z tohoto pohledu) zajímavý a přínosný moment přináší návštěva Osvětimi, a snad ještě pár momentů z koncertu Ortelu, kde se slyšitelně hajluje a mluví o následování ,,vůdce“. Některé scény jsou až okatě umělé (běh v řepce apod.), takže divák se sice zasměje, ale ono je to spíš smutné u takového typu dokumentu.
   Podtrženo, sečteno – jestli vám jde o to, dozvědět se něco více o českém extremismu, pak budete hořce zklamáni. Pokud chcete tragikomický příběh z českého prostředí s rodinou, o jejíž inteligenci se dají vést diskuse, asi budete celkem spokojeni. Nemám nic proti experimentování v oblasti dokumentů, od toho tu jsou, problém ale je, že když už pracně získáte peníze na určité zajímavé téma a pak stejně natočíte něco jiného, zabijete toto téma na dlouhá léta pro všechny ostatní, kteří mají opravdovou vůli se mu věnovat a přinést něco zajímavého. Velká škoda.
ČSFD: 66% (v době psaní článku) ( odkaz )
IMDB: 7,3 (v době psaní článku) ( odkaz )
Punkhudba: 5,7 z 10

 


Název: Nesmíš plakat
Žánr: dokumentární
Země: Československo
Rok: 1990
Stopáž: 48 min
Produkce: Československá televize
Jazyk: český
Režie: Dagmar Průchová
Hrají: bývalé vězenkyně komunistického režimu
Popis:    Nesmíš plakat je (polo)zapomenutý dokument o politických vězenkyních trpících v komunistických lágrech za minulého režimu, který ČT uvedla v den úmrtí jeho autorky, režisérky Dagmar Průchové, tj. dne 6.10.2015. Před tím jsem jej na obrazovce neviděl a řekl bych, že zdaleka nejsem sám.
   Dokument byl pro mě velkým překvapením a vzhledem k hodnocením na ČSFD to tak nevnímám jenom já. Málokdy můžete být přímými svědky osudů lidí, kterým komunistický režim zničil život, často jen pro to, že měli jiný názor. V podstatě se jedná o na koleně dělanou – přesto působivou – koláž složenou z výpovědí několika žen, které odpovídají na řadu otázek – každá svým nezaměnitelným způsobem, a přesto jejich odpovědi mají mnoho společného. Rozhodně můžu všem doporučit.
ČSFD: — (v době psaní článku) ( odkaz )
IMDB: — (v době psaní článku)
Punkhudba: 8,5 z 10

 


Název: Album(s) d'Auschwitz / Dvě tváře Osvětimi
Žánr: dokumentární
Země: Francie / Velká Británie
Rok: 2012
Stopáž: 59 min
Produkce: Angoa-Agicoa, Centre National du Cinéma et de L'image Animée (CNC), Flach Film Production
Jazyk: v originále převážně v angličtině, dostupné i ve slovenském jazyce
Režie: Blanche Finger, William Karel
Hrají: bývalí vězni koncentračních táborů
Popis:    Nevšední dokument natočený na základě (relativně) nedávno objeveného alba jednoho z dozorců v Osvětimi, které po dlouhá léta vlastnila Lili Jacobová (vězenkyně).
   Materiálů, ať už autentických či hraných, o koncentračních a vyhlazovacích táborech je poměrně hodně. A vždy znovu ohromí krutostí. Tento dokument je ale přecejen jiný, divákovi se totiž nabízí možnost vidět události v táborech výjimečně také z pohledu dozorce, který tu pracoval jako zaměstnanec. Pohled je konfrontován s výpověďmi druhé strany, tj. vězňů, a přináší nečekané souvislosti.
   Dílo rozhodně stojí za vidění, nic podobného jen tak neuvidíte, i když se nemůžu ubránit dojmu, že taková příležitost se dala využít ještě o něco lépe.
ČSFD: 83% (v době psaní článku) ( odkaz )
IMDB: 7,1 (v době psaní článku) ( odkaz )
Punkhudba: 7,6 z 10

 


Název: Největší přání II
Žánr: dokumentární
Země: Československo
Rok: 1990 (rok vydání, točeno v letech 1964 – 1989)
Stopáž: 85 min
Produkce: ??
Jazyk: v českém jazyce
Režie: Jan Špáta
Hrají: Roman Lipčík a „socialistická“ mládež i dospělí
Popis:    Druhý díl výjimečného časosběrného dokumentu Největší přání. Ne, nenatočila ho Helena Třeštíková, ale Jan Špáta, který dílo založil na zdánlivě jednoduché otázce: ,,Co je vaším největším životním přáním?“, kterou pokládal v průběhu let 1964 – 1989 různým generacím lidí žijících v minulém (tj. totalitním) režimu. Na rozdíl od prvního dílu je tento založen více na materiálech natočených na konci éry komunismu (tehdy to ovšem nikdo ani netušil – o to je to zajímavější) a na jejich porovnávání s rozhovory z let 60.     Já osobně jsem byl překvapen otevřeností některých lidí mluvit o tom, co jim v minulém režimu vadí. I když většina z nich odmítla říci přímo, že jim vadí tehdejší vláda, naznačovali to v podstatě všichni. O to víc ohromí lidé, kteří to řekli do kamery přímo. Nechybí průřez generacemi, ani sociálními a jinými skupinami. Divák si tam může poslechnout názory studentů, učňů, chovanců nápravných ústavů, ale také trampů, metalistů a dokonce punkáčů! Z mého pohledu nelze jinak, než dokument doporučit. Bylo to velmi milé překvapení v 21. století. Tohle je přesně ten typ dokumentu, který bych rád viděl v TV 17. listopadu.
ČSFD: 86% (v době psaní článku) ( odkaz )
IMDB: — (v době psaní článku) ( odkaz )
Punkhudba: 8,5 z 10

 


Název: Černí a černější
Žánr: dokumentární
Země: Česká repulika
Rok: 2007
Stopáž: 52 min
Produkce: Česká televize
Jazyk: v českém jazyce
Režie: Ján Novák
Hrají: historikové
Popis:    Je mnoho dokumentů, které se zaměřují na režim před listopadem 1989, ale nenapadá mě jiný, který by se zaměřoval přímo na spolupráci církve, resp. jejích členů, a STB.
   Dílo je dokladem toho, že totalitní režim se může dostat opravdu všude, „boží místa“ nevyjímaje. A o to děsivější dopad potom má. Týká-li se to kněze, kterému se vyzpovídáte, jde o ideální zdroj informací. Někteří udaly i 500 lidí! V žádném případě ale nechci paušalizovat – mezi udanými byli i duchovní a nemálo z nich bylo příslušníky STB ubito k smrti. (Oficiální důvod smrti však samozřejmě byla sebevražda.). Doporučuji.
ČSFD: 73% (v době psaní článku) ( odkaz )
IMDB: — (v době psaní článku)
Punkhudba: 7,5 z 10

 


Název: Vrahem z povolání – Utrpení soudce Karla Vaše
Žánr: dokumentární
Země: ČR
Rok: 2013
Stopáž: 83 min
Produkce: ??
Jazyk: v českém jazyce
Režie: Jan Bělohlavý, Pavel Paleček
Hrají: David Černý, Petr Jeništa, Pavel Rychetský, Karel Vaš, pozůstalý po odsouzených
Popis:    Hodně silný, zároveň však ne úplně srozumitelný název, který člověk plně pochopí až po shlédnutí snímku. Předpokládám, že většina lidí, kteřá se narodila až po normalizaci, o Karlu Vašovi před tímto dokumentem slyšela maximálně kdysi v médiích, a přece to byl jeden z největších ,,katů“ v novodobé československé historii. Já jsem nebyl výjimkou.
   Na tenhle dokument jen tak nezapomenu a jsem moc rád. Zdánlivě dlouhá stopáž (83 min) mu sluší – je to přesně to, o čem jsem mluvil u Cesty Magdalény Robinsonovej (níže), kde bohužel byla poloviční, a nestačilo to. Musím přiznat, že člověka už v dnešní době snad ani tolik nezarazí ta – musím to říct – zvěrstva, která bez mrknutí oka páchal… ALE to, jak sám sebe dokázal přesvědčit, že se většina z těch věcí nestala, a pak o tom zcela věrohodně do kamery lhát – pokud se snad už něco stalo, tak úplně jinak, naprosto nevinně. A kdyby náhodou opravdu někde sešel z cesty, tak to ani nestojí za řeč. A to nejděsivější pro mne přišlo na konec – on sám sebe asi opravu po tom všem viděl jako toho, kdo byl neprávem perzekuován a kdo (nějak?) přispěl k humánnější společnosti. Osobně jsem se s podobným postojem bohužel v životě taky setkal a nechápal jsem, jak se člověk může tak chovat, ale hlavně, jak si to ospravedlní, že sám se sebou dokáže žít a ještě být ten ukřivděný, ale po tomhle dokumentu… K tomu všemu mu bohužel dopomohla i porevoluční justice, která jej sice uznala nejprve vinným, ale vrchní a Nejvyšší soud – nutno říci, že ještě plný jeho komunistických známých – jej osvobodil.
   Abych ale jenom nechválil. Asi jste si všimli, že na Čsfd má ,,jen“ 76%. Nevím, co pár lidí vedlo k tomu dát 1,2,3 z 5, ale každý má právo na nějaký názor. Já osobně musím přiznat, že je cítit snaha Karla Vaše prostě odsoudit – hlavně si to nevykládejte tak, že by si to nezasloužil, naopak. Ale divák by měl mít možnost na to přijít sám a – troufnu si říci – kdokoli při smyslech asi ani k ničemu jinému nedospěje. Proto mi přijde zbytečné naznačovat, co si myslet už od začátku. Trošku spornou věcí je moderátoroví Davida Černého. Když vypráví do příběhu, je to příjemné, stejně tak jako některé vstupy. Naopak, zejména jeden z nich ke konci, který musel být z poloviny vypípán, byl opravu nadbytečný a dokument zbytečně degradoval. (Jakkoli ho z lidského hlediska chápu.)
   Podtrženo a sečteno, doporučuji, a to všem!
ČSFD: 76% (v době psaní článku) ( odkaz )
IMDB: — (v době psaní článku)
Punkhudba: 8,5 z 10

 


Název: Cesta Magdalény Robinsonovej
Žánr: dokumentární
Země: SR
Rok: 2008
Stopáž: 40 min
Produkce: RAMI Agentura a Slovenský filmový ústav
Jazyk: ve slovenském jazyce
Režie: Marek Šulík
Hrají: Magdaléna Robinsonová
Popis:    O dokumentu jsem se dozvěděl až pár let po natočení a vydání a pod jeho názvem jsem si nedokázal nic představit. O to víc jsem byl ohromen. Celý dokument je jednou velkou výpovědí o životě Magdalény Robinsonovej, která měla tu smůlu, že zažila II. světovou válku s koncentračními tábory a také tehdejší Slovenský štát. Bez té smůly by ale dokument nikdy nemohl vzniknout.
   Doporučil bych jej všem, kteří nevěří v existenci koncentračních táborů či těm, kteří jsou moc mladí, aby o tom něco věděli. Otřesné svědectví chvílemi bere dech. Atmosféru skvěle dokresluje nevšední způsob prezentace. A konec dodává celému vyprávění ještě více na síle. Je jen obrovská škoda, že stopáž má pouze 40 min. Na tak ambiciózně pojaté dílo je to zoufale málo. I běžné TV dokumenty mívají 50 min, tady to mohlo klidně být 60 min, ba i 90 min. Přišlo mi, že dokument skončil tak rychle, jak začal, a díky tomu, že se divák nemá čas nudit, utekl jako by to bylo 10-15 min.
ČSFD: 86% (v době psaní článku) ( odkaz )
IMDB: — (v době psaní článku) ( odkaz )
Punkhudba: 8,7 z 10

 


Název: Sloužil jsem ve Wehrmachtu
Žánr: dokumentární
Země: ČR
Rok: 2008
Stopáž: 57 min
Produkce: Česká televize
Jazyk: v českém jazyce
Režie: Aleš Koudela
Hrají: bývalí čeští členové Wehrmachtu aj.
Popis:    Abych se přiznal, na začátku jsem čekal dehonestující válečný dokument zaměřený na ty, co za války kolaborovali s nacisty. Jak jsem se mýlil!
   Faktem je, že dokument se opravdu zabývá Čechy, kteří za války sloužili ve Wehrmachtu. Jenže tím to končí. Hlučínsko se totiž nachází v pohraničí, a po Mnichově 1938 bylo de facto německým územím, takže tamější obyvatelé byli povážováni za Němce, a proto za války museli rukovat, jako občan každé jiné země. Těžko se dnes zkoumá, kdo chtěl a kdo musel. Jejich životní osudy jsou však velmi silné. Za války museli bojovat proi vlastní zemi a po válce je měli za zrádce. V dokumentu zazní i řada silných výpovědí. Asi nejvíc mi utkvěla v paměti ta, kdy jeden z bývalých vojáků říká, že kdyby měl syna a byl povolán do války, usekl by mu raději pravou ruku, aby ty hrůzy nemusel zažít. Dílo je o to silnější, že těsně po natáčení dva z veteránů zemřeli.
ČSFD: 84% (v době psaní článku) ( odkaz )
IMDB: — (v době psaní článku)
Punkhudba: 8,2 z 10

 


Název: International terrorism since 1945 – KKK / Mezinárodní terorismus – Ku-klux-klan
Žánr: dokumentární seriál
Země: USA
Rok: 2009
Stopáž: 26×26 min
Produkce: ??
Jazyk: anglický, dostupný i v českém jazyce
Režie: ??
Hrají: členové KKK, rodiny obětí, policisté
Popis:     Předem chci říci, že nehodnotím celou sérii, ale pouze díl o Ku-klux-klanu. Musím říct, že jsem byl mile překvapen. Když jsem viděl stopáž (26 min), název, úvodní znělku a zemi původu USA, tak jsem čekal nějaký bulvárně laděný rychlopohled na KKK, nejlépe s hranými scénami, jak je to dnes zvykem. Ale nestalo se. Dokument za 26 min stihl poměrně komplexně představit KKK od jeho vzniku až do současnosti, vše doplněné autentickými dobovými záběry a ještě navíc i rozhovory. Samozřejmě je škoda, že není delší, ale za mě můžu říct, že stojí za to.
ČSFD: 73% (v době psaní článku) ( odkaz )
IMDB: — (v době psaní článku) ( odkaz )
Punkhudba: 8 z 10

 


Název: The Secret KGB Sex Files / Tajné spisy KGB: O sexe
Žánr: dokumentární
Země: USA
Rok: 2001
Stopáž: 90 min
Produkce: Associatred television international
Jazyk: anglický, dostupný i ve slovenském jazyce
Režie: David McKenzie, John R. Peterson
Hrají: Roger Moore, členové tajných služeb
Popis:     Abych řekl pravdu, když jsem viděl bulvární název dokumentu a navíc moderátora v podobě známého herce, říkal jsem si, že to asi nebude nic moc přínosného. Byl jsem ale mile překvapen. 90 min dokument nabízí velkou řadu dříve TOP-secret dokumentů, hlavně videí, které asi nikde jinde neuvidíte. Štáb nebyl líný, nebo spíš měl prostředky a možnosti, aby se podíval do Ruska na černý trh a za nemalé prostředky tyto dokumenty vyhledal a zakoupil. Toufnu si říci, že na světě nebude příliš dokumentů o špionáži KGB (ale i CIA), jestli vůbec nějaké, které by se mohli chlubit vlastnoručně získanými dřívě nezveřejněnými audionahrávkami. Řada těchto záznamů ukazuje intimní chvíle, kdy si  KGB zajišťovala kompromitující materiály za spolupráce tzv. vlaštoviček/vlaštovek – krásných žen, které sváděli – nutno říci, že zpravidla úspěšně 🙂 – předem určené cíle za přítomnosti skrytých kamer. Vše se ale netočí jen kolem sexu, jak by se mohlo zdát, dozvíte se např. i o třech podivných úmrtích papežů ve 20. století, o teroristických útocích aj. Uslyšíte řadu teorií, zpravidla i podložených důkazy. Budete mít také možnost vidět celou řadu odhalených špiónů v USA a také vyslechnout jejich příběhy. Člověk tyto praktiky tak nějak tuší, ale pořád si říká, jestli to nemá z té televize…dokud ale neuvidí něco takového.
ČSFD: 59% (v době psaní článku) ( odkaz )
IMDB: 6.3 z 10 (v době psaní článku) ( odkaz )
Punkhudba: 7 z 10

 


Název: Kids of the Ku-klux-klan / Děti Ku-klux-klanu
Žánr: dokumentární
Země: Francie
Rok: 1997
Stopáž: 27 min
Produkce: ??
Jazyk: anglický, dostupný i v českém jazyce
Režie: Christophe Weber
Hrají: členové KKK, ex-členové KKK, občané-nečlenové
Popis:     Jeden z nemnoha dokumentů o KKK z relativně poslední doby. Nabízí zajímavý pohled na tento jev v USA, která pro svoji ultraliberalitu umožňuje fungování i takovýchto hnutí. Asi není překvapením, že hnutí funguje spíše v menších městech a na vesnicích a že většina rekrutů při vstupu není ani plnoletá. Některým je dokonce sotva 12 let. Přesto, nebo snad právě proto, je zarážející, nakolik přebírají názory starších, aniž jim v tomto věku mohou rozumět. Kdo viděl film Kult hákového kříže (i když s KKK nemá nic moc společného), nebude ani překvapen otevřeným vyznáváním Hitlera, používáním nacistických uniforem a hlásáním nenávisti nejen k Židům. Ne, v USA to není nelegální.
ČSFD: 64% (v době psaní článku) ( odkaz )
IMDB: — (v době psaní článku)
Punkhudba: 7 z 10

 


Název: Nazi Concentration Camps / Nacistické koncentrační tábory
Žánr: dokumentární
Země: USA
Rok: 1945
Stopáž: 57 min
Produkce: Spojenci
Jazyk: anglický, dostupný i v českém jazyce
Režie:
Hrají: vězňové koncentračních táborů, nacisté, spojenečtí vojáci
Popis:     Nejspíše první dokument o II. světové válce a o nacistických válečných zločinech vůbec. Byl vydán hned 28. srpna 1945 na rozkaz generála D. D. Eisenhowera, aby nikdo nemohl zpochybnit to, co spojenecká vojska spatřila při svém postupu Evropou a při objevení celé řady koncentračních táborů na území tehdejší Třetí říše. Dokument se věnuje každému táboru zvlášť a sestává výhradně z autentických záběrů, které navíc nejsou nijak cenzurované! Nejedná se tedy o jeden z řady nesčetných dokumentů o II. světové válce, tím je zcela unikátní, a proto jej také jako jediný dokument zde (níže) nehodnotím. Slovy nelze popsat, o čem všem dokument vypovídá. Zajímavé také je, že ač jde o vůbec první dokument, obsahuje řadu informací, které se v novodobých dokumentech jen tak nedozvíte. Například to, že německé obyvatelstvo okolních obcí bylo bráno na povinné prohlídky toho, co nacistický režim v jejich sousedství prováděl. Němečtí dozorci a vojáci pak byli nuceni vykopat hroby pro těla mrtvých vězňů, a naopak jiná (z důvodu pozdějších procesů) zase exhumovat. Myslím, že v dnešní době, kdy si naše generace něco takového neumí ani představit, by měl tento dokument každý alespoň z části vidět. Protože, jak říká klasik, národ, který nezná sovji historii, je odsouzen k tomu si ji zopakovat.
ČSFD:
IMDB: 7.8 z 10 (v době psaní článku) ( odkaz )
Punkhudba: nelze hodnotit

 


Název: Fašismus po česku
Žánr: dokumentární
Země: ČR
Rok: 2010
Stopáž: 58 min
Produkce: ČT – Televizní studio Ostrava
Jazyk: český
Režie: Petr Lokaj
Hrají: zejména historikové
Popis:     Fašismus po česku je dokument z domácí produkce, který podle názvu vzbuzuje řadu očekávání. Pravdou je, že název je tak trošku nešťastný, protože fašismus a nacismus jsou historicky dva odlišné pojmy. Může se tak zdát, že dokument, který si dává za cíl se těmito pojmy zabývat, nese sám špatné pojmenovávání, což mu nepřidává na důvěryhodnosti. Jenže ono tak to není – i když dnes se setkáváme téměř výhradně s (neo)nacismem, v období 1. a 2. republiky, jimiž se dokument téměř výhradně zabývá, u nás naopak měl extremismus svoji podobu odvozenu od italského fašismu. Ostatně název Národní obec fašistická je jasným důkazem. V tomto smyslu lze dokumentu vytknout snad jen to, že opravdu nijak striktně tyto dva pojmy od sebe ani jedinkrát neodlišil. Druhou výtkou by mohl být fakt, že byť diváka svým názvem a také začátkem navnadí na současnou situaci, zabývá se v podstatě jen obdobím 1. a 2. republiky, a to je jednoznačně škoda. I tak ale v dané kategorii vyplňuje relativně prázdné místo české produkce, a tak si myslím že stojí za vidění. Pokud se tedy zajímáte o počátky vzniku pravicového extremisumu nejen u nás, ale letmo i u našich sousedů, pak neváhejte.
ČSFD: 65% (v době psaní článku) ( odkaz )
IMDB:
Punkhudba: 7 z 10

 


Název: Kupředu levá, kupředu pravá
Žánr: dokumentární
Země: ČR
Rok: 2006
Stopáž: 57 min
Produkce: Tereza Polachová
Jazyk: český
Režie: Linda Jablonská
Hrají: představitelé levice, ale i ,,pravice“
Popis:     Jedná se o neotřelý a zajímavý český dokumnet, i když musím říci, že moje očekávání, která název dokumentu vzbuzuje, zcela nenaplnil. Zejména druhá část názvu je spíše propagační, protože protikladu tvrdému jádru komunistů, tj. (neo)nacistů, se divák bohužel nedočká. Pravice je zde zastoupena ,,pouze“ stranou Mladých konzervativců, která má k trvdému jádru tohoto spektra poměrně daleko. I tak ale dokument zůstává cenným pohledem do světa Komunistického svazu mládeže, kam běžný člověk nemá tak často příležitost nehlédnout. Nutno říci, že při některých výrocích lidí, kteří de facto komunismus vůbec nezažili, běhá mráz po zádek. Obzvláště doporučuji tu čát, kdy je vychvalována normalizace a příchod ,,spřátelených vojsk“ jako doba, v níž by se krásně žilo!?!
ČSFD: 75% (v době psaní článku) ( odkaz )
IMDB:
Punkhudba: 7,5 z 10

 


