Skupiny – Kritická situace

Kritická situace

Žijeme svůj život v záři světlometů, za našimi zády štěkají psi. Od začátku do konce stále na útěku, nesmíme ani zastavit a odpočinout si.

   Kritická situace je HC/punkové klasika a jedna z mých srdcových záležitostí, kterou mohu všem jen doporučit. (I když láska na první poslech to nebyla, člověk byl holt ve 13ti zvyklí na melodičtější a líbivější S.P.S., N.V.Ú. apod. a potřeboval nějaký čas na docenění klasiky.)
Kořeny KS sahají do roku 1987, kdy měla v prosinci i svůj první koncert (ovšem ještě pod názvem E.I.K. – Epileptický idioti a kurvy). Ten proběhl v poněkud jiném složení, něž možná znáte: David „Kratos“ Bartoš (zakladatel a zpěvák skupiny), Robert „Jimmy“ Vlček (bicí), Šimon (basa) a Drinky (kytara).
   Název Kritická situace spatřil světlo světa v roce 1988 a pod ním skupina nahrála ještě v tom samém roce i první demo Zejtra je nám dvacet. Zde můžete slyšet i nového kytaristu Jardu „Wonida“ Cvacha. V textech převažuje, pro Kritickou situaci příznačný, antimilitaristický postoj.
Zanedlouho přichází nová posila za bicími – Dan „Yahoda“ Malaniuk a skupinu již tvoří známější sestava (Kratos, Šimon, Robert a Yahoda). Kluci si pak užívají delšího odpočinku od veřejnosti a nakonec vydávají další demo Stále na útěku. Na něm je vidět, že skupina při svém odpočinku nelenila a zelenila 🙂 – obsahuje 17(!) písní s lepším zvukem. Snad k tomu přispěl i nově se objevující kytarista Cyril Křeček (občas zaskakující za Wonida). V roce 1990 se ještě KS účastní třemi písněmi na dnes už legendární kompilaci Epidemie (Eliáš Kozák, Chlapi a chlapci a Šváb).
   Po r. 1990 dochází, nejspíše kvůli nevelkému úspěchu některých koncertů v 90. roce, k radikálním změnám. Někdy se uvádí, že právě zde byl moment zrodu HC složky v tvorbě KS. Zůstává jen zakladatel skupiny, Robert a Šimon, ke kterým se postupem času přidá kytarista Ženíšek a bubeník Sváťa Čech. V roce 1992 pak kapela nahraje své debutové (plnohodnotné) album s prostým názvem Kritická situace, které ale vychází až o rok později, tj. 1993. Najdete na něm 12 písní, více méně z předchozích 2 demo alb, ale s nesrovnatelně lepším zvukem a také s profesionálnější a tvrdší aranží. No, a abych to nenatahoval – nakonec KS absolvuje ještě evropské turné s bubeníkem Markem Žežulkou. Potom vydá čtyřpísňový singl Forgiveness a kariéru oficiálně a důstojně zakončí 23. prosince 1996 ve svém domovském klubu 007 na Strahově.
   Trvalo to téměř 17 let, ale nemožné se stalo skutečností a KS vstala z mrtvých, resp. probudila se z tvrdě spících, byť jen na chvíli. Mnohé výzvy pamětníků, dnes už čtyřicátníků a padesátníků, byly vyslyšeny a KS uspořádala 3 koncerty – škoda, že jen v Praze, ale buďme rádi i za to. Dalo by se čekat, že proběhnou nostalgicky v 007, ale kluci dali přednost Lucerna Music baru – data koncertů: 9.11.2013, 20.3.2014 a 22.3.2014. Původně byl v plánu jen jeden vzpomínkový koncert, ale pro nečekaný zájem o vstupenky byly uspořádány další dva. KS k tomu uvedla: ,,Třetí – a definitivně poslední – vzpomínkový koncert skupiny Kritická situace se uskuteční v sobotu 22. března 2014.“ No, ze srdce doufám, že definitivně poslední nebude!
   V roce 2013 vyhází na CD album Kritická situace – 1990-1996, které obsahuje obě dvě porevoluční alba Kritická situace a Forgiveness a navíc 3 písně z kompilace Epidemie. Následně pak v r. 2020 Day After Record ještě vydává toto album na vinylu (2 LP) a pak ještě r. 2022 i na barevném vinylu.

ALBA

  • Zejtra je nám dvacet (1988)
  • Stále na útěku (1989 MC, 2022 a 2024 vinyl)
  • Kritická situace 1993 (1993)
  • Forgiveness (1996)
  • Kritická situace 1990 – 1996 (2013 CD, 2020 a 2022 vinyl)
5 1 hlas
Ohodnoť skupinu! (Ne článek.)
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře