Hrůza v Číně: Brutální diktatura a miliony mrtvých

 • Čína popravila víc lidí než zbytek světa dohromady

      Peking – Čína v roce 2010 popravila přes 1000 lidí, víc než všechny ostatní země světa dohromady. Mimo Čínu loni trest smrti vykonávalo 22 zemí, celkem popravily 527 lidí. USA jsou pátou zemí na světě, kde se loni popravilo nejvíce lidí. Statistiku zveřejnila organizace na ochranu lidských práv Amnesty International u příležitosti Světového dne proti trestu smrti.

     Amnesty International (AI) rovněž vyzvala k zastavení poprav v Bělorusku, jen loni tu byli popraveni nejméně dva lidé, další tři pak na trest smrti čekají. Minsk informace o popravách tají, Bělorusko je jedinou evropskou zemí, která nejvyšší trest vykonává.

     "V Bělorusku nejde jen o samotný moment popravy. Celková krutost trestu spočívá také v tom, že se příbuzní o úmrtí svých blízkých dozvídají až týdny nebo dokonce měsíce po samotné popravě. Nemají možnost pohřbít tělo a nedostanou ani informaci, kde je jejich blízký pohřbený," popsala Roseann Rifeová z AI.

     Kromě Běloruska má trest smrti v právních řádech zakotveno dalších 57 zemí. Loni se ovšem popravovalo ani ne v polovině z nich. Ze zemí skupiny G20 vykonávaly popravy čtyři země – Čína, Spojené státy, Saúdská Arábie a Japonsko. Ke konci roku 2010 čekalo po celém světě v celách smrti téměř 18 tisíc lidí.

  Česká televize, 10.10.2011

  Čína odsoudila k trestu smrti teprve devatenáctiletou studentku

     Tajný soud informoval rodinu dívky zadržené kvůli nepokojům mezi Ujgury až zpětně. Před týdnem čínská justice odsoudila na doživotí ujgurského novináře.

     Mladá ujgurská studentka Pezilet Ekberová má za sebou tragický rok - zatčení policií, utajovaný soud a nakonec rozsudek smrti.

     Na rozdíl od slavnějších čínských či tibetských disidentů se svět o jejím osudu dozvídá jen nepřímo a to od jejích přátel. A to navíc až půl roku poté, co byla v dubnu odsouzena.

     Jak připomnělo rádio Svobodná Asie (RFA), Ekberová je už druhou ženou, kterou chce Čína popravit kvůli krvavým nepokojům mezi Ujgury a většinovými Chany ve městě Urumči z července 2009.

     "Nikdo neví, proč dostala tak tvrdý trest. Soud byl tajný a její rodiče o rozsudku informovali až zpětně," cituje stanice anonymně bývalou spolužačku, která s Ekberovou studovala ruštinu na univerzitě v ujgurské provincii Sin-Ťiang.

     Dívka pochází z politicky "závadné" rodiny - její otec i děd se totiž angažovali v boji za práva etnických Ujgurů. Sama pracovala v obchodě s potravinami na centrálním tržišti v Urumči, když vypukly nepokoje s více než dvěmi sty obětí.

     "Z jaké je člověk rodiny, je v případě soudů týkajících se etnických nepokojů rozhodující. I nevinný člověk, je-li ze ,špatných' kruhů, může dostat smrt," říká Ilshat Hassan, mluvčí Světového ujgurského kongresu..

     Na to nejspíš doplatila i devatenáctiletá dívka. Když ji dva měsíce po nepokojích přišli policisté zatknout, bylo to naposledy, kdy mluvila s rodiči. Jejímu otci nařídili policisté opustit Urumči a rodině zakázali mluvit s novináři, uvádějí zdroje RFA.

     V souvislosti s předloňskými nepokoji v Urumči byly už odsouzeny desítky lidí, většinou Ujgurů. Několik jich dostalo trest smrti. O jejich osudech se ale svět dozvídá, tak jako u Ekberové, většinou až s velkým zpožděním. Před týdnem například agentura AP oznámila, že v dubnu byl k doživotnímu trestu odsouzen novinář ujgurského původu Memetjan Abdulla. Podle soudce v létě 2009 podněcoval nepokoje.

  IHNED.cz, 8.1.2011

  Trest smrti, vyřkl soudce před stovkami dětí. Pak Číňany odvedli na popravu.

     Pod rozpáleným sluncem v turistickém letovisku San-ja nedaleko bělostných pláží čínského ostrova Chaj-nan postává dvacet spoutaných kriminálníků. Pod pódiem na ně zírají stovky dětí. Čekají, až přijde soudce a vynese tresty. Zakázaný veřejný soud má na ostrově pomoct vymýtit kriminalitu.

       Osmnáct mužů ve vězeňském mundúru soud usvědčil z krádeží - zločinu, který podle místních úřadů nejvíce škodí místnímu turistickému ruchu. Další dva se provinili vraždou, ozbrojenou loupeží a držením zbraní a za to jim soudní úředník chladně přečetl: "Trest smrti."

     Šestačtyřicetiletému Kuo Tung-fangovi se na krku houpal lístek se jménem. Podobnou kartičku měl i osmatřicetiletý Sing Kchung-čchao. Červený kříž na jejich značkách znamenal jediné - soud definitivně zamítl jejich žádosti o odvolání. Ihned po odstrašující show tak oba putovali na popraviště.

     Podobné veřejné zostouzení vězňů Peking zakázal už v roce 1988, ale čas od času ho policisté především v odlehlých místech stále praktikují. Vězně nebo prostitutky většinou přivedou na veřejné prostranství nebo hřiště a musí se na ně, stejně jako v San-ja, dívat stovky dětí, učitelů a dalších obyvatel města.

     Podle listu The Times mají děti také možnost jít se podívat přímo na popravu. Čína každý rok vynese trest smrti nad více lidmi než celý zbývající svět dohromady. Tradičně se odsouzenci stříleli do hlavy, stále častěji však dostávají smrtící injekci. Nejvyšší trest je teď možné dostat za 68 prohřešků, včetně například pašování starožitností.

  iDnes.cz, 2.11.2010

  Pálíme ze čtyř metrů a vězeň klečí, nic složitého, líčí čínský popravčí

     Čína počet poprav úzkostlivě tají, ale podle aktivistů vynese každý rok více trestů smrti, než všechny ostatní země dohromady. Čínský deník teď přinesl vzácný vhled do života popravčího. "Ti lidé si trest za své zločiny zaslouží," říká novodobý kat Chu Siao.
      Svoji první popravu vykonal policejní veterán Chu Siao před devatenácti lety bez jakýchkoli rozpaků. Podruhé byl nervózní, že se netrefí a kolegové se mu budou smát. Teď je pro něj střílení do vězňů, kteří jsou usvědčení z vraždy nebo znásilnění, rutinou.

     "Není to tak komplikované, jak si lidé myslí. Používáme pušky s metr dlouhou hlavní, stojíme čtyři metry od odsouzeného, zamíříme a zmáčkneme spoušť. To je celé," popsal svou práci popravčí v čínském deníku Beijing Evening News.

     Vězni, kteří jdou na popravu, jsou podle něj většinou tak vystrašení, že zkolabují a nedokážou ani stát. Práce je prý rutina a málokdy se přihodí něco neobvyklého. Výjimkou prý byl bývalý voják usvědčený z vraždy, který se ještě na popravišti vzpouzel.

     "Při popravě kriminálníci klečí na zemi, ale tento bývalý voják si stoupl a běžel dopředu. Pohybující se cíl jsme sundali," vyprávěl Chu historku z práce. V deníku také zavzpomínal na začátek své kariéry novodobého čínského kata.

     Jako začátečník prý musel projít kurzem, přihlížet dvěma popravám a pak ohledat mrtvoly. Školení dnešních katů prý trvá déle. Chu při práci žádné výčitky necítí. "Tito lidé si trest za své zločiny zaslouží," říká popravčí.

     Kromě zastřelení Čína absolutní trest vykonává i vpichem jehly se smrtícím roztokem, který je podle odborníků humánnější. Při tomto výkonu trestu ale vězni nelze odebrat otrávené orgány pro transplantace, což se v Číně často děje.

     O kapitálním trestu se v Číně dosud téměř nediskutovalo, protože ho většina společnosti vítala a podporovala. Nyní se ale zvedají první hlasy, které požadují jeho zrušení. Diskusi přinesly především sporné případy z poslední doby.

  iDnes.cz, 15.11.2011

  Zpět