Název: Zatajené poprvavy
Žánr: dokumentární
Země: ČR
Rok: 2009
Stopáž: 57 min
Produkce: ČT – Centrum publicistiky a dokumentu, Televizní studio Ostrava
Jazyk: český
Režie: Petra Všelichová
Hrají: potomci popravených Čechů
Popis:     Rád bych začal úryvkem písně skupiny Zeměžluč: ,,Prý je to dávno, a tak zle nebylo. Většině národa se to i líbilo. Byli však lidé, a mnozí ještě žijí, co přišli o vše – co všecičko ztratili!“ A tím bych mohl i skončit.. Jedná se o podařený dokument ČT o popravených Češích na Ukrajině a v Rusku ještě před vypuknutím II. světové války, v době největšího rozmachu komunismu a stalinského režimu. Důvody, množství a provedení poprav berou dech. Stačilo nepodložené udání, navštěvování Sokola, být filatelistou a už jste mohli mít vážný problém. Emotivní výpovědi příbuzných jen dávají tušit to, co si museli prožít. S ohledem na výsledech krajských voleb v ČR v r. 2012 je mi smutno. Dovolte mi skončit, jak jsem minirecenci začal, tj. úryvkem písně: ,,Absence paměti, devotnost davu a rudá hydra zas už zvedá hlavu. A křivou hubu plnou jedu otvírá…“
ČSFD: 79% (v době psaní článku) ( odkaz )
IMDB:
Punkhudba: 8,5 z 10

 


Název: American History X / Kult hákového kříže
Žánr: film
Země: USA
Rok: 1998
Stopáž: 119 min
Produkce: ??
Jazyk: v originále anglický, dostupný i v českém jazyce
Režie: Tony Kaye a Edward Norton
Hrají: Edward Norton, Edward Furlong, Beverly D'Angelo, Ethan Suplee, aj.
Popis:    Jeden z nejlepších filmů, který jsem měl možnost vidět. Asi bych tak recenzi – či ,,ochtnávku“, chcete-li – začínat neměl, ale je to prostě tak. Snad je to dobou, kdy jsem jej viděl (konec základky), ale prostě mě hodně oslovil. Nepochybuji o tom, že jej mnozí znáte, ale pro neznalé (docela vám závidím možnost jej vidět poprvé :)): Film popisuje část života radikálního nacionalisty Dereka Vinyarda a jeho bratra Dannyho, které doslova pohltí nacistická ideologie. Nebylo tomu tak vždy, ale smrt otce, záchranáře, který zemřel při jednom zásahu v afroamerické čtvrti, poznamenala oba bratry. Každá mince má ale dvě strany, tím spíše radikální ideologie, a tak se příběh začne ubírat nakonec docela jiným směrem, než byste možná čekali.
   Film je dnes už kultovní záležitostí a pamatuji si i jeho vyšší hodnocení na ČSFD a IMDB, a že i dnes je dost vysoké. Někteří lidé mu vytýkají jistou nereálnost v obratu děje (neprozradím a zasvěcení vědí ;)), ale k tomu bych si dovolil říci jen tolik: sedět v USA ve vězení a u nás je hodně velký rozdíl, tím myslím opravdu hodně. Navíc mnoho mladých lidí – snad i většina, kteří dříve uznávali podobné ideologie (i v ČR) se po určitém věku a s nástupem rodiny apod. změní samo a nepotřebuje k tomu žádné vězení – přeberte si to sami ;). Zajímavé je, že ty recenze píší lidé, kteří o těchto ideologiích neví vůbec nic a vsadil bych se, že skinheadství a nacismus jim přijdou jako synonyma. Já osobně jiný film, který by si troufl v dnešní době zabývat se neonacismem v USA, neznám, vy ano?
   Český překlad Kult hákového kříže možná trošku klame tělem, ale při překladu anglického názvu (Americká historie X) české distribuci docela rozumím. Pokud umíte dobře anglicky, doporučuji si např. na Youtube najít vystříhané scény a film dostane zase jiný rozměr. Norton se totiž s Kayem při natáčení nepohodl a film sestříhal a dokončil sám, což je možná trošku škoda. Původní (vystříhané) scény se rasismem, ale naopak i vlivem afroamerických gangů v USA, zabývají ještě více. Film jsem viděl několikrát a pokaždé jsem si v něm našel něco, co jsem napoprvé neviděl. Moc by mě zajímalo pojetí samotného Kaye a snad by bylo hodnocení ještě vyšší. Doporučuji ;)!
ČSFD: 89% (v době psaní článku) ( odkaz )
IMDB: 8,6 z 10 (v době psaní článku) ( odkaz )
Punkhudba: 9 z 10

 


Název: Nazi Hunters / Lovci nacistů
Žánr: dokumentární seriál
Země: Velká Británie
Rok: 2009
Stopáž: 13 x 50 min
Produkce: N M Productions a IMG Entertainment
Jazyk: v originále anglický, dostupný i v českém jazyce
Režie: Chris Lethbridge
Hrají: vyšetřovatelé, oběti i samotní zločinci (ze záznamu)
Popis:     Jak název napovídá, jedná se o cyklus, který se zaměřuje na ,,lov“ jednotlivých nacistických válečných zločinců po II. světové válce. Nechybí taková jména jako Adolf Eichmann aj. Každá epizoda představí nejprve konkrétního zločince a jeho roli za II. světové války, násedně mapuje jeho útěk či snahu o útěk po válce až po případné dopadení, postavení před soud a rozsudek.
ČSFD: 84% (v době psaní článku) ( odkaz )
IMDB: — (v době psaní článku)
Punkhudba: 8,5 z 10

 


Název: Ta naše povaha česká: Volání extremismu
Žánr: publicistický cyklus
Země: Česká republika
Rok: tento díl 2010 (cyklus jako celek 1993 – 2011)
Stopáž: 26 min/díl
Produkce: Česká televize
Jazyk: v originále český
Režie: Petr Lokaj
Hrají: známé i méně známé osobnosti, obyčejní lidé
Popis:     Předem avizuji, že zde neprezentuji pořad jako celek, ale konkrétní díl – Ta naše povaha česká: Volání extremismu odvysílaný v r. 2010. Jedná se o letmou sondu do světa dvou extrémních skupin společnosti: noenacismu a marxisticko-leniského socialismu. V obou případech je dán prostor jejich zástupcům obhájit své postoje. K tomu jsou přidány komentáře odborníků. Jak se jim obhajoba (ne)podařila, posuťe sami. Cyklus je dostupný i online zde
ČSFD: 75% (v době psaní článku) ( odkaz )
IMDB: — (v době psaní článku)
Punkhudba: 7 z 10

 


Název: North Korea: Desperate or Deceptive / Severní Korea – zoufalá či klamající
Žánr: dokumentární
Země: USA
Rok: 2005
Stopáž: 47 min
Produkce: Global Television Network A Canwest Company Inc.
Jazyk: v originále anglický, dostupný i v českém jazyce
Režie: Martin Himel
Hrají: převážně občané Jižní i Severní Koreje
Popis:     Každý dokument natáčený v Severní Korei je poměrě vzácný. Jedna z posledních výsep reálného marxisticko-leninského socialismu má velký zájem na tom si zahraniční zpravodaje nepouštět příliš k tělu. Za milionovou armádou se totiž skrývá neskutečná bída a kolabující ekonomika, která je dnes z velké části závislá paradoxně na pomoci Západu a humanitárních organizací. I tak však vlastní jaderné zbraně a na 200 000 lidí režim zadržuje v dobře utajovaných pracovních táborech. Dokumentaristé dostali jedinečnou příležitost natáčet přímo v Severní Koreji, a to i s obyčejnými lidmi, v nemocnicích i na školách. Nechybí ani pohled z druhé strany hranic.
ČSFD: 71% (v době psaní článku) ( odkaz )
IMDB: — (v době psaní článku)
Punkhudba: 7,5 z 10