Začiatok Konca

 •     Začiatok Konca je HC-punková skupina z Topoľčan (Slovenská republika). Já bych osobně vovlil spíše označení Oi!, streetpunk nebo něco podoného, ale to jen pro ty, kteří ještě neměli se skupinou tu čest - aby nečekali HC-punk ve stylu Kritické situace.
      Skupina vzniká hned po revoluci, v roce 1990. Tehdy sestavu tvořili Novko (basa), Slaďas (basa) a Big John (bicí) - ne, opravu je tam 2x basová kytara. Ale už v r. 1991 dostává v podstatě jádro současné sestavy, když za bicí usedá Feďo. Asi by bylo zbytečné popisovat všechny další změny. Stačí snad říci, že dnes má skupina stejné obsazení: Novko (kytara, zpěv), Slaďas (basa), Feďo (bicí) a v roce 2009 se přidává (tehdy ani ne 20 letý) Sparky (kytara).
      Docela zajímavá je diskografická dráha kapely. První počin totiž přichází až po 4 letech existence! Jmenoval se Křičím o pomoc! a byl to samozřejmě demáč. I další album si muselo 4 roky počkat a dostalo název Another day, another face (1998). Za zmínku stojí, že deska je do značné míry v angličtině. Hned poté následuje Unity '99 a o 2 roky později Ab initio ad finem (Od začátku do konce) (2001). Název je docela příznačný, protože tehdy se kapela sejde v počáteční sestavě. Ve stejném roce se ještě podílí i na kompilaci Streetkids I (2001). Začiatok Konce je v té době v ČR jako doma, resp. více než doma na Slovensku, což se potvrzuje splitem s brněnskou Oi! skupinou Aoperace Artaban - Skinhead's Brotherhood (2003). V r. 2004 pak vychází album Morskí vlci, které málem bylo posledním. Kluci totiž o tři roky později natočí živák Live in Prague (2007) a ohlašují konec.
      Naštěstí byla v tomto případě undergroundová božstva v dobrém rozmaru a po 2 leté pauze se kapela dává dohromady v původní sestavě, ke které ten samý rok přibývá ještě kytarista. Hned rok 2010 přináší podařené album Čas hrá proti nám - všechny skladby jsou slovensky, s velmi hutným HC zvukem, který podtrhuje stejně laděný zpěv. Kalepa sice v jednom z rozhovorů prozradila, že se zvukem spokojená není, ale podle mě se rozhodně není za co stydět! V podobném duchu se nese i následující album Zovretá Päsť MMXII, které zní ale ještě lépe.

  ALBA
  Křičím o pomoc (1994)
  Another day, another face (1998)
  Unity '99 (1999)
  Ab initio ad finem (2001)
  Skinhead's Brotherhood - split (2003)
  Morskí vlci (2004)
  Live in Prague (2007)
  Čas hrá proti nám (2010)
  Zovretá Päsť MMXII (2012)

  Zpět na skupiny