Skupiny – Začiatok konca

Začiatok konca

Já snívam rád sen, že mám, čo chcem, že nerobím to, čo iba smiem.
Snívam rád sen, že miesto tu mám a domov mám svoj tam, kde to mám rád.
Skôr ako zomrieme splňme si svoje sny, svoj osud si pevne chyťme do svojich rúk.
…žiadne prachy, autá, děvky, len to, čo mi stále chýba!

   Začiatok Konca je HC-punková skupina z Topoľčan (SR – pro mladší ročníky :-)). Já bych osobně volil spíše označení HC/Oi!, streetpunk nebo něco podobného, ale to jen pro ty, kteří ještě neměli se skupinou tu čest – aby nečekali HC/punk ve stylu Kritické situace. Pokud znáte hudbu Načo názov nebo Konflikt (oboje také SR kapely), tak jste v podstatě doma – bratři Slováci mají poměrně specifický druh tvrdého zpěvu á la britský Oi!, který nám tu v ČR celkem chybí (ale např. Jednota Kolín či Rozpor se dost blíží).
   Skupina vzniká hned po revoluci, v roce 1990. Tehdy sestavu tvořili Novko (basa), Slaďas (basa) a Big John (bicí) – ne, opravu je tam 2x basová kytara. Ale už v r. 1991 dostává v podstatě jádro současné sestavy, když za bicí usedá Feďo. Asi by bylo zbytečné popisovat všechny další změny. Stačí snad říci, že dnes má skupina stejné obsazení: Novko (kytara, zpěv), Slaďas (basa), Feďo (bicí) a v roce 2009 se přidává (tehdy ani ne 20 letý) Sparky (kytara).
   Docela zajímavá je diskografická dráha kapely. První počin totiž přichází až po 4 letech existence! Jmenoval se Křičím o pomoc! a byl to samozřejmě demáč. I další album si muselo 4 roky počkat a dostalo název Another day, another face (1998). Za zmínku stojí, že deska je do značné míry v angličtině. Hned poté následuje Unity ’99 a o 2 roky později Ab initio ad finem (Od začátku do konce) (2001). Název je docela příznačný, protože tehdy se kapela sejde v počáteční sestavě. Ve stejném roce se ještě podílí i na kompilaci Streetkids I (2001). Začiatok Konce je v té době v ČR jako doma, resp. více než doma na Slovensku, což se potvrzuje splitem s brněnskou Oi! skupinou Operace Artaban – Skinhead’s Brotherhood (2003). O tok později pak vychází album Morskí vlci, které málem bylo posledním. Kluci totiž o tři roky později natočí živák Live in Prague (2007) a ohlašují konec.
   Naštěstí byla v tomto případě Oi! božstva v dobrém rozmaru a po 2 leté pauze se kapela dává dohromady v původní sestavě (Novko, Slaďas a Feďo) a v dubnu se k sestavě se přidává ještě kytarista Sparky. Hned rok 2010 přináší podařené album Čas hrá proti nám – všechny skladby jsou slovensky, s velmi hutným HC zvukem, který podtrhuje stejně laděný zpěv. Kapela sice v jednom z rozhovorů prozradila, že se zvukem spokojená není, ale podle mě se rozhodně není za co stydět! V podobném duchu se nese i následující album Zovretá Päsť MMXII, které zní ještě lépe, resp. tvrději.

ALBA

  • Křičím o pomoc (1994)
  • Another day, another face (1998)
  • Unity ’99 (1999)
  • Ab initio ad finem (2001)
  • Skinhead’s Brotherhood – split (2003)
  • Morskí vlci (2004)
  • Live in Prague (2007)
  • Čas hrá proti nám (2010)
  • Zovretá Päsť MMXII (2012)
5 1 hlas
Ohodnoť skupinu! (Ne článek.)
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře