Skupiny – Peshata

Peshata

Když národ český slaví svátek svůj, neboli státní, po celé republice salutují muži zdatní – ke hrobům hrdinů, co dávno ztratili svá jména, plazí se věnečníci, břicha mají vyboulená.

   Peshata (čti pešata) je pravděpodobně jediná zoopunková skupina na světě, anebo byla alespoň první, která spojila punk se zvířátky. Vznikla v r. 1997 v jihočeském Táboře a měl to být jen krátkodobý projekt. No, naštěstí se nezadařilo a nedávno oslavila 25 let. Původní skupinu tvořili jen 3 členové Martin Mareda (kytara), Petr Bína (zpěv) a Láďa Benák (bicí).
   První koncert pánové stihli ještě v r. 1997 a rovnou vydávají debutové album Ze života zvířat. O rok později přibírají dalšího kytaristu Rosťu Galíka a hned nahrávají Zvířátka nemohou zasadit kouzelný strom. V té době se už do hudby dostává více SKA a s tím i nezbytnost přibrat dechové nástroje. Zvuk je tak sice bohatší a hudba propracovanější, ale punku je v ní méně. Kapela proto není jednotná a po desce Děti ze stanice ZOO (2000) z kapely odcházejí tři členové, aby si založili vlastní projekt.
   V roce 2000 se kapele ale podaří najít nového basáka (Pepa Boháč) a odvrátit tak možný rozpad. Naopak, nastává asi nejproduktivnější období – velmi úspěšná (mini)deska Pěkná šlamastyka (2002), účinkování v alternativním hudebním pořady ČT2 Noc s Andělem (2003) a nakonec i (na punk poněkud kontroverzní) účast v soutěži Coca Cola Pop Star, kde se Peshata umístí v první dvacítce (z cca 770 kapel).
   Jak už to bývá, po úspěchů přichází často stagnace, což se přihodilo i zde. Osazenstvo je starší a s tím přicházejí i povinnosti, i tak si v r. 2005 ještě zahrají v Berlíně a o rok později vydají desku Hra na doktora. Přesto končí dlouholetý zpěvák a textař Petr Bína a jeho místo zaujme mladší Tomáš Blažek. S ním také Peshata oslaví 10 let.
   Další deska Svět za Sifonem přichází po čtyřech letech a Anarchy In The Zoo dokonce po dalších pěti. A interval se stále prodlužuje, přesto skupina poměrně čile koncertuje a přenesla tak svoji energii spíše na jeviště.

ALBA

  • Ze života zvířat (1997)
  • Zvířátka nemohou zasadit kouzelný strom (1998) 
  • Děti ze stanice ZOO (2000)
  • Pěkná šlamastika (2002) 
  • Hra na doktora (2006)
  • Svět za sifonem (2010)
  • Anarchy In The Zoo (2015)
0 0 hlasy
Ohodnoť skupinu! (Ne článek.)
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře