V Africe rostou „továrny na děti“, mimino stojí jako ojetá škodovka

 •      Policie v Nigérii zavřela tento týden dvě "továrny na děti", které se navenek tvářily jako dětské domovy. Obchodníci s lidmi do nich lákají mladé ženy, drží je v nesnesitelných podmínkách a nutí je rodit děti, které pak prodávají

     Chinyere Onwuegbuová ze západoafrické Nigérie potřebovala peníze. Sedmnáctiletá dívka chtěla alespoň na chvíli uniknout každodennímu přemítání, jak sehnat jídlo a další věci pro sebe a svou matku. Na radu kamarádky se proto vydala k jisté ženě přezdívané Madam One Thousand v Umuace na jihovýchodě země. Do domu, nad nímž visela cedule Ahamefula: domov nechtěných dětí.

     "Kamarádka mě sem vzala a řekla mi, abych zůstala a otěhotněla. Madam mi slíbila, že se o mě postarají, a že když porodím chlapce, dostanu šedesát tisíc nair. Když to bude holka, tak třicet tisíc," popsala Onwuegbuová místnímu zpravodajskému listu.

     Šedesát tisíc nigerijských nair, což je v přepočtu asi 7 600 korun, jsou na místní poměry velké peníze. Přes šedesát procent obyvatel nejlidnatějšího afrického státu totiž podle OSN žije za méně než dolar denně. Když však Onwuegbuová otěhotněla, uvěznili ji v domě a musela tvrdě pracovat, aby dostala najíst. Na peníze mohla zapomenout.

     "Plakala jsem každý den, ale nebyla cesta ven," přiznala dívka tento týden. Pár dnů poté, co do "dětského domova" vpadla policie a objevila sedmnáct žen s podobným osudem. Některým bylo sotva čtrnáct let. V domě bylo také jedenáct malých dětí. Včera policie oznámila, že při razii ve městě Enugu našla dalších šest těhotných žen. Ani jedné nebylo víc než sedmnáct let a všechny byly v domě drženy násilím.

  K adopci i na orgány

     Zprávy o uvězněných těhotných dívkách nejsou v Nigérii novinkou. V zemi totiž kvete byznys obchodování s lidmi. Čím mladší, tím lepší. Takže vznikají "továrny na děti". Někdy mladé ženy samy tyhle domy vyhledají, když nechtěně otěhotní. Doma většinou nemohou čekat žádnou podporu a věří, že jim tam pomohou. Leckdy se svých potomků ani nechtějí vzdát.

     Často o ně však přijdou hned po porodu. Děti putují k párům ze Západu, jež nemohou mít vlastní potomky a nechtějí podstoupit zdlouhavé a psychicky náročné byrokratické vyřizování žádosti o adopci. Například cena malého chlapečka se podle zpravodajského portálu guardian.co.uk může vyšplhat až na 6 400 dolarů, což je v přepočtu asi 128 000 kroun - tedy cena ojeté Škody Octavia.

     Novorozenci prodaní na Západ představují ty šťastnější případy. Jindy děti končí jako otroci, prodají je k prostituci či na orgány. Nebo zemřou kvůli rituálním obřadům.

     Všech sedmnáct dívek z "továrny" v Umuace však zřejmě otěhotnělo až na místě. Policii přiznaly, že otcem budoucích miminek byl ve všech případech jeden třiadvacetiletý muž, jenž skončil ve vazbě. Policie v "továrně" objevila i jedenáct malých dětí. Madam se podařilo utéct.

     Podruhé byla policie úspěšnější, s šesticí dívek zadržela i gang obchodníků: dva muže a ženu. "Dívky dostávaly jídlo jen jednou denně a nesměly dům opustit," popsala britské stanici BBC policejní mluvčí Joy Elomoková. Více detailů kvůli vyšetřování neuvedla.

     Podle OSN je tento způsob vydělávání peněz po podvodech a prodeji drog v zemi nejčastějším kriminálním činem. Policie už v minulosti objevila několik takových "továren". Jen předloni vysvobodila 32 těhotných žen.

  iDnes.cz, Leona Šlajchrtová, 17.5.2013

  Zpět