Rozhovory

V této sekci najdete rozhovory s převážně česko-slovenskými punk/SKA/Oi! kapelami. Stačí si vybrat níže a kliknout na název kapely. Jak jste si jistě všimli, nejsou řazeny abecedně, ale chronologicky (od nejnovějšího). Stačí najet na odkaz/název kapely a ukáže se vám kdo a v jakém roce rozhovor poskytl – všechny byly poskytnuty exkluzivně pro Punkhudbu, nejsou odnikud převzaté. V případě jejich kopírování/citování tak prosím odkažte na tento zdroj, díky.

E!E


 

Rozhovor se Zeměžlučí

1. Neotřelá otázka na začátek – Proč „Zeměžluč“?

Název kapely dali dohromady Šoty a původní kytarista Tomáš. Prostě se něco vymýšlelo,až to najednou bylo;nic víc a nic míň.

2. Těžko bychom u nás hledali podobnou kapelu, máte nebo měli jste nějaké vzory?

Když kapela vznikala,nebyl v tom snad žádný přímý podnět v podobě nějaké jiné skupiny.Tenkrát se k nám dostávalo tak málo muziky,že jsme poslouchali úplně všechno.Spíš se nám na punku líbil ten bordel,mohl ho hrát doopravdy každej a ,,nová vlna“ se pomalu měnila jen v prázdnej škleb.A hlavně – strašně to sralo komouše! Ale k tomu se ještě dostaneme…

3. Přece jen hrajete už nějaký ten pátek, roste vaše publikum s vámi nebo se nějak změnilo?

Máme to obrovské štěstí, že naše publikum je pořád mladé, je hodně ,,čerstvých“ punkáčů. Všude se najde i nějaký ten veterán , máme radost když se někde zjeví.

4. Vaše texty jsou dost cílevědomé, máte nějaký recept, jak skládat?

Výhradním autorem textů je Šoty, říká,že to na něho zničehonic přijde. Je to ovlivněno vším, co se děje kolem nás.

5. „Jeden -ismus druhej střídá“, proklamuje jeden z vašich textů, přesto jsem si nemohl nevšimnout, že „zvláštní pozornost“ věnujete komunismu. Čím to?

Já a Šoty jsme prožili v komunistickým režimu celý mládí.Myslím,že nemá cenu opakovat, jaký to bylo.Každopádně mě šokuje,kolik starších lidí už zapomnělo, jak stáli frontu na hajzlpapír a ještě děsivější je fakt ,že se najdou i mladí zblblíci! Radím jim : zkuste to na Kubě nebo v Číně ,to jsou vaše země zaslíbené.

6. Kolik času strávíte zkoušením?

Zkoušíme tak jednou až dvakrát týdně, ale to se různě mění podle toho ,jestli děláme nový věci ,opakujeme starý nebo se chystáme na nějaký pro nás důležitý hraní. To se potom musí zabrat.

7. Existuje nějaká skupina, se kterou si vždycky rádi zahrajete?

Já osobně si velice rád zahraju s nějakýma ,,slavnýma“ kapelama z venku, je to vždycky velká lekce a zároveň nakopnutí do další práce.Z našich mám rád Ilegality , Davovku ,Svině….ale vesměs mám rád hraní s kapelama ,ve kterých mám kámoše a těch je dost. Mě to prostě baví!

8. Máte nějaký sen?

Naše kapelový sny se nám splnily dosytosti ,ať už jde o zahraniční turné nebo hraní s oblíbenýma bandama.Po tzv.slávě netoužíme ,hraní si užíváme a punk máme zaseklej hlboko v hrudi…


 

Rozhovor s Kritickou situací

1. Klasická úvodní otázka 🙂 – jak se zrodil název „Kritická situace“?

Na tuto otázku by odpověděl lépe Robert. On s tímto názvem přišel po několika předchozích a mě připadal dost drsný na punkovou kapelu, takže jsem nebyl proti. Myslím si, že Robert už na tuto otázku někde odpovídal. Já jeho tehdejší pohnutky neznám.

2. Kritická situace je dodnes jedna z nejlepších HC/punkových skupin u nás. Čím si myslíte, že je dána její nadčasovost?

Díky za chválu. Nemohu soudit, jestli je naše hudba nadčasová. Abych se přiznal, posledních několik let jsem mimo hudební dění, tak ani nevím, kolik lidí KS ještě vůbec poslouchá. Je fakt, že občas s Martinem přemýšlíme, proč nás poslouchali i lidi absolutně mimo rockovou scénu, když naše hudba není žádná oddychovka. Mám na to dvě vysvětlení. Asi se nám podařilo hrát muziku od srdce a s nasazením a možná to je i tím, že jsme se to snažili brát vážně i po „řemeslné“ stránce. Investovali jsme do aparatury, chodili na hodiny a naši bubeníci (Sváťa, Lukáš a potom Marek) byli opravdu dobří. Obzvláště Marek je dneska pořád jeden z nejlepších bigbítovejch bubeníků u nás. Myslím si, že tenhle základ nás hodně odlišoval od jiných kapel v té době. Když ale slyším některé dnešní kapely, tak mám dojem, že po této stránce by nás dnes každá druhá převálcovala.

3. Vaše texty mají nekompromisně antimilitaristický nádech. Proč jste se rozhodli postavit právě proti válce a věcem kolem ní? Jak vznikaly texty?

Je pravda, že větší část našich písniček je vyhraněna nejen proti armádě, ale proti direktivnímu a manipulativnímu zacházení s lidmi vůbec. A armáda je instituce, která je toho zářným příkladem. Přesto jsme ale psali i písničky, které jsou více o člověku, jeho postojích k životu a různých tématech s tím spojených. Když se podíváte na datum vzniku jednotlivých písní, tak je vidět jasný předěl v dominanci jednotlivých témat. Antimilitaristické texty byly jednoznačně doménou našich začátků. Mě v době našich dvou demo kazet bylo 18, 19 a kluci byli o něco málo starší, takže tíha vojenské služby na nás doléhala dost značně. Navíc v minulém režimu to na vojně vypadalo trochu jinak. Taky písničky na CD s touto tématikou jsou z této doby. Čím jsme byli starší, vnímali jsme i život víc komplexněji a to se myslím promítlo i do našich textů. Texty, stejně jako hudbu psal stěžejně Robert. Nějaký text jsem vypotil i já, ale moc toho nebylo. Psaní textů bylo víc individuální záležitostí narozdíl od hudby, kde se na aranžích podíleli nějakou měrou všichni.

4. Většina domácích skupin hrající tento styl hudby volí raději angličtinu, proč jste dali přednost češtině?

Nevím proč Robert psal v češtině, protože mluví i píše perfektně anglicky, ale mě se čeština v hudbě líbí, a říkám si, že bych měl zpívat tak jak mi zobák narost. Pro mě navíc mnohdy není jednoduché se vyjádřit i česky, natožpak anglicky. Má to však svá úskalí. Napsat text v češtině, aby dobře zněl, mi připadá mnohem těžší. Když poslouchám nějaký text, je pro mne nejdůležitější, jestli hezky zní, jestli má hezkou melodiku. No a do hezké melodiky se ještě musí vpravit nějaký obsah. Mě se třeba moc líbí jak dělal texty K. Kryl. Jeho lyrika je úžasná. Rozhodně si ale nemyslím, že by se nám to dařilo podobně, což je škoda.

5. Vaše hudba rozhodně netrpí nedostatkem fantazie a troufl bych si říci, že je velice propracovaná, kolik času jste strávili zkoušením?

Abych se přiznal, nejvíc jsme zkoušeli, když jsme začínali s novou sestavou (s Martinem a Sváťou). V té době jsme předělali spoustu starších písniček a napsali několik nových. V dalších letech to již bylo se zkoušením horší. Byla období, kdy jsme víc koncertovali než zkoušeli. Myslím si, že právě živé hraní nám pomohlo se nejen sehrát, ale I spoustu věcí na písničkách doladit.

6. Co bylo příčinou ukončení činnosti?

Souhra mnoha okolností. Vyvíjeli jsme malé úsilí sami na sobě, opouštěli nás múzy, občas jsme si lezli na nervy, Robert se věnoval jiným projektům… No a tak to nějak vyšumělo.


 

Rozhovor s Houbou

1. Klasická úvodní otázka 🙂 – proč „Houba“?

Houba, jak už sme napsali několikrat, nemá nic společnýho s houbama nebo snad halucinogennima houbičkama. Napadlo nás to velmi jednoduše. Majkl a Hrdla (zpěv + bubny) jezdili po akcích po celé CZ a pili velmi rádi Colu s vínem. Sesbírali jsme asi tak 20 různejch názvů a jedním z nich byl název Houba – tedy Cola s vinem. Je to dobrý pití…pořád ho máme rádi, ale pivo je stejně lepší. Dřív nám asi chutnala víc, jelikož sme byli mladí a Cola s vínem je sladší! :))

2. Máte nějakou metodu, jak skládat?

Metodu? No nevím, jestli je to metoda. Vetšinu muziky a textu skládá kytarista Jirka, ale všechno dáváme dohromady společne. Děláme to poslední dobou takhle: složíme věc na počítači, všechno komplet, dáme si to na CD a pak to zkoušíme hrát na živo. A různě to upravujeme podle toho, jak se nám to líbí, jak se to dobře hraje atd. Ale tomu vytvoření muziky v compu předchází samozřejmě brnkání na kytaru, basu atd. Klasika, myslím si. Jednoznačně však text na muziku…

3. Letos je vám 10 let, chystáte pro fandy nějaké překvapení?

Pokud chystáme překvapení (a chystáme ho), pak rozhodně neprozradím, co to bude. V každém případě jsme poslední dobou hodně zaneprazdnění, jednak neustálým hraním a hlavně tím, že 3 z nás končí školu, každej v jiným městě a tak na zkoušení prozatím není čas. Dáváme zatím přednost koncertům. Chtěli bychom do léta 05 udělat asi 3 písně, něco přes prázdniny, ale zatím nechci předbíhat, kdy bychom chtěli jít nahrávat. Ale moc brzy to nebude. Písně složený tak z 60% snad jsou, ještě to nazkoušet, což je asi to nejtěžší a to, co zabere nejvíc času!!! 🙂

4. Na albu Ať von zacvrč hostuje saxofonistka Romana Kohoutová ze skupiny ZNC, mužeme se těšit i na jiné nastrojové zpestření vaší tvorby?

Tak na splítku HOUBA/LENIWIEC máme opět saxofon, tentokrát Zdendu z Volantu. Zpestření určitě bude, problém je to převést na živo, na koncert. To jde jenom někde. Takže předpokládám, že toho zpestření nebude moc, ale nějaký bude…to je jasný…

5. S jakou kapelou se vám hraje nejlépe?

Těch kapel je samozřejmě víc, jmenovat se mi moc nechce, ale řeknu asi ty, s kterýma hrajeme nejčastěji. Takže Volant, Zpraku, Sex Deviants, Kohout plaší smrt, Leniwiec (pl), Mongrel (d) a mraky dalších…snad sem někoho neurazil….

6. Co je vaším největším snem?

Vydržet co nejdéle!!

7. Co byste vzkázali lidem?

Díky za podporu, díky za všechny kladný i záporný připomínky, díky za přízen a hlavně díky vám, jelikož bez lidí bychom dlouho nehráli….buďte tolerantní, respektujte se a neperte se a čau!! 🙂 Díky za rozhovor!! MARTÍČEK/houbbbaaaa


 

Rozhovor se Znouzectností

1. ZNC existuje už nějaký ten pátek, co vás na hraní stále přitahuje?

…já nevím, jestli na tohle existuje jednoduchá a pravdivá odpověď… asi je to tak, že máš pocit, že děláš něco, co stojí za to dělat, o čem víš, že je to z nějakého těžko zdůvodnitelného důvodu srdeční záležitost a to i přesto, že kolikrát se ti stane, že se dostaneš do situace, kdy dopadneš na držku a nohama tvrdě na zem tam, kde bys to nejmíň čekal. A pak zase přijde nějaká situace, nebo zážitek, který tě odpálkuje někam nahoru a pěkně vysoko – prostě takový veliký Jojo Hodně nás drží lidi, co chodí. Tím, vůbec chodí a pak taky tím, že čas od času někomu stojíme i za to, aby za námi přišel, protože měl potřebu nám říct, že jsme mu v něčem, tím co děláme, trochu prosvětlili život…. To pak člověk sice moc neví kam s očima, ale docela to hřeje…..vlastně je s podivem, že po tý době co existujem ještě vůbec někoho zajímá co děláme, při tom jak veliká je úmrtnost takových kapel, jako jsme my a kolik různých cukrátek a lákadel se valí ze všech . …jo a v neposlední řadě nás ten přerostlej koníček taky živí – abych ten patos trochu zamet pod koberec….

2. Je nějaký rozdíl mezi hraním v dnešní době a na hraní v době dřívější?

….nevím… asi jo… ale těžko to pojmenovat. Asi jde hlavně o to, že se vytratil ten pocit potutelného spiklenectví na stranách posluchačů i kapel a příchuť zakázaného ovoce, o čemž si myslím, že je to spíš dobře. Nostalgie je zrádná věc. Jasně, že na hodně zážitků z podkomoušký éry vzpomínám rád, ale vracet bych opravdu nechtěl nic. A navíc – je to celé i o tom, že dneska, když už někdo přijde na koncert, tak tam přijde proto, že ho to baví nebo zajímá a oslovuje a ne proto, že se tam cítí jako součást nějakého protirežimního protestu jako to často bývalo a je mu v podstatě fuk, na co jde…. Ta doba, kdy všichni chodili na všechno, pokud to mělo alespoň minimální odér „proti“ už zaplaťpánbu skončila. Amen.

3. Během roku absolvujete spousty koncertů, jak často zkoušíte?

Většinou jednou za tejden tak dvě tři hoďky.

4. Vaše texty mají často satirický nádech, kde berete inspiraci a kdo je za texty „odpovědný“?

Většinu textů dělám já, ale s tou inspirací….. ono je to tak, že někdy /většinou/ se ten text pod rukama chová stejně tak, jak se mu zachce. Někdy začneš třeba jen s jediným slovem a než se rozkoukáš, tak se to slovo rozplemení na půl stránky….jindy začneš s nějakou třeba i konkrétní myšlenkou jak a o čem a ona se pak odplazí někam úplně jinam a tobě nezbejvá nic jiného, než se plazit taky a nemá cenu se s ní prát. No – tak ať si žijou svým … i tak nemám pocit, že by po nás zůstalo něco, vlastním životem – mě to nevadí za co bychom se museli nějak dvakrát stydět…hahaha

5. Zdá se mi, že jste na posledních albech celkem přitvrdili, k čemuž přispěl především příchod druhé kytary. Co vás k tomu vedlo?

Víš – je zvláštní, že skoro každý, kdo si většinu našich desek poslechne, o nich pak tvrdí něco úplně jiného. O té poslední nám zase bylo často podsouváno, že je to zase měkčí a popovější než ta předchozí a ty přijdeš s tím, že je tvrdší…. Za sebe nemám pocit, že by byla měkčí a popovější a ten konečný tvar je prostě výsledek práce z cca dvou let před tím, než ta deska vyšla – a není to o tom, že bychom někde seděli a dumali, jak to udělat a jestli by nebylo lepší tohle, nebo tohle. Prostě jsme ty písničky otloukli na koncertech do nějakého tvaru a pak se to natočilo. Navíc Michal tu druhou kytaru hraje jako host už hezkých pár let zpátky. Spíš jde asi i o to, že tam ubyly jiné nástroje, než kytary, takže to zní víc kytarově než předtím. Taky je to o tom, kde se natočí a jak…. Je to podobné jako s těmi texty – prostě se nám to pod rukama vytvaruje tak nějak samo…

6. Je nějaká skupina, se kterou jste si padli do noty?

…hm – tady bychom ti každý řekli něco úplně jiného, protože postupem let, co se toho co každý z nás poslouchá týká, jsme se dostali každý někam úplně jinam a ta styčná plocha je hodně malá….ale asi bychom se nejvíc shodli na kapelách, které jsou postaveny na písničkovém základě…. Takové ty věci, které se dají osekat až třeba na španělku a pořád je to písnička, jestli mi rozumíš…. Je tu hodně kapel, které dělají „skladby“ a pak záleží na tom, jak je to udělané aby to pro nás bylo zajímavé. Každopádně si myslím, že je tu hodně kapel, které moc lidí ani nezná a které jsou hodně dobré a zajímavé…. A u kterých je to spíš o výdrži – jestli vydrží běžet dost dlouho na to, aby si jich někdo všimnul. Na některých těch menších letních festivalech je možnost vidět leccos a pak tam stojíš a říkáš si – jak je možné, že takovouhle pecku nikdo nezná a kde se to tu najednou vzalo…. Klubová scéna je hodně zajímavá a pestrá, jen jde o to aby postupem času nepochcípala na nezájem lidí – protože většina majitelů klubů, kteří jsou ochotni pořádat živé koncerty, si stěžuje na všeobecný pokles návštěvnosti.

7. Máte nějaký nesplněný sen?

Pokud vím, tak kapelní sen jsme nikdy neměli Vždycky jsme brali věci tak, jak přišly, zůstaly a třeba i odešly. Nemám pocit, že by se na tom něco podstatného změnilo….

8. Co byste vzkázali lidem?

…ó…. taková zodpovědnost… …no tak jo – Tak hele lidi – nedělejte si ze života větší peklo, než je bezpodmínečně nutné, mějte se o malinko víc rádi, než je bezpodmínečně nutné a možná vám bude líp

Dík za rozhovor.. Nápodobně


 

Rozhovor s N.V.Ú.

1. Kořeny N.V.Ú. sahají do 90. let. Změnilo se za tu dobu hodně?

Naše počátky sahají do roku 1987, ale třeba já osobně jsem začal aktivně hrát v roce 1985 a už z roku 1986 mám demo kapely Amok – „Kill that bog“.Bylo to hodně osobité, haha, ale v podstatě už to byla hudba na bicí, basu a elektrickou kytaru….. Co se změnilo? Všechno. Hlavně vztahy mezi lidma i kapelama. Dřív byl každej jak brácha a vůbec do roku 1990 byl jednostnej nepřítel – rudý komouši. A tak se chodilo na všechny zakázaný akce, jak na máničky, tak na punk. Dneska už je to hodně rozvrstvený, panuje tu hodně nenávisti i slepý závisti….Je to škoda. Upřímně nás to mrzí, a když vidímě nějakej takovej příklad, pak nezbyde než zavzpomínat na starý dobrý časy….. Tím nechci samozřejmě říct, že bych chtěl zpátky komouše. Proboha, jen to ne….. Když vidím magory s tričkama KSČ a Cheguevarou, je mi upřímně na zvracení…… Spousta mladejch lidí si nedokáže představit, co to bylo za hrůzu, když te vyslýchali na STB nebo honili po lesích se psy jen pro to, že's měl kapelu nebo jen pro to, že jsi byl na burze LP desek…..

2. Co vás na hraní stále přitahuje?

Asi nejvíc pořád to živý hraní, pogující lidi a energie, která se mezi námi tvoří. Na a samozřejmě spousta dobrejch starejch kamarádů, ale i novejch a poznávání pořád novejch a novejch klubů a míst, kde se dá hrát….. To je paráda. A největší radost, to jsou letní festíky…..

3. Čas od času se na vašich albech objeví nějaká anglická věc, přesto však zůstáváte věrni češtině. Proč preferujete právě ji?

My pořádně ani anglicky neumíme, i když pro to, aby se člověk dostal s muzikou ven, je to dneska nezbytný. Naše texty jsou určený pro lidi v Čechách, pro mladý punkery, tak proč zpívat anglicky…… A ke všemu v našem jazyce se tak krásně nadává….. V angličtině Štěpán zpívá jen věci, co jsou převzatý.

4. Máte, nebo měli jste, nějaký vzor?

Těch máme strašně moc. Příští rok budem slavit 20 let hraní bez přestávky a za ty roku už toho máme naposlouchaných mrtě. Když jedem na koncert, můžeš v autě u nás slyšet jak Romones, tak Motörhead, ale i třeba Bonpary, Tleskače, Iggyho popa, Dayglo Abortions, Gaunery, The Pogues a další…..

5. Je nějaká skupina, se kterou si vždycky rádi zahrajete?

Těch je hodně, máme rádi jak starý klasiky jako E!E, ZNC, Gauneři, Totální nasazení, tak mladší služebně kapely jako Houba, Volant, Tereza kradla, ale i úplně začínající kapely jako Benjaming band, Degradaci nebo třeba Promile…..

6. Co vás dokáže potěšit?

Když se povede koncert, když se povede nová skladba, když se na koncertě úplně neožereme a druhej den nám je dobře, když dostanem pochvylný maily…… Je toho dost.

7. Máte nějaký nesplněný sen?

Já myslím, že už se nám skoro vše splnilo. Já osobně bych si přál, aby tady přestali votravovat buzerantský komunisti, ještě notabene ty, co nám otravovali život před revolucí. Že jim trochu není hanba….. Chtěli jsme si zahrát s Ramones v plné sestavě, to už nevyjde. Stihli jsme jen Deedeho a Markyho…..

8. Co byste vzkázali lidem?

Hlavně ať jsou v klidu na koncertech, ať se neperou. Ať se užívají svobodnýho života a rock'n'rollu, prostě ať si celkově užívaj života. On je fakt krátkej…. Díky za rozhovor. TOBĚ TAKY DÍKY.


 

Rozhovor s Peshatou

1. Určitě jste na tuto otázku už mnohokrát odpovídali a odpovídat budete, ale nedá mi to se na začátek nezeptat. Proč zrovna „Peshata“?

Když jsme vymýšleli název pro kapelu, tak zrovna přišel jeden náš kamarád s příhodou z jednoho léčebnýho zařízení, že člověk jménem Pešata tam způsobil nějakou výtržnost. Nám se to zdál hodně dobrej název pro kapelu, tak jsme tam přidali jen písmeno H a název byl hotov. Až po 2 letech jsme zjistili, že v Totáčích hraje Pavel Pešata, skvělá náhoda 🙂

2. S názvem Peshata má dnes už mnoho lidí spojen pojem „zoo-punk“. Jak je to vlastně s vámi a zvířátky?

My jsme nikdy nechtěli v textech nic vážnýho řešit a když začal Petr( bývalý zpěvák) dělat texty o zvířatech, zbytek kapely nebyl proti. Náš vztah ke zvířatům je pozitivní, ačkoliv nikdo z nás vegetarián není. Takový bubeník chová králíky a morčata, basák zas býky, králíky a slepice.

3. Letos slavíte, nemýlím-li se, 10 let. Byly nebo budou nějaké oslavy?

Oslavy už byly a to 28. dubna, kdy jsme udělali takový malý narozeninový koncert společně se ZNC, Totáčema, Houbou a In public ill. Byl to super večírek. Chystá se narozeninový DVD z tohohle koncertu,ale to myslím bude tak na podzim , možná až v zimě.

4. Jste jedna z mála skupin na naší punkové scéně s více dechovými nástroji, a s pozounem snad jediná, jak u vás vznikají písničky? Považujete se vůbec za punkovou kapelu?

S návrhem písničky přijdu většinou já a pak se na ní pracuje ve zkušebně, ty dechy „přicházej“ na řadu až jako poslední. Co se týká toho punku, ze začátku ho tam bylo určitě víc. Teď do naší muziky vkládáme i jiný styly jako ska, bigbít a dle zlých jazyků i pop. 🙂

5. V průběhu historie Peshaty se její sestavou prohnal přímo „personální vítr“. Jak to snášíte?

První personální zemětřesení proběhlo v roce 2000 a to jsme věděli, že to ustojíme a budem dál pokračovat. Nový členy jsme získali během pár měsíců. Zrovna před rokem nás opustil z postu zpěváka Petr Svetr,a to už bylo mnohem horší. Přemýšleli jsme, jestli to bude bez něj pořád Peshata. Po několika konkurzech jsem vybrali novýho zpěváka Blážu a ačkoliv je trochu jiný než Petr, tak Peshata zůstala pořád svá a svůj ksicht neztratila 🙂

6. Máte nějaký sen jako kapela?

Možná aby nás to pořád bavilo i za dalších deset let.

7. Co byste vzkázali lidem?

Ať zajdou na koncert a pobavěj se, těšíme se na vás…..

Díky za rozhovor. Díky za rozhovor…


 

Rozhovor s Tleskačem

1. Ideologický vznik Tleskače dle vás připadá na 1.1.2000, 5 min po půlnoci :). Co vás tehdy vedlo k založení kapely hrající právě SKA ?

V první řadě hladina alkoholu.

2. Tleskač patří bezesporu k předním kapelám hrajícím SKA u nás. Jistě na tom má svůj podíl i fakt, že zůstáváte věrni češtině. Čím to, právě v době, kdy na naší hudební scéně vzniká stále více kapel zpívajících anglicky?

Tleskač je česká kapela, tak zpívá česky. Svět jednou pochopí, jak je to krásný jazyk.

3. Jako „správná SKA-kapela“ i vaše je poměrně početná – 10 členů, to je 10 názorů, jak probíhá spolupráce např. při skládání písní apod.?

10 členů, ovšem jeden kapelník. Takže jeden názor :).

4. Jak často zkoušíte a jde to vůbec scházet se v 10 lidech několikrát týdně?

Několikrát týdně to rozhodně nejde. Proto se scházíme jednou týdně a někdy se povede, že přijdeme všichni.

5. SKA má dnes poměrně propletený osud s punkem, co vy na tuhle „symbiózu“?

Ještě, že není propleteno s hip hopem!

6. Máte nějaké místo a popř. nějakou kapelu (i když u kapel je mi jasné, že je asi těžké říct jasnou odpověď), které jsou vám opravdu blízké a těšíte se na ně?

Já se třeba těším do hrobu. Až se konečně vyspím :).

7. Máte jako kapela nějaký nesplněný sen?

Máme jich mnoho splněných…

8. Je něco, co vám opradu vadí?

Když se lidi chovají jako hovada.

9. Co byste vzkázali lidem?

Ať se nechovají jako hovada!

Díky moc za rozhovor..a ať vám to hraje ;). Radim


 

Rozhovor s Punk Floid

1 .Klasická otázka na začátek. Proč Punk Floid a kdo za to „může“?

Zdarec, název vznikl snad už někdy v roce 95 nebo 96 – to byl Floutek na učňáku s kamarádem Fru-Fruem a vymýšleli různé pičovinky :).Ten název vznikl v té době. Floutek začal psát odrhovačky ve stylu hospodského rocku a od roku 97 je s Tlustým i nahrávat pod názven Punk Floid. Kapela Punk Floid začala hrát na přelomu 99 a 2000. Tudíž to je taková zvláštnost, že kapela ještě před tím než začala existovat už měla nějaký demáče 🙂

2. Už hrajete přecejen nějaký ten pátek. Proč zrovna punk a co vás na něm stále baví?

Punk Floid se jako každá kapela vyvíjela. Začalo to tím hospodským pub-rockem, pak se to pomalu směřovalo do jednoduchýho, veselýho punku (Blbouni z východu), kreslenej obal cd s nějakejma převlekama atd. To nás ale po čase přestalo bavit a první oficiální nahrávka (Pop is dead) už obsahovala i nějaké nasranější písně jako třeba Hrúza, Bushit, nebo Argentina. Po přibrání Vasheeka na post druhé kytary jsme už konečně mohli dělat hudbu trochu složitější než doposud a nahráli sme cd Tvůj boj. Takže by se dalo říct, že se sice pořád motáme kolem punk rocku ale styl trochu obměňujeme – hrát pořád to samý třeba 10 let by nás asi nebavilo. Pankový publikum je ale určitě nejdivočejší a nejvděčnější – vždycky se hraje líp, když lidi paří a skáčou, než když kdyby měli sedět, nebo jen stát a poslouchat. Ale určitě by nás taky nebavilo hrát pořád jen na opravdu punkových akcích. Vyzkoušeli jsme si třeba hrát ve squatu Milada v Práglu – fakt težce pankové podmínky, ale atmosféra úplně výborná a hukot jako prase. Ale hrát takový akce pořád by taky nebylo dobrý – my hrajeme moc rádi např. s kapelou Volant. Ty akce jsou v dobrých klubech, s kvalitním vybavením a dobrejma zvukařema. A taky chodí pohodoví lidi, co se neožíraj do mrtva, nervou se mezi sebou, nerozkradou ti distro… prostě takový akce na pohodu 🙂

3. Vaše sestava je poměrně stálá, což se jen tak nevidí. Přesto pak prakticky přesně během jednoho roku (říjen 2006 – říjen 2007) přibývají hned dvě posily, co vás k tomu vedlo?

To začalo tak, že spřátelené začínající kapele Wake UP vykradli zkušebnu a přestěhovali se k nám. Začali jsme společně zkoušet pro prdel různý předělávky od sester, éček, přez Madcap, Bouncing Souls až po kotlíkářský hity jako Montgomery, promovaní Inženýři, nebo Věru Špinarovou…Tuto kapelu jsme pojmenovali P.R.S (punk rock show) a párkrát vystoupili pro kámoše na oslavách jako narozky, promoce atd… Na bicí tam hrál náš současnej bubeník Mr. Andrew, na kytaru současnej kytarista Vasheek a Floutek a Tukem jen zpívali. Bavili jsme se u toho víc než na koncertech Punk Floidu a jednou takle u vodky v klubu Ve zdi jsme přizvali Vasheeka jestli by nechtěl hrát s Punk Floidem (P.R.S. už byl rozpadlej). Vasheek rád posílil řady PF a hned se to projevilo na zvuku, mistr Endrjů byl taky přizván, ale trvalo to rok, než jsme to secvičili aby s tím šlo vylézt. Mr. Andrew v podstatě začínal hrát na bicí, tak to chtělo pořádně doladit, navíc nebylo jak jezdit – to se vyřešilo dodávkou a teď je to zupa: Floutek se nemusí trápit a zpívat od bicích, se dvouma kytarami je to lepší a hlavně v 5-ti člené sestavě je to prdel a ty „zájezdy“ nás fakt baví 🙂

4. Jak to vůbec u vás vypadá se skládáním (písní) a jak často zkoušíte?

Zkoušíme tak jednou týdně, teda kromě Mistra Endrjůa – ten když má část tak chodí hrát i denně. Skládání se zatím v nové sestavě neděje. Dřív nosil songy jen nezaměstnaný a věčně nalitý Flou, hudebně si to pak každej doladil aby se to dobře hrálo jednotlivým „umělcům“, s textama pomáhal Tlustej, Vasheek je mladý a nadějný -lehce povystrkoval růžky už na cd Tvůj boj, šoupl tu sekačky, tam probíhačky, onde vyhrávku – a najednou uááááááá! Hit jak ďas. Na nové tvorbě by sme se měli víc zapojit všichni.

5. První demo vzniklo už v roce 1999, takže 10 let pomale na krku. Chystáte nějaké překvápko?

Rádi bysme k deseti letům vydali nové CD + výběr ze starší tvorby, udělali tour a nový hadry. To ale taky záleží na penězích – jestli budou tak, to určitě klapne 😉 Ale na to je zatím ještě čas – deset let by sme měli slavit na přelomu 2009 a 20010 – to je rok a půl.

6. Na dřívějších albech najdeme i předělávky – za všechny snad nejznámější Má ji šedou – na posledním albu by ale člověk něco takového hledal asi marně, čím to?

My sme dycky ze srandy vzali nějakou písničku a úplně ju zprznily – ale taky to časem omrzelo – nechtěli bysme být jako nějaká „panková zábavovka“ tak jsme ty kradený omezili jen na Má ji šedou a Pověste ho vejš – to sou sice předělávky, ale od původní verze se kurevsky liší.

7. Je něco, čeho byste jako kapela v budoucnu chtěli dosáhnout nebo prostě „No future!“?

Tak určitě vydržet a hrát co to půjde. Jezdit po klubech a festivalech a vydávat cd 🙂

8. Je něco, co vám opravdu vadí?

Při pořádání akcí nás určitě serou lidi, kteří nejsou ochotní zaplatit šest, nebo sedm pětek za vstup a smlouvají. Na akci hrají kapely z různých koutů republiky, benál je drahej jak sviňa a někteří „zježení klienti“ se snaží usmlouvat aspoň deset korun slevu – stejně tam pak prokalí dvě, tři kila… v případě že musíš kapely a zvuk poplatit jen ze vstupu to pak má pořadel těžký…

9. Co byste vzkázali lidem?

Milujte se množte se :), choďte na koncíky, kalte a bavte se 😉

Díky moc za rozhovor..a ať vám to hraje ;). Radim – Taky díky, měj se. Jirka


 

Rozhovor s Zvlášňý školou

1. Je mi jasné, že tuhle otázku už musíte nenávidět, ale stejně: jak vznikl název Zvlášňý škola a byly i jiné alternativy?

Olympic už byl zadaný ..a my jsme chtěli hrát něco zvláštního..a tenkrát, mladej kapelník Jirka Mezník a členové já (Tomáš) a Mirek s tím souhlasili:) to je vše.

2. Už vám pomalu táhne na 20 a přece se vaše hudba od „Záchytky“ až do „Dna“ až tak dramaticky nezměnila, co vás na hraní stále baví?

Ze začátku jsme s tím byli docela spokojeni, tak jsme nepociťovali touhu něco měnit. A lidi s tím byli taky spokojený, takže to bylo a je ok.

3. Zvlášňý škola je už porevoluční kapela, nakolik se vašima očima změnila scéna (a vůbec poměry) za dobu vaší existence?

Slabší odpadaj, silnější zůstavají…což je náš případ. Za starých časů to bylo takový přátelštější..mezi kapelama. A v posledních letech se sem sere spoustu kapel i z jiných zemí a lidi ani pořádně neví, co si mají vybrat. Dřív to bylo takový klidnější..:)

4. Při pohledu na názvy alb či písní by asi nezasvěcenému pozorovateli nepřišlo, že Zvlášňý škola je punk(rock)ovou skupinu, přesto jste na punkové scéně dnes už stálým pojmem. Čím si myslíte, že to je a kam byste se vůbec zařadili vy?

My jsme o sobě nikdy netvrdili, že jsme punková kapela. Za tolik let, co hrajeme, nás už našoupali do tolika škatulek..Začínali jsme s tím , že jsme knajp'n'rollová kapela. Mezi takovej punk nás přijali samotná punkový kapely..Protože si opravdu ale opravdu na nic nehrajeme:)

5. Nemůžu si poct, ale při poslechu vašich alb dostávám chuť na pivo :). Máte i v reálu tak kladný vztah k „tekutému zlatu“ a alkoholu vůbec?

K alkoholu máme určitě kladný vztah..ale kromě piva, dostáváme chuť i na jiné alkoholové nápoje.Jelikož 18 bude kapele až příští rok, tak až potom lidi uvidí , což je toho loket.Protože jsme zatím mladiství..pak budeme konečně moct pít i na veřejnosti:)

6. Co vlastně poslouchají členové Zvlášňý školy?

Kapelníka, managera a manželky..ti co je mají:)

7. Máte jako kapela nějaký nesplněný sen?

Tak tenhle sen se nám už opravdu nemůže splnit..už od samotného začátku jsme chtěli vystupovat v pořadu televize bývalé NDR- Ein kessel Buntes 🙂

8. Je něco, co vás spolehlivě naštve a naopak?

Teplej rum, teplý pivo, teplý kluci , ale na teplý holky se hezky kouká:) A taky nás nasere lidská blbost a dnešní politika.A co nás potěší? Studený pivo, studenej rum:)..a když je perfektní návštěva a skvělí lidi před náma.

9. Je něco, co byste vzkázali lidem?

Hlavně aby si žili svůj život plnými doušky, protože jsme jen jednou na světě a to , co vypijeme, sníme,i pomilujeme a zažijeme, už nám nikdy nikdo na světě nevezme. A aby na nás lidi chodili v hojnějším počtu..a aby s sebou vzali i maminky, babičky, dědečky..:)


 

Rozhovor se Slobodnou Európou

1. Nemýlím-li se, Svobodná Európa vzniká koncem r. 1989, tedy zhruba v období sametové revoluce. Vznikla před ní, v rámci vypjaté atmosféry vůči režimu nebo naopak až po ní?

Zacalo sa to tesne po revolucii, ale koncerty sme zacali hravat az v roku 90.

2. Letos slavíte 20 let existence, chytáte za skupinu nějaké překvapení pro lidi? A změnilo se hodně za ta léta?

Chystame turne k 20 vyrociu, 20 koncertov. Zmenilo sa vela, o tom by sa dal napisat román.

3. Zatím jste vydali 4 alba a z toho 1 „best of“, to je kulatý průměr 1 za 5 let, nicméně koncertů máte naopak požehnaně – jen v roce 2009 jsem se dopočítal téměř k 50, čím to?

Sme lenivi skusat.

4. Je mi jasné, že to bude chtít šalamounskou odpověď :), ale jaký je váš vztah k SR a jaký k ČR, aneb rozlišujete mezi nimi vůbec a je rozdíl hrát tam či tam?

V SR je to trochu ine, tu na koncerty chodi aj mladsia generacia a v Cechach skor pamatnici, myslim si ze je to aj tym ze mladi ludia v CR uz moc dobre nerozumeju po slovensky a u nasej kapely su texty dost dolezite. Na druhej strane v CR je zase mnoho klubov, ktore na slovensku chybaju.

5. Co vůbec poslouchají členové Svobodné Európy?

to je hodne rozdielne , Brano vacsinou punk, Sveto kopu vselicoho a ja Iggyho Popa, Lou Reeda, Patti Smith, Boba Dylana, ale aj Pink Floyd a kopu dalsej muziky.

6. Vaše hudba mi přijde poměrně propracovaná, rozhodně více, než je na punk rock či alespoň jím ovlivněné žánry zvykem. Jak často zkoušíte a kam byste se vůbec žánrově zařadili?

Neskusame vobec a hrame obycajne pesnicky.

7. Existuje něco, co vás dokáže při koncertech nebo v životě naštvat a naopak?

Ked nejaki primitivi hadzu na podium pivo, to fakt neznasam.

8. Je něco, čeho byste jako kapela v budoucnu chtěli dosáhnout nebo čeho jste naopak již dosáhli a ceníte si toho?

Chceli by sme nahrat este aspon jeden album.

9. Je něco, co byste vzkázali lidem?

Nie.

Dík za rozhovor a ať máte ještě alespoň dalších 20 let 🙂 ..


 

Rozhovor s E!E

1. Asi tuhle otázku už nenávidíte, ale nemůžu začít jinak – proč E!E a kdo s tím přišel?

Tak nezačínej, stejně už si to nikdo nepamatuje, možná to bude v nějakej tlači. Každopádně to každej řval na nočníku.

2. Ohledně názvu … pamatujete si, kdo s ním přišel nebo to byla kolektivní záležitost, případně je to už zcela zapomenuto? A nebyl nějaký předchůdce (ať už názvu či kapely samotné), jak tomu často bývá?

…no někdo stim určitě přišel a je to původní název kapely. jen se ještě přidávalo Hudební Kroužek E!E, protože jsme měli zkušebnu vedle šachovýho kroužku. Tak aby se soudruh nesplet.

3. E!E je jedna z těch legend českého punku, která zažila revoluci v 89. Změnilo se za těch 20-25 let hodně?

Je nám o 20-25 let více ! Nekecám. Žijem v realitě a ne ve vzpomínkách. Na ty dojde, až se zase začnem pochcávat, ale to už si nic pamatovat nebudem………..

4. Proč jste si vybrali právě punk? Nebo si on vybral vás :)?

Co to je punk? na hrubej pytel hrubá záplata!

5. …a co pod pojmem „punk“ chápete vy :)? A jaký styl tedy podle vás hrajete? Případně zastáváte názor, že žánrové škatulkování v praxi ztrácí smysl?

…škatulkování je asi nějaká móda nebo co! Vymejšlí to tupci co neuměj hrát. Každej si to může zařadit kam chce. My můžem mít na vizitce třeba Punk´n´roll

6. Co vlastně poslouchají členové E!E?

Muziku všech žánrů a dneska už hlavně manželky a děti a vnoučata?, hihihi.

