Skupiny – Zóna A

Zóna A

Nechápem ako zmeniť si sa mohol tak, tvoj výzor asi nebol presvedčením
Kariéra, drogy, manželstvo, či plat – toto nie sú veci, kvôli ktorým sa ja zmením

Kde ste kde, tak kde ste kde, tí čo ste päste zdvihnuté mali?
Kde ste kde, tak kde ste kde, móda už je iná!
Kde ste kde, tak kde ste kde a kde sú vaše ideály?
Čas ich odvial asi dávno ďaleko preč…

   Zónu A asi nemusím dlouze představovat. Je to jedna z prvních československých punkových kapel, která navíc funguje dodnes.
   Je to možná těžko k uvěření, ale její praprakořeny sahají až do roku 1981 do Bratislavy, čímž teoreticky překonává i Visací zámek! Tehdy o názvu Zóna A ještě nikdo nic nevěděl – možná byste uspěli s názvem Destroyer (Ničitel), ale tehdy to znamenalo teenagery se dvěma španělkami a improvizovanými bicími. V té době se rodí i první píseň Slaves (Otroci), ale s příchodem vojny dochází i k přejmenování na PARADOX a na svět přichází i první dema: Nezmestíme sa do svojej kože (1982), které následuje Všetko je prázdne (1983). Zajímave je, že první oficiální veřejné vystoupení se odehraje až po jejich vydání, a to na Obvodnej prehliadce amatérskych skupín. Chlapci byli zjevně při chuti a 3. demo Kam kráčaš človeče? (1984) rychle následovalo.
   3. dubna 1984 se ale PARADOX rozpadá, část kapely přejde do Ex Tipu, část přestává hrát, ale část naopak (opět s pár lidmi z Ex Tipu) zakládá Zónu A! Nejdřív hraje písně Paradoxu, pak přichází první vlastní tvorba – píseň Bezcenné predstavy. Ještě téhož roku kapela stihne pár koncertů, i když pořád jen na Slovensku. Skupina ještě sice nic nevydala, ale natáčí film Zóna A (1985), díky kterému má poprvé možnost něco ve studiu i stvořit. Tak vzniká i první demo nápaditě nazvané Zóna A. Druhé demo vychází o rok později a jmenuje se Potopa (1986) – což už je poměrně známé, ALE to ještě není „ta Potopa“ (viz dále). S koncerty se to postupně lepší a i přes lehké personální změny je tu 3. demo – Útok na špicu hitparády (1988). V roce 1989 už se kapela pomalu stává známou, přicházejí první rozhovory v novinách i rozhlasu a navíc vzniká druhý dokument – Nezmením sa.
   I přes slibný rozjezd zažívá kapela hned po revoluci krizi – odchází Braňo a Ozi a kapela je nucena se přejmenovat pouze na „Zóna“, což ale rychle padá a vrací se původní název. Nakonec nahrává své první LP „Potopa“ (1990), kam shrne své předchozí demáče. Pak přichází i řada zahraničních koncertů a také videoklip k Potopě (1991). Další album nahrají „až“ v roce 1993 – Nie je to tak zlé, následované Útokem na špicu hitparády (1994) a dalším s názvem V životnej forme (1996). Následně už je to celkem známé – v roce 1999 přichází kolekce nahrávek 88-89 Nech žijeme, a pak asi jedno z nejprůlomovějších alb Nikto nevie jak to dopadne (2000) – je na tom zvukově nejlépe, taky za ním stojí EMI. Mezi tím vším kapela samozřejmě pořád koncertuje, a to často i v zahraničí.
   Po polovině 90. let už patří Zóna A mezi československou punkovou elitu, takže dále jen telegraficky: v roce 2004 přichází album Na predaj, pak poměrně dlouho nic, až Klenoty a odpadky (2007) a Všetko Najlepšie (2010). Ale jde zpravidla z velké části o best offky, výběrovky apod. No, ještě zbývá dodat dnešní složení: Koňýk (zpěv), Revo (kytara), Lump Cupe (basovka) a Tuleň (bicí) – ten je pak nahrazen Mikkem. Jediným původním členem z předrevolučních let tak zůstal pouze zpěvák a frontman Koňýk.
   S Koňýkem se ale také pojí největší kontroverze a odliv fanoušků. Zejména v posledním desetiletí je spojován s rasismem, xenofobií a sympatiemi pro radikální pravici. Jeho angažování se ve slovenské pravicové politice, otevřená podpora a koncertování pro politiky jako Kotleba, Orbán aj. a níže uvedené výroky do médií tomu moc nepomáhají. No, obrázek si udělejte sami:

…Podpora homosexuálov, podpora potratov, multikultúrna spoločnosť, prisťahovalectvo, to sú všetko veľmi zlé veci. Mám deti a chcel by som, aby žili v dobrom svete…

Prouprchlickej může být jen člověk, kterej je buď velice popletenej a velice blbej anebo velice dobře placenej různejma neziskovkama…

ALBA

  • Potopa (1990)
  • Nie je to tak zlé (1993)
  • Útok na špicu hitparády (1994)
  • V životnej forme (1996)
  • Nech žijeme (1999)
  • Nikto nevie jak to dopadne (2000)
  • Na predaj (2004)
  • Klenoty a odpadky (2007)
  • Všetko najlepšie ! (2010)
0 0 hlasy
Ohodnoť skupinu! (Ne článek.)
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře