Skupiny – Zvlášňý škola

Zvlášňý škola

V autobusu těhotná ženská s taškou a malým klukem v uličce se tlačí a slzy v očích má.
Pak na další zastávce přistoupí děda s vnukem, sedmnáctiletý žáby na ně čumí, nikdo nechce vstát.

Prase by se divilo, jak se chovaj lidi, proč si teda nadávaj pořád do sviní?

    Zvlášňý škola (ZŠ) je poněkud zvláštní knajp’n’rollovou skupinou, jak si sami říkají, zejména v počátečních letech šmrnclou punkem.
Skupina údajně vzniká 5. ledna 1992 na Domažlicku (Kdyně). V původní sestavě tehdy působili Tomáš Linkeš (zpěv), Martin Anderle(akordeon), Jiří “Go” Mezník (baskytara), Miroslav Hranáč (kytara) a Karel Jakuš (bicí). Hlavně díky akordeonu ji tehdejší fanoušek mohl jasně poznat od ostatních. První album Na české záchytce I přichází hned po rozpadu ČSR v r. 1993 a hned sklízí obrovský úspěch, zejména díky písním Zalíbenej kraj (Zimmer frei) a Hajzlbába – k té dokonce vznikl i klip, které si visílal v dobových hitparádách (dneska dost zajímavá představa).
   V r. 1995 následuje výměna bubeníka (nově Ota Královec) i akordeonisty (nově Ruda Hálek) a skupina hned natáčí druhé, stejně povedené album, Na eskymáckým pohřbu III. (Ano, je to jen recese, dvojka ani jednička nikdy nevyšly.) Komerčně nejúspěšnější z něj byla bezesporu Karkulka, která byla opět doprovázena vydařeným klipem. Přesto, album je více hospodské a textově mají k punku nejblíže písně Prase a Balada pro všechny hovada.
   V r. 1996 bohužel odchází akordeon, který ZŠ tak dlouho charakterizoval, a sestava zůstává čtyřčlenná. I další album Z kola ven (1997) je poměrně úspěšné, opět i díky stejnojmennému klipu, ale úspěchů svých předchůdců – alespoň na undergroundové scéně – nedosáhne, což platí i pro pozdější alba, která se od punkrocku více a více přiklánějí k výše zmiňovanému knajp’n‘rocku. Kapele to ale přinese oblibu u jiného, širšího publika, a tak dnes nemá o koncerty nouzi, i když nová alba příliš nevydává.
Ještě pro úplnost, dnešní sestavu tvoří: Tomáš Linkeš (zpěv), Jiří „GO“ mezník (basa), Milan Černaj (kytara), Míra Hranáč (kytara) a Marek Vácha (bicí).

ALBA

  • Na české záchytce 1 (1993)
  • Na eskymáckým pohřbu 3 (1995)
  • Z kola ven (1997)
  • Modrobílá (1998)
  • Správná pětka (2000)
  • Desítka (2002)
  • Modrobílá (2003)
  • Do roka a do dna (2004)
  • Šesté slunce (2013)
0 0 hlasy
Ohodnoť skupinu! (Ne článek.)
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře