Zóna A

 •     Zónu A asi nemusím dlouze představovat. Je to jedna z prvních československých punkových kapel, která navíc funguje dodnes (psáno v roce 2013).
      Je to možná těžko k uvěření, ale její praprakořeny sahají až do roku 1981 do Bratislavy! Tehdy o názvu Zóna A ještě nikdo nic nevěděl - možná byste uspěli s názvem Destroyer (Ničitel), ale tehdy to znamenalo teenagery se dvěma španělkami a improvizovanými bicími. V té době se rodí i první píseň Slaves (Otroci), ale s příchodem vojny dochází i k přejmenování na PARADOX a na svět přichází i první dema: Nezmestíme sa do svojej kože (1982), které následuje Všetko je prázdne (1983). Zajímave je, že první oficiální veřejné vystoupení se odehraje až po jejich vydání, a to na Obvodnej prehliadce amatérskych skupín. Chlapci byli zjevně při chuti a 3. demo Kam kráčaš človeče? (1984) bylo na světě.
      3. dubna 1984 se ale PARADOX rozpadá, část kapely přejde do Ex Tipu, část přestává hrát, ale část naopak (opět s pár lidmi z Ex Tipu) zakládá Zónu A! Nejdřív hraje písně Paradoxu, ale pak přichází první vlastní tvorba - píseň Bezcenné predstavy. Ještě téhož roku pak kapela stihne pár koncertů, i když pořád ještě na Slovensku. Skupina ještě sice nic nevydala, ale natáčí film Zóna A (1985), díky kterému má poprvé možnost něco ve studi i stvořit. Tak vzniká i první demo nápaditě nazvané Zóna A :). Druhé demo vychází o rok později a jmenuje se Potopa (1986) - což už je poměrně známé, ALE to ještě není "ta Potopa" (viz dále). S koncerty se to postupně lepší a i přes lehké personální změny je tu 3. demo - Útok na špicu hitparády (1988). V roce 1989 už se kapela pomale stává známou, přicházejí první rozhovory v novinách i rozhlasu a navíc vzniká druhý dokument - Nezmením sa.
      I přes slibný rozjezd zažívá kapela hned po revoluci krizi - odchází Braňo a Ozi a kapela je nucena se přejmenovat pouze na "Zóna", což ale rychle padá a vrací se původní název. Nakonec kapela nahrává své první LP "Potopa" (1990), kam shrne své předchozí demáče. Pak přichází i řada zahraničních koncertů a také videoklip k Potopě (1991). Další album přichází "až" v roce 1993 - Nie je to tak zlé, následované Útokem na špicu hitparády (1994) a dalším s názvem V životnej forme (1996). Pak už je to celkem známé - v roce 1999 přichází kolekce nahrávek 88-89 Nech žijeme, a pak asi jedno z nejprůlomovějších alb Nikto nevie jak to dopadne (2000) - je na tom zvukově asi nejlépe, taky za ním stojí EMI. Mezi tím vším kapela samozřejmě pořád koncertuje, a to často i v zahraničí.
      Po polovině 90. let už patří Zóna A mezi československou punkovou elitu, takže dále jen telegraficky: v roce 2004 přichází album Na predaj, pak poměrně dlouho nic, až Klenoty a odpadky (2007) a Všetko Najlepšie (2010). Ale jde zpravidla z velké části o best offky, výběrovky apod. Snad pro nás kluci připravují i něco novéhoho :). No, ještě zbývá dodat dnešní složení: Koňýk (zpěv), Revo (kytara), Lump Cupe (basovka) a Tuleň (bicí). (Jediným původním členem z předrevolučních let tak zůstal pouze zpěvák.)

  ALBA
  Potopa (1990)
  Nie je to tak zlé (1993)
  Útok na špicu hitparády (1994)
  V životnej forme (1996)
  Nech žijeme (1999)
  Nikto nevie jak to dopadne (2000)
  Na predaj (2004)
  Klenoty a odpadky (2007)
  Všetko najlepšie ! (2010)

  Zpět na skupiny