Slobodná Európa

 •    Slobodná Európa je, dle svých vlastních slov, "punk'n'rollová" skupina pocházející, jak už název napovídá, ze Slovenska. Přívlastek "punk'n'rollová" si nedali jen tak náhodou, což je člověku patrné hned z prvního poslechu jakéhokoli jejich alba. Zatímco texty jsou totiž spíše punkové, hudba se přiklání více k rocku, na čemž mají značnou zásluhu menší sóla a plno menších vyhrávek a kytarových rifů, o které není, v porovnání s klasickými punkovými kapelami, nouze.
      Skupina má dneska (= rok 2008) 3 členy: whisky - zpěv, Sveťo - kytara a Braňo - basovka, což je po hudební stránce zdravý (a také minimální :)) základ. Na hudbě to ovšem poznat není a jako člověk hrající na kytaru mohu říci, že patří hudebně do horních řad této scény. Dříve bylo členů až pět, i když na svých stránkách uváděli čtyři :) (vycházel jsem z více tehdejších internetových zdrojů, tak snad je tomu tak). Neuváděli totiž kytaristy, jehož přezdívka byla Temno. Nevím, proč tomu tak bylo, ale faktem je, že, když onemocněl, skupina odvolala i koncert, takže jeho existence budiž tímto dokázána :). Dřívější osazenstvo tedy tvořili: Whisky - zpěv, Sveťo - kytara, Temno - kytara, Braňo - basovka, Tuleň - Bicí.
     O historii jen krátce, jelikož je dost spletitá a popravdě si nevzpomínám na skupinu, která by podobnou měla. Skupina vzniká v r. 1989 v Bratislavě a už roku 1991 vydává své první album s názvem Pakáreň. V této sestavě ještě stihne vydat druhé album s názvem Unavení a zničení. Tento název jako by předznamenával další události. Skupina se totiž v roce 1995 rozchází, ale oficiální konec nikdy neohlásili. V roce 2002 se dává znovu dohromady a následující rok je na světě album vydařené Trojka. Člověk by z toho vývoje usoudil, že se jedná o úspěšný návrat, ale v rovce 2005 si Slobodná Európa opět dává pauzu na dobu neurčitou, aby se vrátila albem Bestofka v roce 2006.

  ALBA
  Pakáreň (1991) text
  Unavení a zničení (1994) text
  Trojka (2003) text
  Bestofka (2006)
  Štvorka (2014)

  Zpět na skupiny