S.P.S.

 •    S.P.S. neboli Snížená pracovní schopnost není ve světě punkové hudby rozhodně neznámým pojmem a dnes o ní "zakopnete" na každé třetí stránce věnované punku...
     Zakládájící členové byli: kapitán a tvůrce většiny repertoáru Zdeněk Růžička, Jiří Šebek (kytara), kteří tou dobou opouští (spíše metalový) Megawatt a nakonec k sobě lanaří Karla Zelenku (bicí). Šebek je v 89 na půl roku vystřídán basákem Lukášem "Broukem" Broučkem, kvůli vojenské službě. Počátkem 90. let se ale ustaluje poněkud jiná sestava: Petr Kuba (kytara), Zdeněk Růžička , basák Jiří Šebek a bubeník Vilda Reiner. Později ale střídají: kytaristu Jaromír Machek a bubeníka Aleš Mrštík. No a poněkolika dalších odchodech a příchodech je dnes (říjen 2011) setava následující: Zdeněk "Krkavec" Růžička (kytara a zpěv), Jaromír "Jerry" Machek (kytara a zpěv), Jan "Skleník" Sklenář (basa a zpěv), David "Territory" Šrýtr (bicí) a Petr Holeček (kytara).
     Skupina vznikla v roce 1988 v Praze a za dobu svého působení vydala několik, myslím si, vydařených alb. První demáč Odplata přichází těsně po revoluci - natočen na osmistopý magnetofon za 7 hodin, přičemž demo má 35 min a 12 skladeb! První regulérní (a nutno říci mnohem známější) album ale přichází až v roce 1992 - Jsme v hajzlu.
     Náměty k textům jim byly povětšinou negativní stránky lidsdstva jako jsou: honba za penězi, znečišťování přírody, zabíjení, utlačování slabších, ale i lepší stránky - pivečko :) atd... Je to podobné jako u většiny punkových kapel, které se snaží poukázat na to, co ostatní vědomky přehlížejí. I obsazení nástrojů odpovídá punk-rockové klasice (el. kytara, bas kytara a bubny), což jim sedlo a vznikla tak dobrá punková muzika doprovázená více než charakteristickým punkovým zpěvem.
     Nejdůležitější informace jsem zde uvedl a nemá cenu je dále rozvádět, protože podobnější historii této punkové legendy najdete na výše uvedeném odkazu. Pokud chcete ale extra podrobnou historii, doporučuji staré stránky (zde).

  ALBA
  Odplata (1990) (demo)
  Jsme v hajzlu (1992) text
  The Great Terasy Schweine (1993) text
  Podivný dědictví (1993)
  God save the president (1995) text
  Collection (1996)
  Hymna FK Teplice (1996)
  Live 2003
  Před popravčí četou (2005)
  Století chaosu (2008)
  Útěk z reality (2011)
  Singly 2012 - 2018 (2018)

  Zpět na skupiny