Filmy a dokumenty – Oi! a skinheads

   V této kategorii vám nabídnu dokumenty a filmy ze světa skinheads a Oi! hudby. NEpleťse si tuto kategorii, prosím, s nazi-problematikou. Ta je řešena v sekci Totalita.


Název: Skinhead Attitude / Býti skniheadem
Žánr: dokument
Země: Švýcarsko / Francie / Německo
Rok: 2003
Stopáž: 90 min
Produkce: Daniel Schweizer
Jazyk: v originále v anglickém, francouzském a německém jazyce, jsou dostupné titulky
Režie: Daniel Schweizer
Hrají: členové hnutí skinheads a členové neonacistických hnutí
Popis:    Dokument Býti skinheadem se snaží běžným lidem, ale i členům skinheads a neonacismu, představit základní paradox těchto hnutí. A to, že první skinheads byli neodmyslitelně spjati s koncem kolonializace Jamajky, kdy mnoho ,,černých“ přišlo do původní koloniální matičky Anglie i se svojí hudbou (reaggae a ska), a stali se tak jedním ze základních pilířů skinheads. V 60. a 70. letech pojmy skinhead reggae a black skinhead opravdu existovaly a nejednalo se oxymóron, jak bývají často chápány dnes, bohužel i veřejnoprávními médii.
   Daniel Schweizer v dokumentu dává prostor oběma stranám, jak skinheads, tak neonacistům, což je nelehký úkol. Přece jen ultrapravocová hnutí mají svá pravidla a veřejnost mezi sebe často nepouští. Daniela provází skinehad dívka, Švýcarka Karol, která do díla vnáší i ženský prvek. Dále nechybí rozhovory s členy komunity z různých zemí – od Anglie, přes Německo, Švédsko, až po Kanadu. Mezi dotazovanými je i řada více či méně známých kapel, ať už hrají ska, reggae či oi!.
   Pokud se alespoň trochu zajímáte o dané téma, Býti skinheadem je jasná volba, a ne pro to, že v téhle kategorii prostě není moc z čeho vybírat. Danielovi se povedlo za malé peníze vytvořit velký dokument s celosvětovým přesahem. O 2 roky později ještě natočil povedený dokument White terror (přímo o neonacismu v Evropě a USA).
ČSFD: 82% (v době psaní článku) ( odkaz )
IMDB: 7.4 z 10 (v době psaní článku) ( odkaz )
Punkhudba: 8 z 10

 


Název: This is England
Žánr: film
Země: Velká Británie
Rok: 2006
Stopáž: 100 min
Produkce: Warp Films, Big Arty Productions, EM Media
Jazyk: v originále v anglickém jazyce, český dabing jsem zatím kupodivu neviděl
Režie: Shane Meadows
Hrají: Thomas Turgoose, Stephen Graham, Jo Hartley, Vicky McClure, Perry Benson, Jack O'Connell, Joseph Gilgun, Michael Socha, Danielle Watson, Chanel Cresswell, Kieran Hardcastle, Andrew Shim, Andrew Ellis, Rosamund Hanson, Sophie Ellerby, George Newton
Popis:    Bylo nebylo na severu Anglie v 80. letech… Příběh malého kluka, který do společnosti nezapadl, přišel o otce a pomocnou ruku mu podali ti, od kterých by to asi nikdo moc nečekal – parta skinheads. (Tím myslím těch v pravém slova smyslu, tj. nikoli neonacistů – aby bylo jasno hned ze začátku. Jeden z nich je navíc Jamajčan;)). Situace se ale zkomplikuje po návratu jednoho staršího člena party z vězení, který má poněkud ortodoxnější názory na věc. Víc asi nemá cenu z příběhu prozrazovat, kdo viděl, viděl. Kdo ne, zjistí si to sám.
   Pro mě osobně to bylo hodně milé překvapení. K filmu jsem se dostal dost zvláštním způsobem – před úžasný soundtrack Ludovica Einaudiho. A hned z plakátu my bylo jasné, že bych to chtěl vidět. Skvělá je zejména ta tehdejší atmosféra. Pro mnohé asi bude dost překvapením, jak to se skinheads „69 v začátcích opravdu bylo. I když film nemá za cíl být přímo dokumentem – takže nějaká ta sporná místa šťoural jistě najde – na druhou stranu režisér Shane Meadows tu atmosféru opravdu zažil a do značné míry je to jeho autobiografie. Je docela zajímavé, že do dnes (2013, tj. 6 let po premiéře) není český dabing. Podle mě je to ale paradoxně výhoda, protože anglický slang se šmrncem severoanglického nářečí filmu hodně sluší a k tamním skinheads tak nějak patří. Takže určitě doporučuji v originále. Na druhou stranu, bez titulků to tady půjde dost ztuha. Jestli vám připadá, že jste zoceleni sledování amerických seriálů a hollywoodských trháků v originále, tady na takovou angličtinu zapomeňte ;)!
   Ještě bych dodal, že na motivy filmu vznikly (zatím) 2 seriály: This Is England '86 (2010) a This Is England '88 (2011). Herecké obsazení je v podstatě stejné, což je asi důvod, proč oba mají hodně vysoké hodnocení, dokonce i o něco vyšší než film sám. Osobně tenhle trend moc nemusím, ale tady to asi funguje – neviděl jsem, nemohu soudit. Časem se na ně zkusím podívat.
ČSFD: 79% (v době psaní článku) ( odkaz )
IMDB: 7.7 z 10 (v době psaní článku) ( odkaz )
Punkhudba: 8 z 10