Filmy a dokumenty – Ostatní

  Do této kategorie spadají všechny filmy a dokumenty, které jsem tematicky nezařadil jinam – ekologie, lidská práva, underground (osobnosti i kapely) aj. Pokud jste něco nenašli v jiných kategoriích, zkuste to zde.


Název: Life of Crime 1984-2020 / Život zločinu
Žánr: dokument
Země: USA
Rok: 1985-2021
Stopáž: 121 min
Produkce: Jon Alpert
Jazyk: anglický, dostupné v čj s titulky
Režie: Jon Alpert
Hrají: drogově závislý
Popis:    Jestli vás zajímají časosběrné dokumenty Heleny Třeštíkové a říkali jste si někdy, zda někdo něco podobného točí i v USA, tak tohle je odpověď!
   35 let života 3 (resp. ze začátku 4) lidí koncentrovaných ve 2 hodinách surového dokumentu. Název je trošku zavádějící, protože ne všichni jsou primárně zločinci, hlavním spojujícím článkem je netvrdší droga – heroin. Přesto je začátek, který se točí kolem zločinu, dost chytlavý na to, aby vás vtáhl do děje a navnadil na mnohem vážnější část dokumentu, která se točí kolem drog, léčení, abstinence a stále dokola. Začátek je zajímavý ještě z jednoho hlediska, a to že uvidíte vše bez obalu, včetně krádeží, to v tuzemských dokumentech – hlavně kvůli zákonu – neuvidíte. (Nemyslím si, že v USA by s tím byl menší problém, ale zjevně to nějak ošetřit jde.)
   Hlavní hrdinové jsou vesměs sympaťáci, snad až na toho, kdo bil svoji přítelkyni a natáčení po pár letech odmítl, takže pro děj není tak důležitý. No, a na zbytek se podívejte. Rozhodně doporučuji, ale není pro slabší povahy. Pokud nicméně hledáte 100% autentický ,,film“ o drogové a kriminální komunitě předměstí USA natočený podle scénáře života, tak není moc lepších voleb.
ČSFD: 87% (v době psaní článku) ( odkaz )
IMDB: 8,4 z 10 (v době psaní článku) ( odkaz )
Punkhudba: 9 z 10

 


Název: Heroin – Cape Code, USA / Heroin – Obětí přibývá
Žánr: dokument
Země: USA
Rok: 2015
Stopáž: 75 min
Produkce: HBO
Jazyk: anglický
Režie: Steven Okazaki
Hrají: Arianna, Marissa aj. drogově závislí a jejich rodiny
Popis:    Heroin je silný a autentický dokument z dílny HBO, které tyhle věci tradičně točit umí, anebo alespoň bývaly časy, kdy umělo. Setkáte se v něm s mladými lidmi závislými na pravděpodobně nejtvrdší běžně dostupné droze – heroinu. Pro mnohé je to konečná. Prostor, byť marginální, dostali i někteří jejich rodiče. Na rozdíl od všech tuzemských dokumentů zde štáb natáčel v podstatě vše, od aplikace, přes soukromý život a dokonce i řízení pod vlivem a dealování – docel aby mě zajímalo, jak to je v USA právně ošetřené, u nás by takové natáčení asi jen tak neprošlo. 
   Dokument bych nechal pouštět na středních školách jako součást výuky a taky jej bych doporučil všem, kteří se rozhodují, že začnou s heroinem. Za mě je jen škoda, že léčení je ukázáno jen okrajově a rodiny a rodinné vztahy také nemají moc prostoru. Ale je to vykompenzováno dvěma velmi silnými fakty, které dopředu nebudu prozrazovat (Ale, kdo si pozorně přečte plakát, má jasno).
ČSFD: 71% (v době psaní článku) ( odkaz )
IMDB: 7,2 z 10 (v době psaní článku) ( odkaz )
Punkhudba: 7,7 z 10

 


Název: Braciszek Karel / Bratříček Karel
Žánr: dokument
Země: Polsko a ČR
Rok: 2016
Stopáž: 79 min
Produkce: Hana Třeštíková aj.
Jazyk: polský a český
Režie: Krystyna Krauze
Hrají: Karel Kryl, Jan Kryl (bratr), Andrzej Zajaczkowski, Jiří Černý, Jaroslav Hutka aj.
Popis:     Bratříček Karel je polsko-český dokument o legendárním českém protestsongovém písničkáři, (převážně) lyrickém básníkovi, politickém komentátorovi, kreslíři, keramikovi a muži mnoha dalších profesí – Karlu Krylovi.
   Je příznačné, že přes mnoho jiných dokumentů natočených v Československu a později v České republice je ten polský jeden z nejlepších. Ač srdce a občanstvím Čechoslovák, Karel si nedobrovolně prožil mnoho let v zahraničí, v Německu i Polsku, a zejména v druhém jmenovaném dosáhl podobné popularity jako u nás. Československo mu prostě nebylo souzeno, byť se mu po smrti pozvolna dostává rehabilitace. V dokumentu je tato atmosféra jasně patrná – režisérka diváka provede Karlovým životem, od vycházející hvězdičky, přes exilová léta vzestupů a pádu, závratný úspěch krátce po revoluci, až po porevoluční rozčarování. Ve snímku zazní i nové informace (na rozdíl řady jiných dokumentů české produkce) a vystupuje zde řada nejen českých, ale také polských kamarádů, písničkářů a Karlových známých. Je škoda, že se nedostalo např. na jeho manželku, ale rozšiřovat již tak rozsáhlý polsko-český záběr ještě do Německa by asi bylo finančně náročné.
   Dokument můžu doporučit všem, a to nejen fanouškům Karla Kryla. Režisérce se podařilo zachytit i stísněnost komunistického režimu v obou zemích, což je obrovská přidaná hodnota, která zpřístupní dílo mnohem širšímu okruhu potenciálních diváků. Místy sice dochází k hraní na emoční struny, ale rozhodně nejde o žádné samoúčelné ždímání. Po dlouhé době osvěžující dokument o tomto člověku, který si to více než zaslouží.
ČSFD: 85% (v době psaní článku) ( odkaz )
IMDB: 7,2 z 10 (v době psaní článku) ( odkaz )
Punkhudba: 8,2 z 10

 


Název: Big Boys Gone Bananas!* / Banány na pokračování
Žánr: dokument
Země: Švédsko (+Dánsko, Německo, USA)
Rok: 2011
Stopáž: 90 min
Produkce: Fredrik Gertten, Jade Fox, Margarete Jangard a Luise Koster
Jazyk: anglicko-švédský, dostupné v čj s titulky
Režie: Fredrik Gertten
Hrají: Fredrik Gertten aj.
Popis:    Festival Jeden svět představuje zpravidla zajímavé dokumenty a Banány na pokračování k nim beze sporu patří. Český (festivalový) název je poněkud matoucí, ale vyjadřuje mnohem lépe spojení s předchozím dokumentem Bananas!*, na který tento navazuje, než anglický originál. Jedná se v podstatě o dokument o tom, jak těžké bylo publikovat původní snímek Bananas!*.
   Bylo nebylo, Frederik se rozhodl natočit opět jeden dokument, tentokrát o neutěšených podmínkách sběračů banánů pracujících pro světovou megakorporaci Dole. Pojmenoval jej Bananas!* (At Any Cost?) a chystal se uvést na festivalu v USA. Jak už to tak ale bývá, nadnárodní společnosti jako Apple, McDonalds a právě zmiňovaný Dole nemají upozorňovaní na krev v/na jejich produktech příliš rádi. K neštěstí Dole, ale zvolili ke své obraně nejhorší možnou cestu – právní výhružky, žalobu, nátlak a mediální masáž. Člověk nestačí žasnout, že i v 21. století jsou největší média v USA zcela bez názoru a straní nejlukrativnější straně.
   Tohle vše je z počátku pro Frederika a jeho kolegy nehorší noční můra. Jenže ve chvíli, kdy tahanice s Dole překročí hranice kontinentů a začnou se o ni zajímat i média jinde, než v USA – kde mají všichni jasno, situace se začně obracet proti Dole. Nebudu spoilovat, ale řekněme, že boj Davida s Goliášem je možné se ctí podstoupit i v dnešním světě, což je jistě potěšující zpráva.
   Snímek můžu všem jen doporučit. Snad by se mu dalo vytknout to, že Dole nedoslal příliš možností se v něm vyjádřit, ale vzhledem k situaci mezi stranami to nebylo ani dost dobře možné a nebylo to koneckonců ani jeho účelem.
ČSFD: 85% (v době psaní článku) ( odkaz )
IMDB: 7,7 z 10 (v době psaní článku) ( odkaz )
Punkhudba: 8,2 z 10

 


Název: Takovej barevnej vocas letící komety
Žánr: dokument
Země: ČR
Rok: 2015
Stopáž: 101 min
Produkce: v titulcích jsem zahlédl ČT
Jazyk: český, místy němčina, francouzština a maďarština
Režie: Václav Kučera
Hrají: Filip Topol, bratr Jáchym Topol, Josef Topol, členové Psích vojáků, (bývalé) partnerky a učitelé Filipa aj.
Popis:   Na tenhle počin jsem se těšil a zašel si na něj do undergroundového brněnského kina Art, kde nás v malém sále sedělo asi 30, takže člověk si jej mohl celkem užít. Předem říkám, že nejsem skalní fanoušek Psích vojáků či Filipa Topola, ale rozhodně je mám rád.
   Dokumentu není z režisérského a scénáristického hlediska moc co vytknout. Pro mě měl vše, co má dobrý dokument mít – rozumné množství archivních záběrů, rozhovory s blízkými, ukázky míst, kde Filip žil, skládal a koncertoval aj. Musím říct, že některé věci jsem dokonce viděl a slyšel poprvé. Na druhé straně mě ničím vyloženě nepřekvapil, což je trošku škoda.
   Pro mě největší slabinou dokumentu je fakt, že není ani tak o Filipu Topolovi jako člověku, ale o Filipu Topolovi jako členu Psích vojáků. Resp. abych byl přesný, je i o něm jako člověku, ale téměř veškeré ukázky jsou omezeny jen na období, kdy působil v Psích vojácích, tj. 1979 – 2013. Bratr se sice letmo zmíní o dětství, ale vlastně se vůbec nedozvíme, kdy se narodil, kde, jak vyrůstal apod. To by mi možná ani tak nevadilo, jako fakt, že chybí i konec – smrti a posledním chvílím života se dokument prostě vyhne, jako by nebyly. Při tom k nim ale neodvratně směřuje. Poslední záběr je dost příznačný – Filip sklapne piáno a je konec, titulky.
   Takovej barevnej vocas letící komety je velmi dobrý dokument pro všechny, kteří mají rádi Psí vojáky a jejich frontmana Filipa Topola – pro ty jej mohu vřele doporučit. Pokud vám ale Psí vojáci a předrevoluční underground nic neříká, resp. pokud čekáte životopis Filipa topola, možná se budte chvílemi nudit a odejete i mírně zklamáni.
ČSFD: 77% (v době psaní článku) ( odkaz )
IMDB: — (v době psaní článku)
Punkhudba: 7,5 z 10

 


Název: Kust tuleb tolm ja kuhu kaob raha / Prachy v prachu
Žánr: dokument
Země: Estonsko
Rok: 2013
Stopáž: 98 min
Produkce: Allfilm
Jazyk: estonský
Režie: Tiit Ojasoo
Hrají: Tiit Ojasoo a jeho divadelní soubor NO99
Popis:    Každý z nás to zná – budou volby, strany slibují nesplnitelné, lákají voliče, ale po volbách „po nás potopa“. A je jedno, jestli žijete v České republice nebo v Estonsku.
   Estonské divadlo NO99 se proto rozhodlo rozčeřit kalné vody politiky a ohlásilo vytvoření nové politické strany Jednotné Estonsko. Estonské ulice plní plakáty s kandidáty, noviny a jiná média skloňují jejich jména stále častěji, a když se chystá „stranický sjezd“ v největší hale v zemi s účastí 7000 lidí, vrcholní politici začínají být nervózní. Myslí to divadlo NO99 se založením strany opravdu vážně?
   Estonské dokumenty mají svůj osobitý ráz. Prachy v prachu není výjimkou a musím říct, že jsem opět nebyl zklamán. Z děje už víc prozrazovat nebudu, podívejte se sami. Jedná se o velmi povedený dokument o počinu, který by byl potřeba v celé řadě zemí jako sůl. Bohužel, nemyslím, že ve větších zemích, byť třeba i jen u nás, by se dostal takto daleko. Už při první zmínce konkrétní strany či jména (a to by ani nemuselo být ve spojení s nějakým vulgarismem) by měl autor výroku na krku tolik žalob, že by mu stěží zbyla síla na další (proti)politickou činnost. V Estonsku to naštěstí šlo, i když také ne bez problémů. Jediné, co bych snad vytkl je, že aktéři neměli větší vizi (či ambici) směrem do budoucnosti a také mohl být dán větší prostor druhé straně. Jinak ale skvělý dokument.
ČSFD: 85% (v době psaní článku) ( odkaz )
IMDB: 8,1 z 10 (v době psaní článku) ( odkaz )
Punkhudba: 8,2 z 10

 


Název: Marcela
Žánr: dokument
Země: ČSSR-ČR
Rok: 2006
Stopáž: 82 min
Produkce: Negativ
Jazyk: český
Režie: Helena Třeštíková
Hrají: Marcela a její blízcí
Popis:     Chtělo by se napsat, že jde o další z Třeštíkovských časosběrných dokumentů, ale to by byla chyba. Příběh Marcely se spíše podobá sérii Manželských etud než dokumentům o Reném a Katce, ale přece jen je to spíš něco mezi.
Marcelin příběh začíná poměrně idilicky, a to svatbou. Bohužel, věci naberou jiný směr a divák se místy nestačí divit, co všechno může jeden člověk za život prožít. Většina věcí je ale dost negativních a těžko se na to dívá, i když – ruku na srdce – s o to větším zaujetím.
Pro mě byl tenhle dokument rozhodně jedním z nejzajímavějších z dílny Heleny Třeštíkové. Pokud hledáte reálný příběh reálného člověka a nechcete koukat na hollywoodské smyšleniny, tak tady máte jedinečnou možnost.
ČSFD: 85% (v době psaní článku) ( odkaz )
IMDB: 7,4 z 10 (v době psaní článku) ( odkaz )
Punkhudba: 8,5 z 10

 


Název: The War You Don't See / Válka, kterou nevidíte
Žánr: dokument
Země: Velká Británie
Rok: 2010
Stopáž: 96 min
Produkce: Dartmouth Films
Jazyk: v originále v angličtině, dabing zatím není
Režie: John Pilger
Hrají: John Pilger a mnozí jiní váleční zpravodajové a novináři
Popis:     ,,Vidíš všechny ty lidi tam dole? – Er, jsou na jedné hodině. – Jakmile budou na dohled, zahajte palbu. Postřílejte je všechny! No, tak! Střílejte, střílejte, střílejte! [Civilista beze zbraně se snaží přežít a lehá si na zem.] Pokračujte v palbě, pokračujte!“ Ne, to není Rambo 5, ale Bagdád 2007. (Nezveřejněná nahrávka útoku amerického vrtulníku Apache na civilisty; útok byl veden ze zálohy, těžkým kulometem a z dostatečné vzdálenosti.).
   „Válka, kterou nevidíte“ je dalším z řady volně navazujících dokumentů novináře a válečného zpravodaje Johny Pilgera. Odhaluje roli sdělovacích prostředků v procesu ovlivňování veřejného mínění. Budete překvapeni, jak lehce se dá manipulovat míněním lidu podle toho, jak se to armádním a politickým špičkám zrovna hodí.
   Snad je to tím dramatickým začátkem a mnohem drastičtějšími záběry – přece jen jde o válku – ale musím říct, že tento dokument se mi líbil (dá-li se to tak vůbec říci) ještě o něco víc, než The War on Democracy. V dokumentu jsou divákovi předkládána mnohá fakta podpořená řadou důkazů a dokonce i výpověďmi několika válečných zpravodajů, kteří vše zažili z první ruky. Musím říct, že John opět odvedl velký kus dokumentaristické práce. Navíc si dokážu představit, jak asi bylo těžké sehnat peníze a nějakou podporu na natočení a publikování takového dokumentu. USA jistě nebyla nadšená. Doporučuji.
ČSFD: 87% (v době psaní článku) ( odkaz )
IMDB: 8,3 z 10 (v době psaní článku) ( odkaz )
Punkhudba: 8,7 z 10

 


Název: The War on Democracy
Žánr: dokument
Země: Velká Británie, Austrálie
Rok: 2007
Stopáž: 96 min
Produkce: Youngheart Entertainment, Granada Productions
Jazyk: v originále v angličtině, dabing zatím není
Režie: Christopher Martin, John Pilger
Hrají: John Pilger, Hugo Chávez, George W. Bush, George Bush, Fidel Castro, Henry Kissinger, Richard Nixon, Salvador Allende aj.
Popis:    John Pilger je známý australský novinář, reportér a dokumentarista, který se nebojí nazývat věci pravými jmény. The War on Democracy (Válka proti demokracii) je dalším z jeho dokumentů. Nečekejte ale žádné (polo)konspirační teorie, John je seriózní novinář a ví, že nejlepším protiargumentem jsou fakta.
   Jak název napovídá, snímek zkoumá válečné a jiné konflikty ve vztahu k formě vlády, kterou nazýváme demokracie. Jeho pozornost se nevyhnutelně zaměřuje na USA, které od r. 1945, tj. od II. světové války, aktivně podporovaly převraty ve více než 50 zemích a vedly desítky ozbrojených konfliktů. Zní to až neuvěřitelně – vzhledem k tomu, že na světě máme „jen“ něco přes 200 států. Stačí ale letmý výčet, který nechá málokoho na pochybách – Korea, Vietnam, Kuba, Irák, Afghánistán, 90% zemí ve Střední a Jižní Americe aj. Vše samozřejmě pod záminkou osvobození tamního obyvatelstva od diktatury – ne vše, co se ale tváří jako diktatura podle USA, je diktaturou. Možná budete sami překvapeni. Pokud si ovšem vezmeme na pomoc čísla, pak objevíme opět vážnou trhlinu – odhadovaný počet mrtvých civilistů: I. SV – 10%, II. SV – až 60%, Vietnamská válka – až 70%, Afghánistán – až 90%. Dokument je prokládán mnoha rozhovory, při kterých dostávají prostor obě strany. Bez pochyby nejvíce zarážejícím momentem je rozhovor s bývalým šéfem CIA, který např. chilského diktátora Pinocheta, vraha tisíců lidí, chápe jako demokratickou hlavu státu, která možná pár lidi zabila, ale to nestojí za řeč. Stejně tak si myslí, že napadnout kteroukoli zemi na světě je naprosto v pořádku, jestliže si to žádají zájmy USA. Člověk musí obdivovat, že tyto zvrácené názory říká veřejně, bohužel to ale není rozhovor s pacientem psychiatrické léčebny, ale se špičkou CIA. Člověka docela mrazí, když si pomyslí, kdo tam asi může stát dnes?
ČSFD: 85% (v době psaní článku) ( odkaz )
IMDB: 8,2 z 10 (v době psaní článku) ( odkaz )
Punkhudba: 8,5 z 10

 


Název: Knockin' on Heaven's Door / Klepání na nebeskou bránu
Žánr: film
Země: Německo / Nizozemsko / Belgie
Rok: 1997
Stopáž: 87 min
Produkce: Buena Vista International Film Production, Mr. Brown Entertainment
Jazyk: v originále v němčině, dostupné i v českém jazyce
Režie: Thomas Jahn
Hrají: Til Schweiger, Jan Josef Liefers, Thierry van Werveke, Moritz Bleibtreu, Huub Stapel aj.
Popis:    Ve světě Komisřů Rexů, Big Benů a jiných hrůzostrašných počinů kinematografie se zrodila legenda :). No, abych byl spravedlivý, je to koprodukce, ale přesto velmi milé a neočekávané překvapení – o to větší, že jsem film asi 15 let „úspěšně“ míjel a když jsem jej teď viděl, musím říct, že čas k němu byl velmi milosrdný.
Jak spojit nevylečitelnou chorobu, resp. diagnózu brzké smrti, a humorný příběh typu „road movie“? Přesně tímto způsobem. Klepání je až tarantinovský příběh o umírání, který se ale nebere příliš vážně, a tak by k němu měl přistupovat i divák. Nečekejte ale žádnou parodii, film má i vážná a smutná místa a některé scény jsou umělecky nezapomenutelné – nepř. bosé nohy na kachličkách nemocnice, kam se vysypou citrony; nebo profilový pohled na prázdnou ulici, kde stojí jen roztomilá holčička a jeden z hlavních hrdinů vyjde z obchodu, podívá se na ni, popřemýšlí, dá jí do ruky doutník, který měl v puse, a odejde.. Nezapomenutelné.
Nemohu jinak, než snímek doporučit, určitě vás nezklame. Hlavně ho neberte moc vážně!
ČSFD: 85% (v době psaní článku) ( odkaz )
IMDB: 8 z 10 (v době psaní článku) ( odkaz )
Punkhudba: 8,5 z 10

 


Název: This Must Be the Place / Tady to musí být
Žánr: film
Země: Itálie / Francie / Irsko
Rok: 2011
Stopáž: 118 min
Produkce: Indigo Film, Lucky Red, Medusa Film
Jazyk: v originále v angličtině (a malé části hebrejsky), dostupné i v českém jazyce
Režie: Paolo Sorrentino
Hrají: Sean Penn, Frances McDormand, Judd Hirsch, Eve Hewson, Shea Whigham, Harry Dean Stanton aj.
Popis:      Paolo Sorrentino je zvláštní režisér a přesně takové jsou i jeho filmy – možná si vzpomenete na Velkou nádheru (la Grande bellezza) z r. 2013. Většina jeho filmů je ale částí publika, pro které jsou určeny, hodnocena poměrně vysoko. Tento počin je tak někde uprostřed, i když mě osobně oslovil mnohem více než zmiňovaná Velká nádhera, která staví především na pompéznosti, protože Tady to musí být staví na příběhu.
   Pro mne nejvýstižněji to shrnul(a) Matty v jednom z komentářů na CSFD.cz: ,,Film o holocaustu všedního dne… nepřenosnosti dějinné zkušenosti, strachu dospět, amerických fetiších (zbraně, auta, velké objekty) a obyčejných gestech neobyčejného významu.“ Přesně tohle jsem si z filmu donesl i já. Na první pohled se může zdát, že jde o černou „polokomedii“ o životě přestárlého rockera, který se nechce vzdát své vizáže a přesvědčení. Jakmile vás ale dílo vtáhne, začne se objevovat celá řad linek, které prvotní povrchní linii zcela upozadí. A nakonec tak ani nevadí poměrně pomalé tempo děje.
   HBO zase jednou dokázalo, že umí točit/produkovat filmy a Sean Penn si to, myslím si, hodně užil. Podobně jako Al Pacino v jiném počinu HBO – Doktor Smrt (viz níže). Z mého pohledu jsem trošku na rozpacích jen z konce, který se mi k filmu úplně nehodil, ale nebudu prozrazovat ;).
ČSFD: 73% (v době psaní článku) ( odkaz )
IMDB: 6,7 z 10 (v době psaní článku) ( odkaz )
Punkhudba: 7,7 z 10

 


Název: Zeitgeist: Moving Forward / Duch doby: stále kupředu
Žánr: dokumentární
Země: USA
Rok: 2011
Stopáž: 162 min
Produkce: Gentle Machine Productions
Jazyk: v originále v angličtině, dostupné české titulky
Režie: Peter Joseph
Hrají: řada odborníků na téma spotřeby a konzumu
Popis:     O sérii filmových dokumentů s názvem Zeitgeist (Duch doby) jste možná něco slyšeli. Tohle je v pořadí čtvrtý počin z této série, ketrou natočil režisér Peter Joseph. Nevím, jestli alespoň některý z dokumentů byl přeložen do češtiny, ale nejspíše ne, protože přesně tenhle typ není moc lukrativní překládat. Pro tohle téma je to docela příznačné a o lecčem to svědčí. Každopádně se budete muset spokojit s originálem, resp. s titulky. Předem musím říct, že nejsem fanda (pseudo)konspiračních teorií a naštěstí musím říct, že tento dokument – byť se někdy pohybuje na hraně – do této kategorie nepatří. Jistě se najde plno lidí, kterým se nelíbí, protože de facto kritizuje způsob života nás všech a zejména trvale neudržitelný vývoj lidského druhu – zejména v oblasti potravin, ale i jiných surovin. Vytěžovat planetu současným tempem vývoje se nám velmi pravděpodobně jednoho dne vrátí. To je asi hlavní myšlenka díla. Oceňuji, že autor svá tvrzení zpravidla podpírá fakty a názory (větších či menších) odborníků na dané téma. Nabízí i určité řešení, nicméně tady mi to přijde místy trošku utopické, což asi byla jediná věc, která mi na dokumentu vadila. Pak už snad jen stopáž – skoro 3 hodiny čistého času plné věcných faktů apod. je dost náročné vydržet a osobně jsem se na to musel dívat na dvakrát. Jinak mohu doporučit všem, kteří chtějí námět k zamyšlení se nad věcmi kolem nás.
ČSFD: 81% (v době psaní článku) ( odkaz )
IMDB: 8,3 z 10 (v době psaní článku) ( odkaz )
Punkhudba: 8,2 z 10

   


Název: Gazas tarer / Slzy Gazy
Žánr: dokumentární
Země: Norsko
Rok: 2010
Stopáž: 90 min
Produkce: ??
Jazyk: v originále v angličtině, dostupné české titulky
Režie: Vibeke Lokkeberg
Hrají: obyvatelé pásma Gazy
Popis:   Dokument o jedné otřesné válce mezi Izraelem a Pásmem Gazy (resp. hnutím Hamas) ukazuje průběh operace Lité olovo, dnes spíše známé pod názvem Válka v Gaze, která probíhala v letech 2008-2009. Dozvuky jsou však patrné do dnes a jen tak asi nepřestanou.
   Musím říct, že jsem viděl hodně dokumentů, většina jich je také tady, a řada z nich ukazovala nepřikrášlenou realitu, ale tento dokument přece jen ukázal něco, co jsem jinde neviděl. Mluvím o dvou věcech – následky použití bílého fosforu pro vojenské účely a mrtvé děti. Jen pro informaci – bílý fosfor je vysoce vznětlivá chemická látka, která vzplane již při pokojové teplotě a dokáže hořet velmi dlouho a velmi intenzivně – až 2760 C (želelo se taví při teplotě nad 1350 C !). Asi netřeba říkat, že se hasí velmi špatně. A teď otázka za všechny peníze, resp. za řadu lidských životů – co se asi stane, když použijete 20 raket s bílým fosforem, které jej rozpráší nad obydleným územím?
   Možná si říkáte, že hodnocení na filmových serverech mohlo být vyšší. Mohlo a myslím si, že by i mělo. Dokument ale v tomto směru sráží 2 věci – je točen poměrně amatérsky (jenže, kdo by chtěl točit v místech, kde se střílí i do dětí a shazuje bílý fosfor?) a byl celý se odehrává jen v pásmu Gazy. To znamená, že vidíte pouze postoj obyvatel této oblasti a protiizraelskou propagandu v místních televizích. Izrael prostor nedostal. Z mého pohledu je tohle ale irelevantní, mně osobně dokument ukázal, že i dnešní době je někdo natolik rozumuprostý, že střílí i po dětech a klidně shazuje smrtící chemikálii na města. Nemůžu si pomoct, ale mně je úplně jedno, jakým způsobem by se k tomu Izrael postavil – to se prostě odůvodnit nijak nedá (nehledě na to, že to nejprve popřel, protože to asi přišlo šílené i jemu). Tím nehodnotím vztahy mezi těmito územími z historického hlediska, ale jen a pouze tuto konkrétní válku! A ta byla/je prostě šílená. No, podívejte se sami.
ČSFD: 74% (v době psaní článku) ( odkaz )
IMDB: 7,6 z 10 (v době psaní článku) ( odkaz )
Punkhudba: 8 z 10

 


Název: L'homme qui plantait des arbres / Muž, který sázel stromy
Žánr: dokumentární
Země: Kanada
Rok: 1987
Stopáž: 30 min
Produkce: CBC, NFB, Société Radio-Canada
Jazyk: v originále ve francouzštině, dostupné i v českém jazyce
Režie: Frédéric Back
Hrají: dokument je animovaný
Popis:    Animované – snad by bylo lepší říci „malované“ – umělecké dílo, které můžu doporučit na pohodový večer k vínu či šálku kvalitního čaje :).
   V podstatě není co popisovat, nerad bych vás okradl o děj, ale název je opravdu více než výstižný. Vyrobit tenhle dokument muselo dát neskutečně práce a i když má „jen“ 30 minut, dokáže říct mnohem více než řada celovečerních hollywoodských trháků.
   Musím přiznat, že mi opravdu dokázal udělat hezký večer, byť předpracovní. A s trochou štěstí si z něj člověk i leccos odnese, minimálně to, že přece jen snad ještě někde žijí lidé, kvůli kterým stojí za to věřit, že náš svět ještě není tak úplně v… Moc rád bych jej viděl v kině. Doporučuji!
ČSFD: 93% (v době psaní článku) ( odkaz )
IMDB: 8,4 z 10 (v době psaní článku) ( odkaz )
Punkhudba: 9 z 10

 


Název: Šmejdi
Žánr: dokumentární
Země: ČR
Rok: 2013
Stopáž: 74 min
Produkce: Česká Televize, DSi Studio, Produkce Třeštíková s.r.o.
Jazyk: v originále v českém jazyce
Režie: Silvie Dymáková
Hrají: Silvie Dymáková, důchodci, advokát, psycholožka a prodejci
Popis:    Tenhle dokument asi není potřeba moc představovat, mediální masáži kolem unikl jen málokdo. Tady si ale myslím, že byla zasloužená, a taky díky ní dokázal už leccos změnit. Doufejme, že k lepšímu.
   Ve zkratce, dokument ukazuje neetické a nedůstojné praktiky prodejců na předváděcích akcích vůči jejich klientů, důchodcům. Aneb jak dát na první místo peníze za každou cenu.
   Je docela těžké něco takového hodnotit, protože dané téma je vzácně jednou z mála věcí, u kterých se snad celá normální populace shodne, že by měly být odsouzeny a změněny. To také dílo už do značné míry dokázalo, za což mu budiž dík. Osobně se mi líbil i hlas Ondřeje Vetchého, který mu propůjčil hlas.
   Určitě doporučuji, i když dokument není dokonalý. Své poslání ale splnil výborně. Slabé povahy by si ho ale neměly pouštět večer před spaním.
ČSFD: 78% (v době psaní článku) ( odkaz )
IMDB: 8,8 z 10 (v době psaní článku) ( odkaz )
Punkhudba: 7,9 z 10

 


Název: Consuming Kids: The Commercialization of Childhood / Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství
Žánr: dokumentární
Země: USA
Rok: 2008
Stopáž: 66 min
Produkce: Media Education Foundation
Jazyk: v originále v anglickém jazyce, dostupné i v českém jazyce
Režie: Adriana Barbaro, Jeremy Earp
Hrají: psychologové, psychiatři, dětští lékaři, ekonomové apod. a děti
Popis:    Dokument zabývající se problematikou reklam, prodejních a jiných akcí (nejen) nadnárodních společností zaměřených na děti.
   Člověk tuší, že něco takového se kolem něj děje, ale příliš si to nepřipouští, nebo tomu nevěnuje pozornost. Dokument ale ukazuje, jak sofistikované a zarážející metody jsou výrobci a prodejci ochotni vynalézat a aplikovat na někoho takového, jako jsou děti. To vše často takovým způsobem, že si toho ani rodiče nejsou vědomi.
   Je nutno dodat, že dílo pochází z produkce USA, což ale v tomto případě neříkám proto, že by tam stříkala krev nebo vlály vlajky apod., ale proto, že regulace v ČR, resp. v  Evropě obecně, je jiná. U nás je reklama zaměřená na nezletilé (pod 18 let) poměrně přísně regulována a velká část chování popsaná v dokumentu – nikoli však veškeré chování – tak u nás není legální. Na druhou stranu, s řadou skrytých psychologických fíglů se člověk setkává i zde, aniž by si to uvědomoval, a podobné dokumenty mu můžou pomoci to lépe vidět. A protože u nás to musí probíhat skrytě, je to dost možná o to nebezpečnější a hůře rozpoznatelné.
   Určitě doporučuji všem, obzvláště rodičům malých dětí.
ČSFD: 77% (v době psaní článku) ( odkaz )
IMDB: 6,8 z 10 (v době psaní článku) ( odkaz )
Punkhudba: 7,7 z 10

 


Název: Neohrožení ohrožení
Žánr: dokumentární
Země: ČR
Rok: 2009
Stopáž: 59 min
Produkce: Česká televize
Jazyk: v českém jazyce
Režie: Zdeněk Jiráský
Hrají: čeští novináři a politici
Popis:    Námětem zajímavý dokument z produkce České televize, který se zabývá investigativní novinařinou (nejen) v České republice.
   V dokumentu vystupuje řada známých i méně známých novinářů – např. Janek Kroupa. Šanci reagovat však měla i druhá strana, i když pouze z řad politiků. Pro ilustraci padnou jména i pár známých kauz. Na jedné straně tak uslyšíte o tom, že u nás je pár novinářů, kteří by se dali označit za „investigativce“ a na druhé straně uslyšíte, že u nás nic takového v podstatě není a že je to všechno jen taková politická objednávka. Názor si pak člověk musí udělat sám.
   Osobně mi přišel námět zajímavý, provedení taky není špatné, ale k dokonalosti tomu něco prostě chybí – že by více té investigace :)??
ČSFD: — (v době psaní článku) ( odkaz )
IMDB: — (v době psaní článku)
Punkhudba: 6,7 z 10

 


Název: Chodorkovskij, zločinec nebo mučedník?
Žánr: dokumentární
Země: Německo
Rok: 2011
Stopáž: 111 min
Produkce: LaLa Films!, LE Vision Film- und Fernsehproduktion, Bayerischer Rundfunk
Jazyk: v originále v anglickém, ruském a německém jazyce; dostupné i v češtině
Režie: Cyril Tuschi
Hrají: Chodorkovskij, ruští politikové, (bývalí) podnikatelé aj.
Popis:    Pečlivě udělaný dokument, který autor neodbyl a nebyl líný se zajet podívat přímo do Ruska, dokonce na jednotlivá místa, o kterých mluvil, a navíc i vyhledat a vyzpovídat osoby, o kterých mluvil.
   Dokument asi nezaujme každého, přece jen je z drtivé většiny o Chodorkovskim, ale podle mě vypovídá hodně i o ruské společnosti vůbec, a to i v současnosti. Strach obyčejných lidí o tomto případu mluvit je poměrně zarážející. Skvěle zafungovala i státní propaganda, takže dokonce i mladí lidé chápou Chodorkovského, jako zlého oligarchu, který vykořisťoval jejich zem. Možná to tak i z části bylo, ale myslím, že zrovna Putin mu nemá co vyčítat.
   Dokument je prokládán animacemi ala Alois Nebel, což je působivé, ale mě osobně to místy rušilo. Druhá věc, která mi trošku vadila, byla délka dokumentu – téměř 2 hodiny není málo, obzvláště děláte-li dílo o jedné osobě. Na druhé straně lidé, zajímající se o tento případ, by to mohli ocenit. Každopádně klobouk dolů před množství práce, která s tím musela být!
ČSFD: 81% (v době psaní článku) ( odkaz )
IMDB: 6,6 z 10 (v době psaní článku) ( odkaz )
Punkhudba: 7,8 z 10

 


Název: Terry Pratchett: Choosing to Die
Žánr: dokumentární
Země: Velká Británie
Rok: 2011
Stopáž: 59 min
Produkce: KEO films
Jazyk: v anglickém jazyce, existují titulky
Režie: Charlie Russell
Hrají: Terry Pratchett, jeho asistent, 2 lidé podstupující eutanázii a jejich rodiny
Popis:    Na tenhle dokument člověk jen tak nezapomene a bude třeba nějaký čas, aby jej rozdýchal. A nezáleží na tom, jestli znáte Terryho – pokud ano, určitě zaujme ještě o něco více.
   Společně s (níže uvedeným) You don't know Jack se jedná o jednu z nejlepších polemik na téma eutanazie. Jenže tady o ní mluví výhradně lidé, kterých se akutně týká. Žádní teologičtí teoretikové, žádní aktivisté, ani zastánci či odpůrci. Připravte se na to, že uvidíte něco, co jste nikdy neměli příležitost vidět tak z blízka, jak jen to jde. Čistá, syrová realita. Berte ji, jak chcete, ale to je asi tak jediné, co s tím můžete dělat (mám-li parafrázovat klasika). Tomu odpovídá i extrémně vysoké hodnocení na CSFD – za povšimnutí stojí poměrně znatelně nižší hodnocení ve světě (7,7), hlavně v tradičně nábožensky založené USA (jen 5.5, což naprosto neodpovídá, jen tímto prostřednictvím vyjadřují svůj názor na samotnou eutanázii; 7 lidí dokonce dalo 1, což už ani nekomentuji).
ČSFD: 97% (v době psaní článku) ( odkaz )
IMDB: 7,7 z 10 (v době psaní článku) ( odkaz )
Punkhudba: 9 z 10

 


Název: Uloupené Kosovo
Žánr: dokumentární
Země: Česká republika
Rok: 2008
Stopáž: 60 min
Produkce: Česká televize
Jazyk: v českém jazyce
Režie: Václav Dvořák
Hrají: Srbové a kosovští Albánci
Popis:    Dokument, který nutí k zamyšlení. Bohužel, dokazuje, že stačí příslušnost k určitému etniku či národu a (jinak lidé k nerozeznání) se nenávidí na život a na smrt. Nepochopitelné.
   Dílo se zaměřuje na Kosovo a soužití – či spíše nesoužití – dvou etnik na tomto území: Srbů a kosovských Albánců. Dějiny jejich sporu jsou bohužel natolik složité, že dnes málokdo z cizinců ví kdy, jak a kdo to začal. Já nejsem výjimkou, takže dokument nechci soudit. To, co v něm je předkládáno, je otřesné a z toho, co vím, to není lež. Na druhou stranu nelze pominout fakt, že ukazuje z 90% fakta jen proti Albáncům, což je škoda. Dopustili se řady zvěrstev, zejména UČK, ale přesto bych ocenil slyšet i jejich pohled na věc. Jinak bych dal vyšší hodnocení. I tak je to ale pořád nadprůměrná práce.
ČSFD: 81% (v době psaní článku) ( odkaz )
IMDB: — (v době psaní článku)
Punkhudba: 7,5 z 10

 


Název: Blod i mobilen / Krev v mobilech
Žánr: dokumentární
Země: Dánsko
Rok: 2010
Stopáž: 82 či 52 min (2 verze!)
Produkce: Koncern TV- og Filmproduktion, Chili Film, Gebrueder Beetz Filmproduktion
Jazyk: anglicky, dostupné i v českém jazyce
Režie: Frank Piasechi Poulsen
Hrají: Frank Piasecki Poulsen, Konžané, zástupci mobilních korporací
Popis:    Ještě před pár lety by asi nikoho nenapadlo, že výroba mobilních telefonů se neobejde bez minerálů, jako je coltan (columbit-tantalit), které se za nelidských podmínek těží v Kongu. Během pár let na to ale začala upozorňovat řada médií a samozřejmě i dokumentů. Krev v mobilech je pravděpodobně ten nejznámější z nich.
   Na úvod je třeba podotknout, že zjevně existují 2 verze – 82 min (asi do kin a na festivaly) a 52 min (televize apod.). Já viděl bohužel jen tu kratší, takže hodnotím ji. Moje očekávání byla celkem velká a musím říci, že byla do značné míry naplněna. Řada ,,investigativních“ novinářů by si mohla vzít příklad – chceš-li se něco dozvědět o problematice těžby coltanu v Kongu, jeď do Konga, i když tě to může stát život (ne to není nadsázka). Chceš-li vědět stanovisko velkého výrobce mobilů, jeď do jeho ústředí a nenech se odbýt, dokud si s někým nepromluvíš, i kdyby ses měl třikrát vracet. Klobouk dolů! Asi to chce hodně kuráže, času a taky peněz.
   Na druhou stranu, je škoda, že dokument se zaměřuje výhradně na mobilní telefony, protože jen hrstka lidí ví, že coltan apod. se používají i v celé řadě jiných spotřebičů – DVD, počítače aj. A řekl bych, že v počítači musí být logicky větší množství než v mobilu. Za všechny výrobce to ale schytala jen Nokia. Snad je to tím, že z Dánska je to do Finska co by kamenem dohodil. Když už ale jen mobilní telefony, tak v té době Nokia dávno ztratila své výsaní postavení na úkor Samsungu a Applu. O nich se ale v dokumnetu téměř nemluví, při tom názor Applu by mě zrovna zajímal – výrobce, který 3x po sobě vydá téměř totožný telefon a milony lidí starý zahodí a musí mít tu ,,novinku“, i když – jak dokazují průzkumy – jej často od starého nerozeznají, navíc (na rozdíl od Nokie) vyrábí i PC, tablety a MP3 přehrávače. Samsung je na tom podobně. A jistě by se našla řada jiných výrobců. Škoda, škoda. Třeba je to v té 82 min verzi. I tak ale doporučuji, protože více se toho jinde asi nedozvíte!
ČSFD: 77% (v době psaní článku) ( odkaz )
IMDB: 6.7 z 10 (v době psaní článku) ( odkaz )
Punkhudba: 8 z 10

 


Název: Zajatci bílého boha
Žánr: dokumentární
Země: ČR
Rok: 2008
Stopáž: 52 min
Produkce: ??
Jazyk: český jazyk
Režie: Steve Lichtag
Hrají: Tomáš a misionáři
Popis:     Podle názvu by člověk čekal, že se bude jednat buď o další díl Indiana Jonese, nebo o dokument o tom, jak je křesťanství špatné. Ani jedno ale naštěstí není správně. I když, druhá možnost je blíže.
   Dokument popisuje příběh českého vysokoškoláka Tomáše, který se vydal studovat národ Akhajů do Thajska a Laosu. Jeho cesta však nabral docela jiný směr, než čekal. Po výpovědích několika domorodců o tom, jak jim misionáři odvádějí děti a dokonce s některými z nich mají sex, se Tomáš rozhodl zjistit více. To ho ale málem stálo život.
   Šokující dokument o praktikách ,,bílých misionářů“ a některých mezinárodních organizací, který si určitě zaslouží být viděn.
ČSFD: 79% (v době psaní článku) ( odkaz )
IMDB: — (v době psaní článku)
Punkhudba: 8 z 10

 


Název: Gun Nation / Národ zbraní
Žánr: dokumentární
Země: USA
Rok: 2005
Stopáž: 50 min
Produkce: ??
Jazyk: anglický, dostupný i v čj
Režie: ??
Hrají: vlastníci, prodejci a uživatelé zbraní, policisté aj.
Popis:    Dokument o tom, kam až může zajít demokracie v oblasti práva na vlastnictví a nošení zbraní. USA je proslulá svojí liberálností v této oblasti a některé státy, jako Texas, jdou opravdu až do obsurdity – v jediný den si můžete pořídit tolik zbraní, kolik vám dovolí vaše peněženka. Při tom je v USA až 22x pravděpodobnější, že střelíte někoho z rodiny, což je alarmující číslo. Výjimkou dnes už nejsou ani poloautomatické útočné pušky, které si lze také legálně pořídit. Dokument je laděn spíše antimilitaristicky, přesto mi přišlo, že v oblasti rozhovorů dostali odpůrci výrazně méně prostoru. Většina aktérů si zbraně pochvaluje, vlastní je, nebo alespoň zvažuje koupi. V každém případě je to ale jeden z nemnoha dokumentů na toto téma a myslím si, že stojí za vidění.
ČSFD: 65% (v době psaní článku) ( odkaz )
IMDB: — (v době psaní článku)
Punkhudba: 6,5 z 10

 


Název: Pološero
Žánr: dokumentární cyklus
Země: ČR
Rok: od r. 2011
Stopáž: 44×26 min
Produkce: Česká televize
Jazyk: český
Režie: Alena Derzsiová, Věra Chytilová, Jan Reinisch aj.
Hrají: představitelé jednotlivých skupin lidí, podle dílu
Popis:     Od r. 2011 běží na ČT zajímavý dokumentární cyklus zaměřující se na témata, která jsou pro společnost zpravidla více či méně tabu, jako např. drogy, útěkáři, anorexie, orgány na prodej, za katrem, konec porna v Čechách aj. Neviděl jsem samozřejmě všechny – částečně proto, že série v době psaní toho příspěvku stále běžela, a částečně z toho důvodu, že ne všechna témata mě zajímají. Musím ale říci, že dobrých 70% z nich mě do teď oslovilo a navzdory krátké stopáži i na těch 70% naplnilo má očekávání. Je celkem škoda, že se tvůrcům nedostalo více prostoru a dost možná i více financí, mohly by to být ještě zajímavější 50-60 min dokuemnty. Na druhou stanu, buďme rádi, že natáčení vubec někdo povolil a ještě nechal tak dlouho vysílat. Jednotlivé díly jsou ke shlédnutí zde.
ČSFD: 65% (v době psaní článku) ( odkaz )
IMDB: — (v době psaní článku)
Punkhudba: 7 z 10

 


Název: You Don't Know Jack / Doktor Smrt
Žánr: film
Země: USA
Rok: 2010
Stopáž: 134 min
Produkce: HBO aj.
Jazyk: anglický, dostupný i v čj
Režie: Barry Levinson
Hrají: Al Pacino, Susan Sarandon, John Goodman, aj.
Popis:   Jen na úvod – nenechte se odradit českým názvem. Ono ,,Doktor Smrt“ zní komerčně lépe, než ,,(Vy) neznáte Jacka“, stejně tak na ,,Jablečný koláč“ by asi nikdo nepřišel – snad pár kuchařek – ale ,,Prci, prci, prcičky“, to je teenagerů plné kino :).
   Dílo je z produkce stanice HBO (resp. nejen jí) a musím říct, že překoná řadu hollywoodských trháků s nesrovnatelně větším rozpočtem. Nemalý podíl na tom má i hereckým koncert Al Pacina, Susan Sarandon a Johna Goodmana. Film je poutavou polemikou na téma eutanasie a je o to silnější, že vychází ze skutečných událostí a ze života Jacka Kevorkiana (tak se jmenuje i hlavní postava). Jack se jako doktor setkával s řadou nevyléčitelných pacientů a mnoho z nich trpělo tak, že si přáli raději zemřít, s čímž byli srozuměni i jejich nejbližší a podporovali je. Jednoho dne se jim to proto rozhodl Jack splnit. Sestrojil stoj (Mercitron), který umožňuje pacientovi jediným pohybem vpravit do žil potřebné chemické látky. V tradičně křesťanské společnosti v USA však tato činnost našla řadu odpůrců. Jak to celé dopadlo, dokoukejte sami. Snad bych jen pro zajímavost dodal, že Dr. Kevorkian zemřel v roce 2011, rok po natočení filmu.
ČSFD: 81% (v době psaní článku) ( odkaz )
IMDB: 7.7 z 10 (v době psaní článku) ( odkaz )
Punkhudba: 8,5 z 10

 


Název: Earthlings
Žánr: dokumentární
Země: USA
Rok: 2005
Stopáž: 95 min
Produkce: ??
Jazyk: anglický, v čj jsem zatím neviděl
Režie: Shaun Monson, Libra Max
Hrají: týraná zvířata a jejich trýznitelé, vypráví Joaquin Phoenix
Popis:     Při dívání se na tento dokumnet mne několikrát napadala slova skupiny Zvlášňý škola: ,,Prase by se divilo, jak se chovaj lidi. Proč si teda nadávaj pořád do sviní?“ Já myslím, že kdo viděl, pochopí. Vy ostatní, vězte, že se jedná ve své podstatě o eko-dokument. Ale nepředstavujete si Zázračnou planetu, ani Home, tohle je něco, co v TV asi jen tak neuvidíte. (Koneckonců ani v roce 2013, 8 let po vydání, stále neexistuje česká dabovaná verze.) Je potřeba upozornit, což dokument také hned na začátku dělá, že není pro slabší povahy. Na druhou stranu, nemusíte se bát, že nic jiného než týrání zvířat neuvidíte. Myslím, že režisér našel tu tenkou hranici, kdy je to ještě únosné, a přesto alarmující. Dílo je rozděleno do 5 částí: domácí mazlíčci, jídlo, oblečení, zábava a pokusy na zvířatech. Z mé strany jasných 8,5 z 10 a doporučení pro vás – jediné, co bych trošku vytknul, je mírné paušalizování v některých případech – jako např. že ZOO jsou obecně špatné a z pohledu vzdělání nepřínosné apod.
ČSFD: 86% (v době psaní článku) ( odkaz )
IMDB: 8.4 z 10 (v době psaní článku) ( odkaz )
Punkhudba: 8,5 z 10

 


Název: The Truth About Killing / Pravda o zabíjení
Žánr: dokumentární (mini)série
Země: USA
Rok: 2004
Stopáž: 2×50 min
Produkce: Gary Johnstone (tigress productions pro Channel Four Television Corporation)
Jazyk: anglický, dostupný i v českém jazyce
Režie: Gary Johnstone
Hrají: Grub Smith a specialisté v oboru
Popis:     Celkem zajímavá dvoudílná minisérie, která se snaží odpovědět na to, jestli je člověk rozený zabiják, nebo ne. Více či méně vědeckými metodami pak dochází k poměrně velmi zajímavým výsledkům – naprostá většina lidí má vrozený odpor k zabíjení, alespoň vlastního druhu. Už za občanské války v USA se polovina z více než 10 000 zbraní našla nabitá více než 1x, jedna z nich dokonce 23x. To znamená, že tito lidé nejen, že nevystřelili, ale pak už následně ani nemohli. Pouze to předstírali před ostatními.
ČSFD: — (v době psaní článku)
IMDB: — (v době psaní článku) ( odkaz )
Punkhudba: 7,0 z 10

 


Název: Slzy Konga
Žánr: dokument
Země: Česká republika
Rok: 2009
Stopáž: 40 min
Produkce:
Jazyk: v originále český
Režie: Petr Kašpar
Hrají: české humanitární pracovnice, znásilněné ženy a jejich muži
Popis:    Milé překvapení z české produkce. Opravdu, dokumentů z posledních let na toto téma (a navíc přímo z místa dění) vzniklo v české produkci asi tolik, kolik má prstů zasloužilý dřevorubec. Ale abych to nezlehčoval – Kongo je zemí, kde během tzv. Druhé války (98 – 03) a po ní zemřelo na 6 milionů lidí, což ,,překonalo“ i Rwandu z počátku 90. let (doporučuji dokument Poslední spravedlivý – viz níže) a jedná se tak o nejhorší konflikt od 2. světové války. Toto dílo se na ni sice přímo nezaměřuje, byť ono období na začátku připomíná, ale současná situace je odrazem právě předcházející války. Dokument cílí na ženy, které jsou oběťmi systematického znásilňování, které mají na svědomí ozbrojené skupiny neustále soupeřící o moc nad jednotlivými částmi území. Odhadovaný počet znásilnění přesáhl 250 000, reálná čísla však budou mnohem vyšší. Znásilnění ale nebývá to nejhorší – když je žena přežije, zpravidla ji ještě mučí, případně alespoň někoho z její rodiny, který je nezřídka umučen a jsou známy i případy, kdy ženy museli jíst vařené maso mrtvých. Po návratu domů je však nečekaně starostlivá rodina – manžel ženu zpravidla vyžene, protože v Kongu je třeba, aby žena byla práceschopná, plodná a cudná – Bible nám přece říká, že cizoložství je hřích, že. Že za to ženy nemohou však už nikoho nezajímá.
   Rozhodně můžu doporučit všem, kdo se zajímají o lidská práva a Afriku. O to víc mrzí některé ne příliš smysluplné komentáře typu ,,noo, BBC to není“ – Ne, není, ale tady jsme v ČR a pochybuji, že na to měli rozpočet jako BBC! – nebo ,,no, tenhle dokument tu situaci ale nevyřeší“ – na to ani raději nereaguji.. Snad je jen škoda, že dokument nedostal víc prostoru, takže řada témat zůstala jen nakousnuta.
ČSFD: 78 % (v době psaní článku) ( odkaz )
IMDB: — (v době psaní článku)
Punkhudba: 8,0 z 10

 


Název: Home (I) / Domov aneb Kam směřuje naše cesta
Žánr: dokument
Země: Francie
Rok: 2009
Stopáž: 95 min
Produkce: Elzévir Films, Europa Corp
Jazyk: v originále francouzský, dostupný i v českém jazyce
Režie: Yann Arthus-Bertrand
Hrají: Yann Arthus-Bertrand
Popis:    Velmi působivý (eko)dokument, tak trošku ve stylu „Zázračná planeta“, a přece jiný. Jiný je v tom, že působivé záběry se sice zaměřují zpravidla na přírodu, ale často ve spojitosti s činností člověka. Autor tím upozorňuje na devastaci přírody (nezřídka) nesmyslnými projekty – viz lyžařská sjezdovka v poušti v Dubaji. Komentář, i česý dabing, záběry vhodně doplňuje a dokonce nabízí určitá řešení. Vřele doporučuji nejen milovníkům dokumentů o přírodě či ekologii.
ČSFD: 87 % (v době psaní článku) ( odkaz )
IMDB: 8,4 z 10 (v době psaní článku) ( odkaz )
Punkhudba: 9 z 10

 


Název: Síla lidskosti – Nicholas Winton
Žánr: dokument
Země: Česká republika
Rok: 2002
Stopáž: 60 min
Produkce: W.I.P., Trigon Production ve spolupráci i s ČT
Jazyk: v originále anglický s českým dabingem
Režie: Matej Mináč
Hrají: Nicholas Winton, Joe Schlesinger, Věra Gissing a jiné zachráněné děti
Popis:    Nedokážu si představit typ člověka, který by tento dokument neměl vidět. Vážně! Jsou dokumenty o ganzích, o přírodě aj., které si prostě musí publikum najít a vůbec nevadí, když je ostatní nevidí. Ale tohle by měl vidět prostě každý a určitě by si z toho alespoň něco odnesl. Jsem moc rád, že se jedná o český dokument, který oprávněně získal řadu ocenení. Dabing Josefa Abrháma a Libuše Šafránkové je navíc velmi příjemný a k dokumentu se hodí.
   Jak asi víte, Nicholas Winton je člověk, který v roce 1939 zachránil 669 zejména židovských dětí. Více jich nebylo jen pro to, že v září začala válka. Stačilo pár dní a toto číslo mohlo být o 250 dětí vyšší. Dokument diváka letmo seznámí se situací těsně před a po vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava, tj. 1938. A pak rekonstruuje práci Wintona a jeho kolegů v tomto období. Nakonec nám dá nahlédnou do jeho života v době natáčení dokumentu a hlavně po r. 1988, kdy vše náhodou vyšlo najevo.
ČSFD: 86 % (v době psaní článku) ( odkaz )
IMDB: 8,6 z 10 (v době psaní článku) ( odkaz )
Punkhudba: 9 z 10

 


Název: Kill 'Em All – American War Crimes in Korea / Zabijte je všechny – Americké válečné zločiny v Koreji
Žánr: dokument
Země: Velká Británie
Rok: 2002
Stopáž: 48 min
Produkce: BBC
Jazyk: v originále anglický, dostupný i v českém jazyce
Režie: Tom Roberts
Hrají: obyvatelé Koreje a veterání US armády
Popis:     Píše se rok 1950 a Spojené státy zahajují Korjeskou válku. Velitelství 25. pěší divize 26. července 1950: ,,Všichni civilisté v bojové zóně budou považováni za nepřátele a zastřeleni.“ Tak začíná tento dokument a pokračuje slovy: ,,Děti, byly tam děti. Je jedno čí byly. 8 nebo 80, slepé zmrzačené nebo šílené, zastřelili je!“ Je až s podivem, že Pentagon většinu válečných zločinů v Koreji dodnes popírá, a i když odpovědnost připustí, nikdy to není v plném rozsahu a odškodnění se žádný z pozůstalých ani přímých účastníků ani po 60 letech nedočkal.
ČSFD: 82 % (v době psaní článku) ( odkaz )
IMDB: 8,9 z 10 (v době psaní článku) ( odkaz )
Punkhudba: 8,5 z 10

 


Název: Torture: The Dirty Business / Mučení: špinavá práce
Žánr: dokument
Země: Velká Británie
Rok: 2005
Stopáž: 48 min
Produkce: BBC
Jazyk: v originále anglický, dostupný i v českém jazyce
Režie: ?Sarah MacDonald
Hrají: Andrew Gilligan (reportér) a oběti či jejich příbůzní..
Popis:     Myslíte si, že vás v dnešní době nemůžou kdekoli na světě bez soudu unést, libovolně dlouho zadržovat a mučit, a to vše oficiální státní orgány? Pak by vás tenhle dokument mohl zajímat. Novinář Andrew Gilligan navštívil a vyzpovídal řadu svědků, ať už přímo unesených, nebo jejich příbuzných, a skutečnosti, které zjistil, jsou při nejmenším šokující. Jedná se zejména o činnost tajného amerického týmu únosců, který působí po celém světě, unáší lidi (i domněle) podezřelé ze spolupráce s teroristy a přemísťuje je do zemí, kde je čeká mučení za účelem získání informací – proces, který CIA nazývá mimořádným postupem. Místní mučitelé podezřelé vyslýchají, tj. mučí či zlikvidují, a předávají informace Spojeným státům. Ministerstvo zahraničí USA zároveň ale tyto země odsuzuje za porušování lidských práv. Na tomto postupu s USA nespolupracují jen (polo)totalitní režimy, ale např. i Velká Británie!
ČSFD: — (v době psaní článku)
IMDB: — (v době psaní článku)
Punkhudba: 8 z 10

 


Název: The Last Just Man / Poslední spravedlivý
Žánr: dokument
Země: Kanada
Rok: 2002
Stopáž: 70 min
Produkce: A Barna-Alper/Connections production ve spolupráci s History Television
Jazyk: v originále anglický, český jsem neviděl
Režie: Steven Silver
Hrají: Brig. Gen. Romeo Dellaire aj.
Popis:     Strhující dokument o genocitě probíhající v roce 1994 ve Rwandě, při níž za pouhých 100 dní zemřelo na 800 000 lidí. Jedná se o zpověď tehdejšího velitele jednotek OSN (brig. gen. Romeo Dellaire), který na tamější hrůzy nemůže dodnes zapomenout. Sám se pokusil již několikrát o sebevraždu, zeména proto, že jim nemohl zabránit. I přes jasné rozkazy Rady bezpečnosti OSN nevměšovat se, nasadil vlastní život a s necelými 500 vojáky zůstal ve Rwandě a pokusil se situaci čelit, dokud USA nepřestane vetovat snahy o vyslání mírových jednotek, které by genocidě mohly zabránit.
ČSFD: 91% (v době psaní článku) ( odkaz )
IMDB: 9,4 z 10 (v době psaní článku) ( odkaz )
Punkhudba: 9 z 10