7. … i když tu odpověď už je skoro škoda rozvádět 🙂 .. „posloucháme snad všechno“ je trošku široký pojem, šel by dát nějaký alespoň příkladmý výčet pro ilustraci? Nepředpokládám, že víkendy trávíte u techna, spíš bych si dokázal představit Ramones nebo podobné klasiky .. ale třeba je to úplně jinak :)?

…dobře tak kromě Evy a Vaška. Ale já mám vážně doma i nějaký to techno. Punk, hard rock, metal, šílenosti okolo The Residents a na druhý straně Madonna a Jackson. Tak a poserte se škatulkáři – prostě dobře udělaná muzika.

8. Je nějaká kapela, se kterou si vždycky rádi zahrajete? A je nějaké místo, kde si vždycky rádi zahrajete?

Je toho tolik, že to ani nevnímáme. Nemáme vyhraněný kapely a místa. Pokaždý je to jiný a vo tom to je….

9. Nemýlím-li se, dělali jste předskokany Sex Pistols, když hráli v Praze, jaké to bylo?

Vidět Rottena a zemřít? ……….sem naživu……….a proč každej řeší Pistole když hrajem s daleko lepšíma kapelama – viz oldpunx.cz.

10. Je něco, co opravdu nesnášíte a naopak?

Kromě vajec snášíme snad všechno a naopak?

11. …i když „vaječná teorie“ 🙂 je taky odpověď na danou otázku, určitě se najde něco, co by vás dovedlo potěšit, kdyby to nastalo nebo naopak přestalo 🙂 .. a taktéž opačně?

… co nás nepotěší – to nás nenasere,…. a nehledej v tom hloubku, to mě teď napadlo.

12. Máte jako kapela nějaký nesplněný sen?

Nesmíme, teda – nesníme.

13. Je něco, co byste vzkázali lidem?

Choďte na koncerty, protože živák ,,LIVE,, neni mrtvák ,,CD,, a to se nevoposlouchá.   Dík za čas na rozhovor a jeho (následné) doplnění ..


 

Rozhovor s Vision Days

1. Je to pár dní, co jste oslavili narozeniny (oficiálně 1. července), jaké to je hrát už třetí desetiletí? A jak vzpomínáte na začátky ve srovnání s dneškem?

Je to krásný, stále nás to baví. Záčátky byli krušný, ale zase bylo více sil a času. Dnes to máme jednodušší, ale zase nestíháme.

2. Vaše (zatím) poslední album Don't worry be punk je v recenzích hodně vysoko. Určitě dalo dost práce dát ho dohromady, a přesto ho nabízíte zdarma. Co vás k tomu vedlo?

Album se rodilo 2 roky a bylo s ním opravdu hooodně práce. Například píseň Naděje měla 20 verzí. Ale vyplatilo se, si s ním vyhrát a dotáhnout všechny detaily až do konce. CD nabízíme zadáčo, protože neděláme hudbu pro peníze, budeme rádi když si ho kdokoli stáhne a bude se mu líbit. Ale i tak ho máme v našem shopu za 60Kč pro ty co by ho chtěli mít, a světe div se už jsme prodali za 3 měsíce asi 150 kusů, navíc si hodně lidiček k novému Cd objedná i stará CD. Je to fakt paráda, děkujeme fanouškům za podporu a stržené penízky věnujeme na další alba a klipy.

3. Jak u vás vznikají písně – hudba na text, naopak, nebo je to jedno? A jak často zkoušíte?

Hudbu i texty skládám já (IAn), postupy jsou různé, nemáme šablony, kluci pak ve zkušebně zhodnotí, poradí a doladíme detaily. Přes zimu zkoušíme cca 2x do měsíce, od dubna do října nezkoušíme vůbec :).

4. Možná je to zbytečná otázka na někoho, kdo pořádá Brněnecfest :), ale na jakých typech akcí hrajete nejraději a je nějaké místo, kam se vždycky rádi vracíte, resp. na které nikdy nezapomenete? Nezáleží na typu akce, prostě rádi hrajeme všude kde nás pozvou. Nerozlišujeme malé, velké, klubovky…

5. Co vůbec poslouchají členové VD?

Já, jak už bylo mnohokrát zmíněno, mám nejraději Joy Division, The Cure, Bauhaus + víceméně komplet český a zahraniční punk. Tomík je na tom podobně. Ostatním kluci k tomu mají ještě něco z metálku, např. Petrpunk miluje KISS.

6. Je něco, co vás dokáže spolehlivě naštvat, resp. co opravdu nesnášíte – ať už na koncertech, nebo obecně?

Neschopnost pořadatele dodržet časový plán a následné hádky, kapel kdo víc spěchá domů. Ale poslední dobou musím zaklepat je to v pohodě. Vždy, když nám někdo nabízí akci dohodneme na podmínky hned na začátku aby bylo vše jasné.

7. Máte jako kapela nějaký nesplněný sen? Anebo naopak, máte nějaký splněný, kterého si opravdu vážíte?

Ani ne, stačí, když budeme hrát a vydrží nám současná skvělá sestava. Splněný sen je CD Don´t worry be punk, bylo to přesně dle přísloví čím větší boj tím slavnější vítězství.

8. Máte teď něco konkrétního v plánu, na co se lidi můžou těšit?

Koncem týdne vypouštíme do světa druhý klip k CD dont worry… a to k písni Cesta do hlubin Punkáčovy duše. V září 3tí klip k písni Punk jako řemen. A do konce roku mraky koncertů, jelikož je nabídek hrozně moc tak se pokusíme zvládnout co se dá.

9. Co byste vzkázali lidem?

Don´t worry be punks :), užívejte života

Díky za rozhovor a ať vám to hraje! Radim Taky díky a ahoooj.