Znouzectnost

 •     Jednou z mých oblíbených skupin je punk-rock-folková skupina s typicky punkovým názvem Znouzectnost. Asi málokterý punker by ji neznal, ovšem ne všichni ji poslouchají, protože se trošičku liší: málokdy zpívá sprotě a její hudba není tak tvrdá. Texty jsou často převlečeny v nějaký příběh, který má ovšem většinou druhý (poučnější :) význam. Píseň tak získává až sarkastický nádech: "Všichni jsme bratři, ať žije svoboda! Jen jedna otázka: Co, komu, kolik za co?" Už z textu je patrné, že to s tím bratrstvím a svobodou není úplně "v pořádku". Ne každý však v jejich textech najde to, co by měl, a proto tato skupina zůstává často nepochopena...
     "Znouzectnost je potrhlá možnost, jak z toho mála, co v tomhle světě znamenáme, udělat jedinečnou a nenapodobitelnou událost. Znouzectnost je naše maskovaná blbost a tloušťka, je to stavění stojícího na hlavu a ležícího na nohy, zkrátka princip koření. Prakticky to znamená, že když už můžeme hrát my, tak může každý," řekl v měsíčníku Rock & Pop (1990) bubeník souboru Caine. Co dodat :)?
     Tím se pozvolna dostáváme k osazenstvu, které tvoří Déma (kytarista, zpěvák), G'olda (kytarista-bas i el., zpěvák) a již zmiňovaný Caine (bubeník, obsluhuje conga, percuse, brumble a občas zpívá, většinou výkřiky apod.). V poslední době se s nimi objevuje i Romana Kohoutová (saxofón, flétna, klávesy, tamburína, zpěv) a Michal Röhrich (kytarista-bas, el., 12ti strunná, občasný bubeník a zpěvák).
     Z výčtu členů a nástrojů, na které hrají, je patrné, že v jejich hudbě není nouze o nejrůznější nástroje a pěvecké "experimenty".
     První nahrávky pocházejí z roku 1984 (volně stažitelné z výše uvedeného odkazu). Za dobu svého působení tato skupina vydala úctyhodných šestnáct alb. Pokud byste chtěli nějaké album od ZNC a jste z Brna, Plzně či Prahy, pak jásejte, protože jen v těchto městech si můžete být téměř jisti, že je v autorizovaném obchodě dostanete (v Brně například Indies). Pokud však nepocházíte ani z jednoho města, pak také není vše ztraceno - stačí navštívit nějaký koncert ZNC, kde naleznete nejen jejich alba a ceny jsou zde příznivější.
     Já osobně jezdím na koncerty, pokud jsou někde poblíž, takže jako u většiny skupin je mohu jen doporučit. Rozhodně si můžete být jisti, že tam sami nebudete. Jezdíme s kamarády i na menší koncerty na vesnicích a pod 150 lidí tam snad ještě nebylo. Také je to asi jediným místem, kde se dají koupit nejen kazety (starší kolem 60Kč, novější a nejnovější kolem 100Kč, CD 200Kč, trička 2-3 druhy 150Kč a odznáčky za 20Kč). Koupíte zde i alba jiných interpretů a jednou prodávali i knížku (150Kč) o dějinách punkové hudby... Vstupné se pohybuje řádově od 80-120Kč při samostatném koncertě nebo pokud vystupují s pár menšími skupinami. Koncert trvá zhruba od tří do šesti hodin, podle nálady.
     Pro více informací doporučuji navštívit oficiální stránky skupiny (viz. výše).

  ALBA
  Zastávka Mileč: 1984
  Vítejte v blázinci, hraje vám Znouzectnost (1987)
  Happy X-mas (1988)
  Obludný neználek (1989)
  Odrhovačky a baladajky (1990)
  Ukolébavky pro ne(v)hodné loutky (1992)
  Znouzectnost uvádí své hosty na vlnách rádia Bla Bla plus (1992)
  Mé království (1993)
  Folcore (1994)
  Kapitán Mlíko (1996)
  Bomboniéra! (1998)
  Demophobia: Vycpávky (1999)
  Písně instantního štěstí (2000)
  Tvrdí kluci nepláčou (2002)
  Ad Astra (2005)
  Heavy Model aneb srdce pro Anubise (2008)
  Beat simplicitas (2014)

  Zpět na skupiny