N.V.Ú. rozhovor

 •    Kdo by neznal N.V.Ú. (Nepřichází v úvahu)? Je to jedna z nejznámějších punkových skupin u nás, i když zdaleka ne nejstarších (vznikla v roce 1987).
     Asi nejvýraznějším poznávacím znakem je zpěv a, na posledních albech, i tvrdá, až hardcorová kytara. Dříve jsme mohli v písních této skupiny slyšet nejen stálého zpěváka, ale také zpěvačku (např. v "Kamenném volovi"). Dnes tvoří jádro N.V.Ú "pouze" mužská část (což je možná trošku škoda, protože to, i přes dobrého zpěváka, snižuje hlasový rozsah skupiny).
     Ani tato skupina nezahálela a stačila vydat deset alb. Od vydání prvního alba se mnohé změnilo, a tak není divu, že mezi ním a posledním je patný rozdíl. Jednak ve kvalitě, (asi jako u většiny skupin), a také ve stylu hudby - skupina prostě přitvrdila a to se také stalo příčinou odchodu její ženské části.
     Nynější skupinu tvoří Štěpán "Makeba" Málek (zpěv), Jiří "Jyříček" Franc (bicí, zpěv), Jaroslav "Fox" Liška (basová kytara, zpěv) a v neposlední řadě Pavel "Pafka" Doležal (kytara).
     Pokud si chcete dobře zapogovat nebo si prostě jen tak vychutnávat punkovou atmosféru, můžu koncerty N.V.Ú. jen doporučit. Rozhodně nemají problémy s návštěvností ani s pořádáním koncertů. Údajně odehrají kolem 90 koncertů za rok, takže na každý 3tí až 4tý den připadá zhruba jeden koncert, což je solidní bilance... Na samostatném koncertě jsem ještě nebyl, tak nevím jak dlouho trvá, ale když vystupují s jinými kapelami, tak si můžete být jisti, že hodinku vám věnují. Podle účasti ostatních skupin a velikosti koncertu... (Data koncertů, a nejen to, najdete pod výše uvedeným odkazem.)
     Mně osobně se nejvíce líbí alba (Čáry máry fuck a Z řady), kde je vidět, že věděli předem, co chtějí jejich prostřednictvím sdělit. Prakticky většina písní má punkový podtext, ať už je to svoboda či tolerance nebo si bere na mušku lidskou hloupost a nesmyslnou zlobu. I po hudební stránce si myslím, že se jim alba zdařila - ani ne jednoduché, ani ne složité a především se hudba hodí k textu, což je asi nejdůležitější, protože, přiznejme si, ne každá skupina to dokáže. Jistě, punk určitě není o přesném souznění, ale spíš o kontrastu, ale všeho moc škodí a dobrá hudba je dobrá hudba. Takže jen tak dál, chlapi...

  ALBA
  Že je magor (1988)
  Obchází mě dokola (1990)
  Tak jsme došli... (1991)
  14 dní (1994)
  A v noci je tma (1996) text
  Živák (1996)
  The Five Anti-Beattles Songs (1997)
  Čáry máry fuck (1998) text
  Z řady (2000) text
  Vzorek bez ceny (2004) text
  Nikdy nebo navždy (2009)
  Za všechno se platí (2019)

  Zpět na skupiny