Perkele

 •    Perkele! je švédská kapela, která se dá těžko přesně někam zařadit. Řekněme, že se jedná o (převážně) anglicky zpívaný O! punk s prvky folku :) - však i chlapi sami to o sobě tvrdí. Původně jsem si říkal, proč má švédská banda finský název ,,perkele" (je to obdobou frekventovaného anglického slovíčka ,,shit!", nebo to také může být "ďábel"), nicméně při jednom rozhovoru jsem se dočetl, že je to trošku jinak. Je to sice finsky, ale podle názvu starého božstva "boha hromu". (Nicméně to nic nemění na tom, že pro Fina to spíš má ten druhý význam :)).
     Její kořeny sahají až do r. 1993, kdy to byla spíše punková kapela, ale později se stále více přiklání k O! (tj. skinheads pojetí hudby) - zde bych prosil nezaměňovat skinheadství a nacismus/fašismus. Kapela se od podobných -ismů jasně distancuje, jako příklad může sloužit třeba píseň Waste of Time (Ztráta času) na albu Forever Perkele (2010).
     Co se týče prvního počinu, je to opět trošku složitější. Skupina na svých stránkách (odkaz viz výše) uvádí poměrně dlouhý výčet alb, počínaje Nu får det vara nog (1994). Pravdou ovšem je, že dnešní sestava existuje až od roku 1998, takže někdy bývá za skutečně první album dnešních Perkele! považováno až Från Flykt Till Kamp (1998). Neděste se, názvy jsou sice švédské, ale na posledních albech zpívá skupina téměř výhradně anglicky, a to poměrně srozumitleným a lehce přeložitelným stylem (viz odkaz na překlad u některých alb níže).
     Sestavu už jsem nakousl, od r. 1998 ji tvoří Ron (kytara a zpěv), Chris (basskytara) a Jonsson (bicí). Dřívějším složením nemá cenu se blíže zabývat.
     Co se týče hudby, i o ní jsem už psal. Jedná se o melodický O! punk - obzvláště na posledních albech - ovlivněný folkem, ale místy také SKA. Některé ,,instrumentální" cover verze (např. na konci Forever Perkele (2010) nebo EP Punkrock Army (2010)) jsou opravdu vydařené a člověk se i pobaví, ba by si i zaskákal :). Zajímavé ale je, že raná alba, zejména Från Flykt Till Kamp (1998), připomínají spíše metal. Možná byste ani nehádali, že se jedná o stejnou skupinu.
     Pokud jste příznivci O! či O!punk hudby, pak je pro vás Perkele! jasná volba. Moc takových skupin zatím (dle mého názoru) není. Za zmínku stojí i to, že mají českou fan stránku ( www.perkele.cz ), která však v době psaní tohoto článku nefungovala.

  ALBA
  Nu får det vara nog (1994)
  Aktion (1995)
  Från Flykt Till Kamp (1998)
  Voice Of Anger (2001)
  No Shame (2002)
  Göteborg (EP) (2003)
  Stories From The Past (2003)
  Confront (2005)
  Songs for you “live in Magdeburg” (2008)
  Längtan (2007)
  Punkrock Army (EP) (2010) (překlad)
  Forever Perkele (2010) (překlad)
  A Way Out (2013)

  Zpět na skupiny