Lidská práva ve světě jsou v krizi

 •    Ve světě jsou v poslední době porušována lidská práva nebývalým způsobem. Mohou za to teroristé s Al-Kajdou v čele i protiteroristická aliance pod vedením USA. V mnoha jiných státech zůstává situace nadále kritická.

     Celosvětové násilí a porušování lidských práv je podle AI nejhorší za posledních 50 let.

     Na vině jsou teroristé z Al-Kajdy i spojenecká vojska bojující v rámci protiteroristické kampaně pod vedením USA.

     "Bezcitné, hrubé a zločinné útoky ozbrojených skupin, jako je Al-Kajda, ohrožují bezpečnost lidí celého světa," uvedla Irene Khanová, generální sekretářka AI.

     Teroristé tím, že zaútočili několikrát na instituce, jejichž úlohou je dohlížet na celosvětový mír, započali novou formu ohrožení mezinárodního práva, tvrdí Amnesty.

     Západní vlády hřeší "Vlády ztrácejí morální nadhled tím, že globální hodnoty lidských práv obětují často slepému a bezhlavému zajišťování bezpečnosti," dodala Khanová.

     Měla na mysli především zabíjení civilistů v Iráku, zacházení s vězni v Abú Ghrajb, v Afghánistánu, na Guantanámu apod. Spojenečtí vojáci jsou podle AI spolu s teroristy hlavními strůjci masového porušování lidských práv.

     Amnesty zároveň varuje, že celosvětová pozornost, které se dostává válce v Iráku, způsobuje úpadek zájmu o země, kde jsou lidská práva hrubě zneužívána už mnoho let.

     Nejvážnější je situace podle AI v Čečensku, Súdánu, Nepálu, Palestině, Demokratické republice Kongo nebo v Severní Koreji.

     Lidská práva jsou důležitá "Na lidských právech záleží, protože nabízejí vizi silnějšího a spravedlivějšího světa a zároveň konkrétní plán, jak ho dosáhnout. Tyto globální hodnoty jsou nejefektivnější cestou k bezpečnosti a míru," doplnila Irene Kahnová.

     České republice Amnesty International vytýká především přístup k Romům, kteří jsou podle organizace v zemi diskriminování.

  Luboš Kreč

  Článek byl uveřejněn v iDNES .

  Zpět