Novinky

 •      Prostřednictví sekce "novinky" se vám budu snažit nabídnou novější věci (především hudbu), které se na punk, ska a o! scéně šustnou, a které mi přijdou zajímavé. Jedná se o kratší články s obrázky, kde však najdete i odkazy na podrobnější informace na oficiálních stránkách daných událostí a (u alb) cenu s možností přímé koupě.
  • aktualitky/eie_deska.jpg

   E!E - Deska na vinylu

   květen/2022
        Skupina E!E se právě přidala k dalším jako Šanov či HNF a v rámci oslav 35 let existence vydává právě vinylovou reedici svého alba Deska. Vychází u PHR a k dostání je za 450 Kč. Jedná se o limitovanou, ručně číslovanou edici v nákladu pouhých 152 Ks.
        Skupina k tomu napsala: „Letošní rok patří E!E. Kapela z uranové Příbrami totiž slaví 35 let existence. V rámci oslav výročí skupina uspořádala úspěšný výroční koncert, připravuje novou nahrávku a došlo i na vinylové vydání jejich třetího alba. Nahrávka z roku 1996 lakonicky pojmenovaná Deska vychází na vinylu vůbec poprvé. V dobách, kdy mnoho jiných kapel začalo opuštět punkový rybníček a pokoušelo se přiblížit obecnému vkusu se E!E drželi toho co umí nejlépe. Punkrock vycházející ze sedmdesátkových tradic, výrazné refrény a jednoduché, ale úderné slogany v textech. Deska možná není tak přímočará jako její albový předchůdci, ale rozhodně odolala zkoušce času a vinyl si zaslouží.“
  • aktualitky/malomocnost.jpg

   Malomocnost prázdnoty - Maruška ve dvou jazycích

   duben/2022
        Dnes již legenda českého punku, skupina Malomocnost prázdnoty, nedávno nahrála jednu ze svých klasických písniček Maruška dvojjazyčně, a to česko-ukrajinsky. O překlad se simultánně postarala Alla Lebeděnko a kapela k tomu rovnou nahrála i „klip“, resp. živák ze zkušebny, který je ke shlédnutí na Bandzone.
  • aktualitky/znc.jpg

   Znouzectnost pokračuje ve vinylování

   jaro/2022
        Znouzectnost před pár lety vydala na vinylu reedici svého oblíbeného alba Kapitán Mlíko. Nyní přichází se stejným pojetím i dalších desek - Ukolébavky pro ne(v)hodné lotuky (jubilejních 30 let od vydání) a kultovní Folcore (1994).
  • aktualitky/slobodna_europa.jpg

   Slobodná Európa - reedice Unavení a zničení

   duben/2022
        Druhé album slovenské stálice Slobodná Európa s názvem Unavení a zničení již na vinylu vyšlo, a to před 5ti lety. Teď vychází dolis (protože bylo beznadějně vyprodáno) a - podobně jako tomu bylo u Kritické situace, byť u jiného vydavatelství - si nyní můžete navíc vybrat mezi klasickou verzí (22 EUR), anebo limitovanou, barevnou verzí vinylu (za 29 EUR). Objednávat můžete na: matusrecords@gmx.net.
  • aktualitky/sanov-stejny-krysy-jako-kdysi.jpg

   Šanov 1 - LP reedice

   duben/2022
        Od r. 2016 vydal PHR postupně pět desek kultovní teplické partičky Šanov 1 (On The Shit, Osmá Generace, Live 1990, Eso 55 a Poslední svět). Teď přichází s LP reedicí alb Acid Mouse (2002) a Stejný krysy jako kdysi (2004) - buď si můžete (před)objednat jen druhé jmenované, a to za 450 Kč, anebo obě dohromady za 850 Kč. (Jiná cesta, zdá se, není :-)).
  • aktualitky/bishops_green_black_skies.jpg

   Bishops Green - Black Skies (nová deska)

   20/05/2022
        I když tyto stránky zaměřuji primárně na česko-slovenskou scénu, čas od času rád zabrousím i do zahraničí a Oi!/street punk si to jistě zaslouží.
        20. května vychází nové album kanadských Bishops Green s názvem Black Skies a rovnou se partička vydá i na evropské turné - 23.5. je můžete vidět v Košicích a 25.5. dokonce v Ostravě. Deska vyjde na vinylu v nevelkém nákladu 2000 kusů u Pirates Press, a to ve 2 barevnách variantách. Ochutnávku Your Paradox si můžete poslechnout na Bandcamp.
  • aktualitky/blank_out_rv_4.jpg

   Blank out a RV-4 - K.O. (split)

   duben/2022
        V dubnu vyšlo, poměrně v tichosti, splitko dvou českých kapel - Blank out a RV-4 nazvané jednoduše K.O. Nostalgicky bude k dostání i na kazetách, ale samozřejmě i na LP / CD. Následně kapely vyrazí na turné po Pobaltí. Splitko má dietních 5 písní a poslechnout si je můžete na Bandcamp.
  • aktualitky/degradace_lastsoul.jpg

   Degradace - nová deska

   březen/2022
        Ostravská punk-roc'n'rollová partička vydává po 6 letetch další album. Vychází, jak jinak, u PHR, jmenuje se Last Soul a najdete na něm 10 nových písní. Ke dvěma z nich natočila kapela i vedeoklip. Dostat můžete jak CD (200 Kč), tak LP (450 Kč).
  • aktualitky/stalinovy_obeti.jpg

   Stalinovy oběti (LP)

   únor/2022
        (oficiální text vydavatele:) Pražskou punk kapelu Stalinovy oběti založila někdy na přelomu let 1987/88 parta kámošů z jednoho gymnázia. I díky provokativnímu názvu se k prvnímu koncertu propracovala až těsně před revolucí, na podzim roku 1989.
        Stalinovky tak patří ke kapelám, které zazářili v těsně porevoluční době. Množství koncertů s legendami punkové scény je brzo dostalo do obecného povědomí. Skvělý potenciál, pestrá nálada skladeb, kdy ostré punkové agitky střídají až post-punkově temné proklamace, si tenkrát zasloužily vydání plnohodnotné desky. Stalinovy oběti bohužel skočily dříve, než byl natočen jakýkoliv oficiální záznam... ale nezůstaly zapomenutou kapelou, jejich nahrávky se dál šířily mezi punkovými fanoušky. Ale až teprve nyní vychází první oficiální nahrávka Stalinových obětí. Album poskládané z nejlepších dochovaných dobových záznamů je důstojnou připomínkou této pozoruhodné kapely. Právě vydaný vinyl určitě zaujme všechny, kteří kapelu dlouhodobě poslouchali, i ty, kteří se teprve chystají objevit jeden z klenotů tuzemských punkových archívů. Objednávat můžete za 450 Kč u PHR.
  • aktualitky/supertesla.jpg

   Supertesla - Příběhy ze zadních sedadel (nové album)

   únor/2022
        Supertesla vydává po 4 letech - od split s Nežfaleš (2018) - své první plnohodnostné album s názvem Příběhy ze zadních sedadel. Najdete na něm 10 písní v češtině a k dostání bude jak CD, tak později i vinyl.
        Album si můžete celé poslechnou i objednat na Bandcampu.
  • aktualitky/kriticka_situace_2022.jpg

   Kritická situace 1990 - 1996 (reedice dvojLP)

   20/02/2022
        Day After Records se rozhodlo pro tradičně velký zájem o tuto kapelu vydat reedici již dříve vydaného dvojLP ,,Kritická situace 1990-1996". Bude jen 200ks, tentokrát ale na berevný vinyl, jinak je vše stejné jako při minulé edici. Oficiální den vydání je 20. února.
        Předobjednávat můžete na stránkách DAR.
  • aktualitky/zatrest_vystrelte_me_na_mesic.jpg

   Zatrest - Vystřelte mě na Měsíc (nová deska)

   leden/2022
        (Ofic. text vydavatele PHR:) Olomoucká punkrocková kapela ZATREST přichází po devíti letech s novou nahrávkou. Skupina fungující od roku 1995 přináší na aktuálním albu jedenáct písní. Jako obvykle se jedná o dva covery s českými texty, kdy hudbu převzali od Business a Blitz a poprvé i cover od české legendy, kapely Fabrika. Oba nosiče jsou také vypraveny s obsáhlým bookletem který vyčerpávajícím způsobem mapuje historii kapely, spoustu raritních fotek a letáků.
        Deska je dle stránek PHR ale v současnosti vyprodaná.
  • aktualitky/dezinfekce_pschtc.jpg

   Dezinfekce - Předstírat štěstí chce trochu cviku (nová deska)

   leden/2022
        (Ofic. text vydavatele PHR:) ihočeská hardcore / punková kapela Dezinfekce se tuzemských pódiových prknech pohybuje již přes třicet let. Právě tohle výročí měla koncem loňského roku oslavit narozeninovým koncertem a křtem nového alba. Jenže kapela míní, a pandemická nařízení mění. Novinka drze pojmenovaná Předstírat štěstí chce trochu cviku tak vychází až nyní, ale to nic nemění na její vnitřní síle. Naprosto perfektně totiž navazuje tam, kde předchozí kritiky i fanoušky oceňované album Interval jistot skončilo, a posunuje hranice tvorby téhle úderky zase o kus dál. V duchu sloganu samotné kapely „Vztek, pot a decibely“ se tak posluchačům dostane tvrdého knockoutu v podobě neskutečného hudebního tlaku a vnitřní nasranosti. Tohle je punk v ryzím slova smyslu, neboť pořád je na co nadávat, a pořád jsou lidé, kteří vám hýbou žlučí. Kapela si rozhodně nebere servítky, přitom své poselství nepředkládá s dětskou naivitou plnou prvoplánových hesel...
        Deska je dle k dostání za 400 Kč u PHR.
  • aktualitky/degradace.jpg

   Degradace - Last Soul (nová deska)

   asi jaro 2022
        Dnes už stálice z Ostravy, kapela Degradace, bude vydávat další album, a to s názvem Last Soul. Nejdete na něm deset zbrusu nových skladeb a jedna pozitivní ochutnávka s názvem 'Všechno bude fajn' je už teď na Bandzone.
  • aktualitky/uhol_dopadu.png

   Uhol dopadu - Sloboda nie je samozrejmosť! (nový klip)

   prosinec/2021
        Trenčínská skupina Uhol dopadu vydala novou píseň a rovnou s klipem. Jmenuje se 'Sloboda nie je samozrejmosť!' a posledhnout si ji můžete na Bandzone.
        Sama kapela k tomu napsala: ,,Jedincov, ktorí potláčajú zdravý rozum a nerešpektujú rady odborníkov. Začnite s vysťahovaním predstáv, že sloboda je samozrejmosť a nie je spojená so zodpovednosťou za spoločnosť a ľudí, ktorí v nej žijú. Začnite s vysťahovaním domnienok, že sloboda je ohýbateľná tak, ako sa nám to hodí. Sloboda je tu pre všetkých, avšak, slovami J.J. Rosseau, sloboda jedného končí tam, kde začína sloboda druhého, a preto, v prvom rade začnite s vysťahovaním u seba."
  • aktualitky/rozpor_hruba_sila.png

   Rozpor - Hrubá síla (nová deska)

   leden/2022
        Slovenská partička Rozpor na leden 2022 chystá nové album s názvem Hrubá síla. Najdete na něm 12 skladem a jistě potěší, že k dispozici bude i online verze zdarma. Krom toho si jej samozřejmě budete moci zakoupit jako dnes oblíbený vinyl. Na jiných nosičích ale nebude.
  • aktualitky/tvoi_postoi_zvss.png

   TVOi! POSTOi! - ZA VŠETKÝM SI STOi! (debutová deska)

   05/12/2021
        Na Mikuláše u PHR v tichosti vyšlo debutové album košické skupiny TVOi! POSTOi! s názvem ZA VŠETKÝM SI STOi! Jak jste jistě nepřehlédli, jde o Oi! (punk), což je pro československou scénu dobrá zpráva, protože ty aby člověk u nás pohledal.
        Banda je na scéně už nějaký ten pátek, konkrétně od r. 2018, ale teprve teď přichází s albem. Přebal je líbivý a deska obsahuje 9 písní. Doba pokročila, takže si jej můžete (bohužel?) pořídit jen v elektronické podobě, a to za lidových 39 Kč u PHR.
  • aktualitky/the_fialky.jpg

   The Fialky - Starý demáče (limitovaná ed.)

   28/11/2021
        Dobrá zpráva pro milovníky pražské partičky The Fialky - skupina si pro fandy nachystala balíček (staro)nového alba + trička, čepice, placky a samolepky, a to vše za 790 Kč přes e-shop na její stránce. Je to ale limitovaná adice 100 Ks, tak si pospěště, máte-li zájem.
        (Oficiální info:) CD STARÝ DEMÁČE nejsou řadová deska, jedná se pouze o raritu. CD obsahuje deset nově nahraných písniček z dosud oficiálně nevydaných demo nahrávek z let 2000 – 2005. Desítku písniček jsme jednoduše vybrali podle toho, které songy máme ze tří starých demáčů nejraději. Nahrané jsou na jaře, když byly uzavřené kluby. Jako bonus jsme k nim připojili dvě novinky, které při nahrávání vznikly a tématicky odkazují na dobu demáčů. Nahrávka je určená pro pamětníky a sběratele. Vydal PHR rec.s.. Digitálně album vyjde až začátkem roku 2022, vinyl není v plánu.
  • aktualitky/zemezluc_MMXX.jpg

   Zeměžluč - MMXX (nová deska)

   11/12/2021
        Stalo se skoro již tradicí, že Zeměžluč křtí novou desku poměrně v tichosti. Při tom je to jedna z posledních předrevolučních nepřetržitě fungujících punkových legend u nás, takže skromnost není vůbec na místě. Navíc, troufám si říci, kluci na rozdíl od mnoha ostatních s věkem neměknou, ba naopak. Od vydání poslední desky Kolik a komu oběhly už (či teprve?) 2 roky a přichází album s názvem MMXX. Pokřtěno samozřejmě bude v jejich rodném Brně, a to v sobotu 11. prosince v Kabinetu múz, stejně jako minulá deska. Blahopřát ji k tomu budou Ilegality, Idiot Crusoe a Angry Brigade.
        Bližší informace zatím kapela nezveřejnila, ale na Bandzone je ke hlédnutí klip Fejsbůůůhhhhh (viz příspěvek níže), což bych viděl jako první ochutnávku. Kromě toho kapela v prosinci 2021 oslaví 35 let. Mimochodem stejně jako Znouzectnost ;-)…
  • aktualitky/mala_historie_punku.jpg

   Malá historie punku aneb Návrat ke kořenům (kniha)

   25/09/2021
        Na podzim 2021 vyšla kniha Malá historie punku aneb Návrat ke kořenům. (Ofic. anotace:) Kniha přenese čtenáře v čase o 45 let nazpět do roku 1976, kdy v různých částech světa začal PUNK vystrkovat růžky. V českých médiích nikdy nepublikované rozhovory s rannými kapelami. Mapování vzniku punkové scény ve 38 zemích světa. Znáte historii vzniku slova punk? Víte, jak punk ovlivnil hudební žánry, oblékání, sexualitu, životní postoj a pronikl do filmu, literatury a umění? Desítky dosud nepublikovaných fotografií z osobních archívů kapel.
        Dílo vyšlo v nakladatelství Petrklíč dne 25.9.2021, je k dostání v síti Kosmas, Dobrovský, Euromedia aj., obsahuje 330 stránek a doporučená cena je 339 Kč.
  • aktualitky/eie2021.png

   E!E - reedice dubutového alba (vinyl)

   06/09/2021
        Příbramští E!E jsou stálice, která se v českých punkových vodách pohybuje už od roku 1987. Ze všech českých kapel dokázali E!E snad nejlépe navázat na své vzory ze sedmsedátých let. Kromě vlastních písniček hraje i covery zásadních punkrockových kapel s novými texty, které často předčí i originál.
        Právě kombinace lehce zapamatovatelných textů a silných melodických nápadů dělá z jejich prvního alba nepřekonatelnou klasiku. Deska původně vydaná v roce 1992 vlastním nákladem kapely je ve své vinylové podobě dnes už nesehnatelnou raritou a podobně na tom je i její repress z roku 2017. Bez písniček z této desky by se dodnes neobešel žádný koncert E!E. Kdo by neznal songy jako Humusák, Náměstek, Krysy, Pogo nebo Práce. Tohle je jedna z nejhitovějších desek, které u nás krátce po revoluci vyšly. Debutové album E!E nyní vychází jako neobvykle zpracovaná limitovaná edice na picture vinylu. Nechybí originálně zpracovaný obal s insertem koncipovaný jako vzpomínka na kytaristu Bakču. Objednávat lze za 650 Kč na PHR.
  • aktualitky/punks_for_wildwire_victims.jpg

   Punk means solidarity (benefiční kompilace)

   srpen 2021
        "Punk Means Solidarity: Punks For Wildfire Victims" je kompilace hned 160 kapel, která cílí na pomoc lidem a zvířatům postiženým požáry v Řecku. Hrají např: The Oppressed, MDC, Days N Daze, Myteri aj. Můžete si koupit za 4 € třeba na Bandcamp.
  • aktualitky/houba_niceho_nelitujem.jpg

   Houba - nový klip

   srpen 2021
        Houba zveřejnila další klip z alba Ničeho nelitujem, jmenuje se Džíska a ke shlédnutí je na Bandzone.
  • aktualitky/zemezluc_fejsbuh.png

   Zeměžluč - Fejsbůh (nový singl+video)

   14/07/2021
        Zeměžluč, brněnská punková legenda, přichází s novým singlem s názvem Fejsbůh a rovnou s ním vydala i podařené animované video na Youtube
   . Jedná se tradičně o ostrou satiru, textovně poměrně skromnou, ale ve spojení s videem o to jímavější.

  • aktualitky/hnf_2021.jpg

   HNFka …vyráží do studia!

   2021
        HNF se poprvé od r. 1988 vrací do studia přehrát staré věci (nové tím pádem nečekejte). Původní sestava bude mírně jiná - bratři Štěpánové a k nim nově basák ze XIII století, Mirek Paleček. (Oficiální vyjádření:) „Všechno co, jsme chtěli říct, jsme již řekli, ale současný stav světa nás nenechává v klidu a my se chceme připomenou a říct furt jsme ještě tady! Naše volba ohledně výběru písní byla rychlá – nedělat nové věci ale vyrazit do studia nahrát některé songy znovu. Chceme dát připravovanému albu kvalitní zvuk, aby si ho mohli fanoušci užít v plné kvalitě. Na novém albu bude 8 písní které zatím nebudeme zveřejňovat. Plánujeme vyjet do studia během léta 2021. Jedna píseň ale na albu nesmí chybět! Píseň která skupinu HNF proslavila a stala se jejich největším hitem…píseň která vystihuje úplně vše......To svět se posral.“.
        Jestli chcete přispět, je zde možnost, protože kapela vypsala cowdfounding na Donio. Žádné bonusové věci či předobjednávky za příspěvek ale podle všeho nečekejte.

  • aktualitky/wajgl.jpg

   Skupina Wajgl se vrací

   červenec 2021
        Možná vám název kapely moc neříká, tak v krátkosti představím - Wajgl je kladenská punk-metalová (jak se sami titulují) skupina. Poslední album vydala v r. 2011, pak bylo v plánu další, ale zůstalo z něj jen pár nahrávek z roku 2014 na Bandzone. Následovalo ještě pár koncertů, poslední jsem zaznamenal před několika lety. Teď se kluci hodlají vrátit hned z kraje léta - koncertem konaným 3.7. v baru Double G (Slaný) a nazvaným příznačně Wajgl-restart fest. Snad se jim to povede.

  • aktualitky/blank_out.jpg

   Blank out - Ticho nebudem (EP vinyl)

   květen 2021
        Blank out, kluci z Kolína, vydali 7 palcové EP s názvem Ticho nebudem. Na desce najdete 2x2 skladby a ještě k tomu stihli nahrát i klip. Desku, klip i ochutnávku najdete na Bandzone

  • aktualitky/punkova_kvapka.jpg

   Punková kvapka krvi

   1.-14.6.2021
        Pánové kolem tradičního slovenského festivalu Punkáči děťom se rozhodli uspořádat výzvu Punková kvapka krvi, kde vyzývají lidi (nejen) kolem punku k darování 100l krve ve čtrnácti dnech, od 1.-14.6. Celkem to vychází na cca 200 lidí, aby byla meta dosažena. Hezká myšlenka.S Bohužel pro české bratry jsou do toho zapojeny jen slovenská odběrná místa, zdá se. Ale jistě se nic nestane, když půjdete dát krev v ČR jen tak, výzva-nevýzva, a klidně i po skončení akce.

  • aktualitky/totalni_nasazeni_kazoo_or_die.jpg

   Totální nasazení - Kazoo or Die (nový klip)

   18/05/2021
       Přátelé a kamarádi, tak tady máte náš nový klip na titulní song z alba KAZOO OR DIE! ;-) Sváťa nám svůj šílený scénář popisoval ještě ten den, kdy jsme song někdy v prosinci 2018 nazkoušeli, nevěřili jsme, že to půjde zrealizovat, ale povedlo se. Děkujeme moc všem, co se na tomhle našem dalším bláznivým klipu podíleli (jejich jména najdete v odkazu a titulkách) a vám přejeme příjemný pokoukání. Klip najdete na na Youtube.

  • aktualitky/7_days_of_punk.jpg

   7 Days of Punk - To Není Punk,aneb člověk je divnej tvor (dvojCD)

   květen 2021
        Plzeňská partička 7 Days of Punk vydala poměrně v tichosti nové dvojalbum s titulem: 7 Days of Punk - To Není Punk,aneb člověk je divnej tvor (dvojCD), na kterém najdete 2x11 písní (není to překlep) nahraných v covidové době, tj. v r. 2020 - 2021. Dost originální počin, řekl bych. (Děkuji tímto za upozornění Mishe a snad jsem zveřejněním splnil, co jsem slíbil :-).)
        Několik ochutnávek je k poslechu na Bandzone.

  • aktualitky/bez_sance_ra-dost.jpg

   Bez šance - Ra-dost (nová deska)

   květen 2021
        (Oficiální text distributora:) Mladá parta 4 floutků z Police nad Metují přichází s drzou a chytlavou nahrávkou, která má tah na bránu. Potěší především fandy 77 punkrocku a špinavého rock ´n´ rollu. Luxusní digipack CD obsahuju 12 pecek a na 3 písně, které na CD nechybí, natočila kapela i videoklipy: Přijde doba, Dost ( positive ) a Bráníš. CD produkoval basák a zpěvák kapely Houba Martíček. České punkové kapely nejsou mrtvé a tahle sympatická a snaživá banda to potvrzuje konkrétním krokem v podobě realizovaného CD, které stojí 200,- Kč. + poštovné.
        Několik ochutnávek v podobě klipů najdete na Youtube.

  • aktualitky/brano_alex.jpg

   Braňo Alex odešel ve věku 55 let

   06/05/2021
        Dne 6. května nás ve věku 55 let opustil Braňo Alex, legenda slovenského punku, který jako basák působil v obou tamních punkrockových legendách - Zóně A (od r. 1984 do 1990) i Slobodné Európě (od r. 1989 do 2012). Ze Slobodné Európy odešel v r. 2012 kvůli zdraví, přesto si s ní ještě v r. 2016 zahrál. Mimo to dále vydal v půlce 90. letech i sólové album This is Punkrock from Transylvania, které v roce 2020 vyšlo v reedici na vinylu. Jelikož ,,old punks never die", jiště už jamuje v punkovém nebi, kde ho ruce a prsty poslouchají jako dříve.

  • aktualitky/nezfales_sminky_padlejch_kraloven.jpg

   Nežfaleš - Šminky padlejch královen (nová deska)

   duben 2021
        Kapela Nežfaleš na jaře 2021 přichází s novým albem Šminky padlejch královen. Jestli dobře počítám, je to od r. 2005 již 7. (řadové) album. Najdete na něm solidních 12 písní a vyjde u Cecka - k dostání bude jak na CD, tak na desce.
        Několik ochutnávek v podobě klipů najdete na Bandzone.

  • aktualitky/punk_not_dead_Eduard_Svitivy.jpg

   Punk not Dead - Eduard Svítivý (kniha)

   ?duben? 2021
        Kdo by neznal dnes již kultovní porevoluční knihu Eduarda Svítivého s názvem "Punk not Dead". Dílo vyšlo v r. 1991, nedlouho po té, co se uvolnily poměry a obsahovalo - kromě stručné historie punku ve světě a řady grafických artefaktů - především rozhovory s tehdejšími československými stálicemi punku, Oi! a alternativy, jako byly: Ebergie G, Visací zámek, Zikkurat, Hrdinové nové fronty, V3S, Do řady!, SPS aj.
        Do dnes byla kniha samozřejmě beznadějně vyprodaná a - jak to tak bývá - po bazarech se tak vyrojila řada nabídek za ceny mnohdy připomínající drahotu, jak by řekl klasik. Tomu by teď měl být konec, protože počátkem dubna 2021 by měla vyjít reedice (snad is původním přebalem), a to za více než příjemných a těžko uvěřitelných 37 Kč (sledujte knihy Dobrovský).

  • aktualitky/hnf_obycejni_hrdinove.jpg

   HNF - obyčejní hrdinové (vinyl)

   duben 2021
        Jelikož je okurková, tedy pardon - covidová, sezóna a navíc se nám poslední léta vrací do módy vinyl, bylo jen otázkou času, kdy se této podoby dočká i kultovní album Obyčejní hrdinové od HNF. (Jestli pak si někdo ze starších ročníků ještě v souvislosti s tímto albem vzpomene na počin Obyčejní poserové od E!E :-D?)
        (Oficiální text distributora:) Druhá samizdatová kazeta jihlavských Hrdinů Nové Fronty se dočkala zaslouženého vydání na vinylu. HNF jsou jednou nejdůležitějších punkových kapel naší historie a dočkali se uznání i mimo punkovou komunitu. Na nahrávce Obyčejní Hrdinové již kapela zcela rozvinula svůj nezaměnitelný styl. ...Osmnáct songů je plných válečných i postapokalyptických vizí, nihilistických pohledů na život, dobu a společnost. Pro HNF šlo o jejich dosud nejsilnější materiál, který nejen v osmdesátých letech změnil mnohým vnímání tuzemského punku. Nebyly to pivní popěvky nebo adresné narážky na komunistický režim, jak to často dělali jiní. Tahle kapela naučila posluchače vnímat realitu v širším kontextu. Propracovaná gradace skladeb, vražedná rychlost a na druhou stranu temné, až hypnoticky působící songy, naznačující pozdější příklon členů kapely ke gotickému rocku. (2 LP k dostaní za 660 Kč + počta na PHR).

  • aktualitky/Cecek_ttb.jpg

   Tak to bylo - Jakub Cecek Tauber (kniha)

   březen 2021
        "Tak to bylo" je literární prvotina promotéra a vydavatele Jakuba Cecka Taubera a mapuje prvních 100 punkových, HC a alternativních koncertů z let 1997 - 2003 na Vysočině. Byla napsána za 100 dní v covidové době. Je psána specifickým jazykem autora, kterému on sám říká závorkový punk. Autor knihu psal od podlahy, energicky a tak, jak se věci skutečně odehrály. V knize na 210 stránkách textu je též 100 reprodukcí originál letáků, které dávají vzpomenout na divoké časy z míst, jako jsou Babice, Mírovka, Kamenná, Břevnice, Nová Ves, Roxor, Vagon a dalších. Dobu, kdy se pivo pilo z kelímku, toaletní papír drhnul jako šmirgl, párek byl na tácku a panák ve skle. Dobu, kdy internet byl v plenkách, a sociální sítě neexistovaly.
        Kniha stojí 300 Kč + pošta a objednávat můžete e-ailem na bravogril@seznam.cz či telefonicky na + 420 777 905 594 (Jakub). Po domluvě je možné poslat peníze i převodem a ušetřit na poštovném.

  • aktualitky/znc.jpg

   ZNC - online rozhovor a koncert

   28/02/2021
        Aby nebylo Znouzectnosti málo, přidávám ještě jednu novinku ohledně kluků z Plzně - kapela 28.2. vystoupila v novém pořadu Na první tejk! Je to parta nadšenců, která počátkem roku 2021 začala vydávat (zatím měsíčně) online pořady s různými kapelami. (Aspoň k nečemu je covid dobrý.) ZNC tak byli druhým hostem.
        Těšit se můžete jak na povídání, tak na hraní, a to v délce cca 1 hodina a 10 minut. Dříve narozené fandy jistě potěší starší věci, jako jsou Bastila a Bílé velryby. Pořad je ke shlédnutí na Youtube.

  • aktualitky/kapitan_mliko.jpg

   ZNC - Kapitán Mlíko po 25 letech dopluje na vinyl

   2021
        Plzeňská folk/punková stálice a legenda se rozhodla přidat na vlnu vinylů a vydat své kultovní album z r. 1996 - Kapitán Mlíko. Deska obsahovala dnes již neslýchaných 19 písní, a tak to bude opravdu hodnotná placka. Ještě není jasné, kdy přesně to bude, ale mělo by se tak stát ještě letos, doufejme, že brzy.
        Naštěstí se kluci nechytli trendu malonákladů, který sice podpoří pár skalních sběratelů, ale hlavně spekulanty, a na ostatní prostě nezbyde, takže kusů by mělo být nakonec relativně dost a prý se na většinu dostane ;-). Jak to vypadá můžete sledovat na stránkách znc.

  • aktualitky/telepatie_2021.jpg

   Telepatie (zin) - třetí pokračování

   únor 2021
        Je to už rok, co vyšlo druhé číslo magazínu Telepatie, a tak byl čas vydat další. Na 152 stranách najdete krom zajímavé grafiky převážně rozhovory. Pro fandy českého punku však bude, troufám si říci, lákavé především ohlédnutí za 35 lety historie brněnské legendy, skupiny Zeměžluč. Objednávat můžete na telepatiezine@seznam.cz.

  • aktualitky/sanov_1990.jpg

   Šanov 1 - historický koncert na desce

   únor 2021
        Punkové Šanov 1 asi netřeba představovat, alespoň starším ročníkům. Kluci na nic nečekali a zdařile vykopli porevoluční dveře z pantů svými deskami v r. 90 a 91. Tehdejší sestavu tvořili Radek Šantrůček, Karel Kalousek a Fred Pištěk.
        Právě z této doby, 21 letech od uskutečnění, pochází záznam z jejich prvního severomoravského koncertu, který se počátkem roku PHR rozhodl vydat, a rovnou jako desku. Jestli jste měli zájem, bohužel to bylo jen 100 kusů pro pár šťastných a známých kolem, takže bohužel...
  • aktualitky/zotrwacnost_2020.jpg

   Nové album Zotrwačnosť - XX

   prosinec 2020
        (Oficiální text skupiny:) Slovenská punk-trash formácia Zotrwačnosť, známa hlavne vo vodách československého punku, sa po piatich rokoch hlási o slovo s novým albumom XX, ktorý dostal názov jednak podľa šialeného roku 2020, druhak vďaka 20. výročiu existencie kapely. Pre Zotrwačnosť je to piata štúdiová nahrávka. Nahrávanie začalo už v roku 2019 v štúdiu Shaark v Bzenci... Zotrwačnosť sa síce zaraďuje medzi punkové kapely, ale koketuje s metalom už dlho a rovnaké štúdio si zvolili napr. Catasrofy, Čad, Adacta alebo Lunatic Gods. Plynulosť nahrávania narušila koronakríza a problém vycestovať do ČR a tak musela kapela niektoré termíny posúvať, no nakoniec úspešne donahrávali všetkých 12 songov koncom leta 2020.
        Abych nezapomněl - několik ochutnávek najdete na Bandzone.
  • aktualitky/skinheads_filip_a_vavra.png

   Vláďa Červený a Filip Vávra o historii (nejen) skinheads a 90. léta

   01/12/2020
        Příliš často se nestává, abych do Novinek dával odkaz na Youtube, ale začátkem prosince se tam objevil rozhovor Vládi Červeného (jeden z prvních anti-rasistických a apolitických skinheads, resp. SHARPs) a Filipa Vávry (názorový protiklad a tradiční příznivec spíše pravicového pojetí hnutí skinheads). I když skoro tříhodinová stopáž může někoho odradit, rozhovor je zajímavou sondou do historie skinhead od Anglie až po detailně pojatý počátek 90. let v Č(S)R, okořenění o řadu historek z reálného života, hlavně tedy v Praze.
  • aktualitky/sps_adios_kamaradi_pankaci.jpg

   SPS - Adios, kamarádi pankáči (nová deska)

   září/2020
        Možná vám v dnešní noobvyklé a prazvláštní situaci unikla informace o tom, že česká punková stálice - kapela Snížená pracovní schopnost (SPS) - vydala novou desku. Nese název "Adios, kamarádi pankáči" a najdete na ní 11 písní.
        Album vyšlo koncem září, 320 ks i na vinylu. Obal trošku klame tělem, protože je na něm stará rozbitá deska SPS s kultovními písněmi. Ani jednu z nich ale na albu nečekejte.
        Adios, kamarádi pankáči jistě nadchne všechny fandy SPS. Nevím, jak to zpěvák dělá, ale i po cca 30 letech zní pořád stejně, hudba je stále melodický punk, snad mírně přitvrdila a zrychlila. Na druhou stranu, jak název napovídá, připravte se i na dávku nostalgie. No, nezbývá, než doufat, že pánové tím názvem nechtějí něco naznačit ;-). Abych nezapomněl - ochutnávka je k poslechu a stažení na Bandzone.
  • aktualitky/volant_mpga.jpg

   VOLANT - Make Punk Greta Again (nová deska)

   říjen/2020
        (Oficiální text vydavatele:)Dámy a pánové doba není jednoduchá. Covid 19 je všude. Nejlepším receptem na to je: dobrá hudba a humor. Právě touhle dávkou kapének Vás zdravě nakazí nové album kapely Volant. 12 písniček na digipack CD a 11 na 12 " vinylu.
        Čeká Vás veselý a vtipný energicky punkrock se saxofonem... Zvuk se povedl a na svědomí ho májí studia: Jámor ( Ondřej Ježek ) a Street Sounds ( Martin Tefr ). Nemá cenu se více rozepisovat.
        Pokud se rádi bavíte, chcete být pozitivní a máte rádi tuhle vtipnou pětici z Pardubic měli by jste si jejich nosiče pořídit. Ke každé objednávce dáváme velkou samolepku kapely zdarma. CD stojí: 200,- Kč. a vinyl: 350,- Kč. + poštovné. Objednávejte buď na bravogril@seznam.cz či formou SMS na: + 420 777 905 594 Jakub. Vždy prosím uvádějte kompletní adresu a telefonický kontakt na Vás. Peníze je možné poslat i na účet a ušetřit tak na poštovném. Číslo účtu: 1273701093/0800. Možnost osobního předání v Havlíčkově Brodě či Jihlavě.
  • aktualitky/nvu.jpg

   N.V.Ú. - nové písně

   srpen/2020
        Československá punková legenda N.V.Ú. poměrně v tichosti vypouští do světa nové písně, zatím si můžete poslechnout Zlost, Party, Stíny a Bez starosti, a to vše na jejich Bandzone.
  • aktualitky/slobodna_europa2.png

   Slobodná Európa - nová sestava

   srpen/2020
        Slovenská punk'n'rollová stálice mírně mění sestavu - není třeba čekat razantní změny - a také mění managera, nově kluci spadají pod agenturu ProMusic, která zastupuje třeba Kollera. Po roce se tak vrací ke koncertování.
        Kapela sama o tom píše: ,,Laca Lučeniča, ktorý k nám pred dvomi rokmi nastúpil na uvoľnené miesto basgitaristu, sme sa rozhodli využiť radšej ako gitaristu, keďže už od roku 1992 sa práve ako gitarista podieľal na nahrávaní našich albumov a výrazne tak ovplyvnil zvuk kapely. Preto sme si povedali že by bola veľká škoda nezrealizovať to aj naživo, teraz keď už je stálym členom Slobodnej Európy. Myslím, že to veľmi pozitívne ovplyvní náš koncertný sound.“ hovorí Whisky. „Novú zostavu dopĺňa na basovú gitaru Rasťo Gore, známy svojim pôsobením v Davovej Psychóze, z čoho sa celá kapela veľmi tešíme a už aj prvé skúšky ukázali, že to bola naozaj výborná voľba."
        Komplet informace naleznete na jejich oficiální stránce.
  • aktualitky/kriticka_situace_1990.jpg

   Kritická situace - 2x LP

   19/10/2020
        Kritickou situaci jistě znají všichni fandové HC/punk scény, ba i mnozí další. Je to prostě legenda. Když kluci v r. 1996 dali kariéru k ledu (schválně nepíši, že by se rozpadli), nejedno oko zaplakalo. Ale umění včas odejít se také cení. Navíc v r. 2013 a 2014 nakonec došlo k trojitému probuzení ze zimního spánku, což znovu rozdmýchalo stále doutnající jiskru v řadě srdcí.
        V r. 2019 vzniklo CD Do ticha zazní výkřiky složené ze všech tří výše zmíněných koncertů (recenzi najdete i v historii níže zde), nicméně LP (vinyl) prožívá renesanci a CD prostě nedostačovalo. Navíc porevoluční LP od Kritické situace se dnes po bazarech prodávají za astronomické částky nezřídka přesahující 5000 Kč. Day After Records se proto strategicky rozhodlo vydat dvoj LP, které bude obsahovat debutové album z r. 1993 (Kritická situace) + čtyřpísňový singl Forgiveness (1996) + tři písně z legendární kompilačky Epidemie (1990).
        Co chtít víc? Jistě, nevadilo by si poslechnout na vinylu původní 2 dema, ale to už je asi jen zbožné přání skalního fanouška. DvojLP se sice bude rozesílat od 19. října, ale objednávat můžete již teď - 550 Kč + pošta (120/89 Kč) u Day After Records.
  • aktualitky/pva_25_let.jpg

   P.V.A. - 25 let (staronová deska)

   červen 2020
        Plzeňská partička P.V.A. (Prasata Vyšší Autority) není až tak tak slavná jako její současníci Malomocnost a spol. a je to škoda, protože mají mnoho společného - především vydařené debutové album atexty, co mají co říci.
        P.V.A. asi trošku doplatila na (i z tehdejšího pohledu) tristní kvalitu zvuku nahrávky, která nesla stejné jméno jako celé seskupení, tj.Prasata Vyšší Autority. Při tom kluci hrát umí, zejména basák svého času na koncertech strčil do kapsy většinu souputníků. Následovalo další album, opět se zkratkou P.V.A., a to Poruchy Vitální Aktivity. Bylo mnohem vážnější a experimentálnější. Patrný je i odklon od surového punkového zvuku a některých jednoduchých textů jako byla píseň Pes mi pochcal botu. Do třetice ale kluci tradici s názvem alb porušili a desku pojmenovali Tvař se významně! (vyšla až v r. 2003). Hodně prostoru dostala basa a leckdo si může povšimnout příklonu ke SKA rytmům.
        Tolik krátký exkurz do historie. Skvělá zpráva přichází v červnu 2020, a to že si nyní můžete poslechnout původní debutové album po 25 letech v nesrovnatelně lepší kvalitě. Podle všeho se navíc nejedná o remaster, ale kluci (podobně jako Malomocnost) vše znovu nahráli, takže obzvláště pro nastupující teenage generaci jasná povinnost!
  • aktualitky/covid19.jpg

   Aktulání situace - Brněnec zrušen, Pod Parou si věří (update 26.5.)

   konec května 2020 a dále
        Asi každý, kdo žije na této planetě a nebyl v kómatu zaznamenal opatření kolem našeho nového "kamaráda" Covidu 19. I když se opatření dost uvolnila, někteří straší druhou vlnou apod., proto se nařízení neustále upravují a dolaďují. Koncem května to vypadá tak, že se nakonec povolí akce nejen do 300 lidí (původně bylo jen 100, pak 200). Uvidíme, třeba se to ještě zvedne - podle informaci z 26.5. by opravdu mělo dojít ke zvýšení počtu návštěvníků, a to na 500 (od 8. června) a 1000 (od 22. června). Pro subkulturní žánry jako jsou punk/ska/Oi! je to velmi pozitivní zpráva - kromě největších festivalů by to mohlo zachránit věšinu akcí. Brněnec byl přesto bohužel před několika dny zrušen, škoda - obvláště když kluci čekali až do poslední chvíle. Nevím, jestli limit 1000 lidí nestačí, nebo je to spíše logistické, ale příští rok by být měl - a to 26.6.2021, když se nám vlna nerátí. Zamrzí to tím víc, když Pod parou - což je mnohem komerčnější a větší festival - si zatím věří a zdá se, že bude. (Nejsem si jist jak, jestli nezvýší limit - obvykle tam bývá přes 5000 lidí, ale třeba se sázka na nejistotu vyplatí.)
        Každopádně jsem sekci Koncerty celou promazal a začnu na zelené louce, tj. budu do ní dávat jen akce, které by opravdu měly proběhnout, tím pádem jich tam bude zpočátku poskrovnu. (Samozřejmě 100% to nezaručí nikdo.) Zatím se na mě v tomto ohledu obrátil jen Cecek Records, snad se ostatní pořadatelé také rozhoupají.
  • aktualitky/kachna_a_zodiac.jpg

   Kachna a Zodiac - punkový šanson

   leden/2020
        Jak jste si již mohli všimnout - novinkám, které masovějším webům uniknou, nebo pro ně nejsou dost dobré, se zde daří skvěle. Nejinak je tomu s Kachnou a Zodiacem - zajímavý projekt, na který jsem narazil na Bandzone slibuje spojení punku a šansonu, což jistě stojí minimálně za šanci. V minulosti spíše zněla (tehdy ještě) dvojice jako Radůza, ale nyní, po zmrtvýchvstání, lákají i na bicí, basu a punkovější pojetí. Nezbývá než jim popřát, ať se to povede, byl by to celkem svěží vítr v této oblasti.
  • aktualitky/jet8_chasing_the_high.jpg

   Jet8 - Chasing the High

   31/01/2020
        Přichází leden a s ním tradičně i vydání řady alb, protože pak máte aktuální CD po celý rok :-D.. A teď vážněji - kluci (a dívka) z hlavního města, kteří vystupují pod názvem Jet8 už hezkých 15 let, letos vydávají nové album. Křest proběhne/proběhl 31. ledna, samozřejmě v Praze - Rock Café. Deska se jmenuje Chasing the High a přebal můžete vidět na přiloženém obrázku. Najdete na něm 10 písní s průměrnou délkou cca 3 min, takže celek má kolem 32-33 minut. To není nejvíc, ale HC je holt rychlý žánr. Ano, Jet8 se posunují spíš do tvrdších rockových vod. To je dobrá zpráva pro milce HC, pro fandy SKA už méně. Skoro to vypadá, jako by SKA u nás pomale vymřelo. Dechy sice v písních zůstaly, ale jsou často na tolik upozaděny, že je to až škoda. Nový žánr SKA-HC se tedy nekoná. Texty jsou tradičně výhradně v angličtině, což je jistě výhoda pro prodej venku, ale velká škoda pro nás doma. Hudba je to kvalitní a s českými texty by to mohlo být hodně zajímavé. Takhle je ale v světě, zejména UK a USA, dost podobně znějících kapel. Uvidíme, jak si povedou v jejich konkurenci.
  • aktualitky/reckless_kolaps.jpg

   Reckless - album Kolaps celé k poslechu

   31/12/2019
        Kladenská punk-rocková partička Reckless se na přelomu roků 2019 a 2020 rozhodla zveřejnit celé své poslední album s názvem Kolaps. Dle vlastních slov tak činí pro ty, kteří měli na Vánoce pod stromečkem "standardně nas****". K poslechu na Bandzone, tak si je užijte ;-).
  • aktualitky/ivan_kral_neuveritelny.jpg

   Neuvěřitelný Ivan Král (kniha)

   listopad/2019
        Ivan Král, asi jediný člověk, kterému se podařilo za minulého režimu odcestovat až do New Yorku a úspěšně se živit punk'n'rollem. A to nejen ledajakým - ale zahrál si i s Patti Smith, Iggym Popem, Davidem Bowiem aj. legendami, které stály u zrodu punku jako hudebního stylu. Je to autobiografie, takže punk je samozřejmě jen malou částí z celé knihy, dojde i na děctví a 90. léta, kdy se podílel např. na produkcích kapel jako Mňága a Žďorp a Lucie. Kniha vyšla poměrně v tichosti již v září 2019 a není problém ji sehnat v mnoha knihkupectvích, nejlevněji momentálně za cca 300 Kč + pošta.
  • aktualitky/sps_god_save.jpg

   SPS - God Save The President (vinyl)

   17/11/2019
        Kdo by neznal SPS? K 30. výročí 17. listopadu a sametové revoluce se kapely rozhodla pro vydání reedice svého 3. řadového alba - původně z r. 1995 - s názvem God Save The President. Tentokrát na vinylu, který můžete mít v limitované edici i v bílé barvě. Za vydání stojí Véva Records, Do Řady! a ANK. Deska je doplněna řadou fotek a také bonusovou skladbou. Jestli tedy patříte k těm, kterým bylo líto vyhodit starý gramec a teď se vám hodí, nebo si raděj po hipstersku koupíte předražený nový, černý vinyl může být váš za 400 Kč + pošta, za bílý si připlatíte 50 Kč. Ke koupi např. zde.
  • aktualitky/circus_problem.jpg

   Circus Problem - Kretén (nový klip)

   listopad/2019
        Pražská multižánrová partička, která mísí mimo jiné prvky rockové hudby a dechové sekce (nevím jak jinak to nazvat :-) - SKA to není a dance music, jak stojí na Bandzone, naštěstí také ne) právě vydává nový klip. (Dále oficiální text kapely:) ...lehce provokativní videoklip s názvem Kretén. Pojmenování není čistě náhodné. Záměrem je sdělit posluchačům, že je nutné nad věcmi přemýšlet (víc do hloubky), ale také ukázat, že nic není jen černé nebo bílé. Ke shlédnutí na Youtube.
  • aktualitky/karnsteins_rafaig.jpg

   The Karnsteins - Rot As Fast As It Gets (nová deska)

   listopad/2019
        (Oficiální text kapely:) Slovenská horror punková kapela THE KARNSTEINS (původne slovensko-italská) po roce právě vydává u MARS GROUP nové album. Jmenuje se "ROT AS FAST AS IT GETS!" a nahráli ho v legendárním studiu SHAARK v Bzenci. Album obsahuje 18 rychlých, melodických, agresivních, ale veselých skladeb, které jsou primárně náladou horror punkové. Hudebně tu najdete i thrash metalové, crust, hard core, gothic rockové, D-beat a psychobilly vlivy. Ve skladbě "NECROMEO & DEAD JULLIET" hostuje také známá bratislavská hard rocková zpěvačka JANE RAZOR. O obal se opět postaral legendární ilustrátor komiksů a sci-fi horror literatúry, JURAJ MAXON. Album na CD a a další marchandise si můžete objednať na: thekarnsteins@gmail.com
  • aktualitky/BloodyMary.jpg

   Bloody Mary - Poselství moci (nová deska)

   02/12/2019
        Možná, že kalendářní zima dorazila, ale Brno, zdá se, se ke spánku nechystá. Zatímco punková klasika Zeměžluč se chystá na křest v prosinci (viz níže), další Brňáci – Bloody Mary – to stihnou už začátkem listopadu. Nová deska se jmenuje Poselství moci a najdete na ní 8 nových písní +2 singly, které vyšli dříve. Dvě ochutnávky už visí na Bandzone a fanouškům českého melodického punk(rock)u jistě přijdou vhod. Kapela sama tvrdí, že ,,...Kapela hodně zrychlila a nové texty jsou hodně naštvané, dalo by se říct nasrané. Je to snad poprvé, co jsme se odvážili jít do choulostivých témat typu migrace..." Možná by bylo zajímavé zkusit srovnat s 2 ochutnávkymi z nového alba Zeměžluče ;-), jedna z nich se mimo jiné lehce zmiňuje o migraci také, najdete taktéž na Bandzone.
  • aktualitky/zemezluc.jpg

   Zeměžluč - křest nového alba

   07/12/2019
        Brněnská punková legenda Zeměžluč - a že je to jedna z mála kapel, která si tohle označení ještě zaslouží - si pro sebe i své fandy přichystala překvapení k oslavě kristových let, tj. 33 výročí fungování kapely. Bude to samozřejmě nové album a křest proběhne (kde jinde než) v Brně - v Kabinetu múz, a to v sobotu 7. prosince, tedy na moje narozeniny (:-) ). Kluci prostě vědí, že jejich texty miluju :-D, takže si to nenechte ujít, jistě budou i zajímaví hosté. Samozřejmostí pak bude předprodej CD i LP. Moc dalších podrobností, jako název, počet písní aj., pánové zatím nesdělili.
  • aktualitky/pribehy20.jpg

   Příběhy 20. století na ČT2

   od září 2019
        Česká televize od září vysílá druhý cyklus Příběhů 20. století. Pořad sleduje, jak listopad 89 zasáhl do života obyvatel českých zemí. V televizním pořadu Příběhy 20. století vystupují mimo jiné takzvané mlátičky ze zásahu na Národní třídě, lidé šikanovaní komunistickým režimem nebo potomci selských rodin. Druhou řadu cyklu, tentokrát věnovanou osudům, které změnil převrat v roce 1989, vysílá každou neděli od 18.15 ČT 2 nebo ji můžete sledovat v iVysílání. Následující díl se zaměří na důstojníky Pohraniční stráže a vysílat se bude pro jednou v posunutém čase, a to v sobotu v 18.15.
  • aktualitky/houba_niceho_nelitujem.jpg

   Houba - nová deska

   září 2019
        Je to už těžko uvěřitelných 12 let, co notoricky známé ústecké punkové seskupení Houba vydala poslední regulérní album (U Šílena Nesersrny), splity apod. nepočítám. Album nese název Ničeho nelitujem! a je hezké, že vyjde u PH Records. Těšit se můžete na 10 úplně nových písní a ochutnávky se postupně objevují na Bandzone. Křest proběhne hned dvakrát, poprvé kupodivu v Praze (Vagon 20.9.) a až po té v domovském Ústí (U Havrana 4.10.).
  • aktualitky/kriticka_do_ticha.jpg

   Kritická situace - Do ticha zazní výkřiky (CD)

   červenec 2019
        Jedna z nejrespektovanějších Č(S)R HC-punkových legend, Kritická situace, letos vydala na CD záznam ze svách koncertů z let 2013 a 2014. Ten se konal v Lucerna MB, kde se po 17 letech od posledního koncertu sešli, aby odměnili své věrné fanoušky. A že to stálo za to! Trvalo to sice 5 let, ale - dnes už nevídaných - 22 písní se podařilo sestříhat a poskládat do podoby CD. Koupit je můžete za punkových 199 Kč např. na Punkstore
  • aktualitky/bzp.jpg

   Barikády z popelnic - nová deska

   30/06/2019
        Hodonínské punkové seskupení poměrně v tichosti vydalo novou desku s názvem Doživotní frustrace. Oficiální datum vydání kluci uvádějí 30.6.2019, nicméně křest proběhne až tamtéž o čtvrt roku později, tj. 28. září, kde jinde než v Hodoníně, v Nautilu. Oficiálně se celá akce jmenuje Riott fest (sic!) vol. 4, tak si ji nenechte ujít ;-). Bližší info (jako počet písní), kapela zatím nesdělila.
  • aktualitky/punkhudba.png

   Punkoviny - léto 2019

   červen/červenec 2019
        Byť se může zdát, že s příchodem léta a tropických teplot nastává okurková sezóna, opak je pravdou. Většina (nejen) punkových kapel vyráží koncertovat (např. Totální nasazení a Punk floid), jiní rozšiřují nabídku svých produktů (s tričkama přichází např. Nežfaleš) a někteří dokonce točí videoklipy (VPV přišli s písní Zkoušíš to dál a Bermudskej kvádr s Huba Buba). Takže se nenechte uspat vedrem, rozhodně je co sledovat a kam jít ;-)!
  • aktualitky/rozpor.jpg

   Rozpor - Radikállne l´udské turné

   květen/2019
        Máte-li rádi bratislavské punkáče Rozpor, pak pro vás skupina připravila příjemné překvapení. V nejbližší době pustí do světa nevšední dokument Radikállne l´udské turné tvůrců Eda Vobce a Dominika Jursy, který zachycuje koncertování kapely v rómských osadách na Slovensku.
  • aktualitky/toy_pistols_apokalypsa_duse.jpg

   Toy Pištol's - nová deska

   28/04/2019
        Dnes už punková klasika, skupina Toy Pištol's ze slovenské Banské Bystrice, za chvíli oslaví 25 let existence. Trošku předčasně si k nim nadělila novou desku s názvem Apokalypsa duše s 11 našlapanými kousky. Pro milovníky tvrdšího punku, dost možná i HC, to je vskutku lahůdka. Osobně musím říci, že za rok nevychází příliš desek, které by se mi tolik líbily - ať už jsou to rychlejší Dlhy, nebo oddychovější Chcel by som, všechno dává smysl. Bonusovka IQ 88 je pak taková třešnička na dortu. Dnes bohužel není moc kapel, co by se nebály obout do všeho - od Ruska, přes farmaceutickou loby, až po pravicový extremismus. To vše na jednom místě! Poslechnout a zakoupit si ji můžete třeba zde.
  • aktualitky/utulek_fest_2019.jpg

   Nezapomeňte na Útulek fest 2019

   10-11/05/2019
        Nepochybuji o tom, že řada z vás miluje čtyřnohá boží nadělení, tj. pejsky, ať už svoje či lidí kolem. Proto byste neměli zapomenout na tradiční festival s názvem Útulek fest. Letos se koná již neuvěřitelný 18. ročník, takže nám dospěl. Akce proběhne od pátku 10.5. do soboty 11.5., a to na hradě Střekov. Vstupné v předprodeji je cca 240 Kč. I když se nejedná o čistě punkovou akci, můžete se těšit např. na Do řady! a Znouzectnost, navíc je to na dobrou věc! Více informací nejdete zde.
  • aktualitky/zimmer_frei.jpg

   Zimmer Frei - nový videoklip

   březen/2019
        Zimmer Frei, punk-rocková skupina z Prahy, už koncertuje pár let a teď vypustila do světa i nový videoklip ke skladbě s nevšedním názvem - Žalobej. Seznámit se s jejich tvorbou a zkouknout nový klip můžete na jejich Bandzone.
  • aktualitky/nvu.jpg

   N.V.Ú. - nová deska po 10 letech!

   únor/2019
        Ačkoli je N.V.Ú. jedna z nejstarších nepřetržitě fungujících a zároveň nevíce poslouchaných punkových kapel u nás, už se stalo celkem tradicí, že nové desky vydává téměř potají. A to navzdory tomu, že od vydání předchozího alba Nikdy nebo navždy uběhlo už těžko uvěřitelných 10 let. Kapela je bohužel na info dost skoupá a ani na svých oficiálních stránkách k tomu nic nemá, a to ani 2 měsíce po plánovaném vydání. Podařilo se mi zjitit alespoň název - Za všechno se platí a první 4 ochutnávky nicméně visí na Bandzone. Nejtradičněji zatím působí píseň Modrý z nebe, ale názor si jistě udělá každý sám.
  • aktualitky/just_war_snsfu.jpg

   Just Wär - první deska

   jaro/2019
        Pražská partička Just Wär si na první desku dala 5 let. Bude to LP a fandové si ještě chvíli počkají na plnou verzi. Zatím se můžou pokochat povedeným obalem a 2 písněmi na Bandzone. Název už je také venku - Situation Normal Still Fucked Up. Kluci hrají povedený HC, za mě je jen trošku škoda, že (zatím) jen v angličtině.
  • aktualitky/dinosaur_punkac.jpg

   Objeven nový dinosaurus, vypadal jako pankáč

   únor/2019
        Někteří dinosauři jsou známí svými dlouhými krky, jiní měli podle výzkumů rohaté hlavy, ale nově popsaný druh, který dostal jméno „Bajadasaurus pronuspinax“, připomíná podle vědců spíše pankáče nebo indiána, který má na hlavě „číro“. Další přírůstek do rodokmenu dinosaurů byl objeven v argentinské části jihoamerické Patagonie. Více se dočtete zde.
  • aktualitky/vd.jpeg

   Vision Days - nová deska

   duben/2019
        Brněnecká partička Vision Days v roce 2019 natočí a vydá novou desku. Přípravné práce zaberou celé 1. čtvrtletí, ale v dubnu 2019 by mělo být hotovo. Na albu bude 15 písní, vydá je Véva rec. a poprvé v historii kapely vyjde i na vinylu. Ochutnávka vyšla ještě koncem roku ve formě videa s názvem A žádný srdce...
  • aktualitky/soukromey_pozemek.jpg

   Soukromey pozemek slaví 20 let

   08/02/2019
        Příbramská punková partička Soukromey pozemek letos slaví 20 let. Kde jinde než v domovské Příbrami - oficiální oslava proběhne v pátek 8. února 2019 v tamějším klubu Bunggrr a spolu-hrát jim k tomu budou SPS, Delikvence a Telex tribute. Vstupné zatím není přesně dáno.
  • aktualitky/nezfales.jpg

   Nežfaleš + Supertesla - nové album (split)

   8 a 15/12/2018
        Je to těžko představitelné, ale Praha spojila síly s Brnem a těsně po Mikuláši, tj. 8.12. v pražském Stormu a poté 15.12. v brněnském Faválu, z této spolupráce vzejde nové album. Oficiálně vyjde u Cecek Records a obě kapely na něm dostaly stejně místa. Těšit se můžete jak na vinyl, tak na CD.
  • aktualitky/houba.png

   Houba - první klip

   říjen 2018
        Ač je to neuvěřitelné, partička s názvem Houba z Ústí pod Labem - pardon "nad" Labem - je tu s námi už 23. rok. Za tu dobu vydala celou řadu alb i kompilací/splitů, ale přece jen jí něco chybělo - klip. Kluci to napravili letos v říjnu, když natočili oficiální video ke skladbě Ničeho nelitujeme. Jestli se vám líbí zejména poslední alba, zvukem ani textem jistě zklamáni nebudete, ba i nostalgie se můžete užít plnými doušky. Na klip se můžete třeba na youtube
   .
  • aktualitky/slobodna_europa.jpg

   Slobodná Európa - (staro)nový basák

   od září 2018
        Slovenská punk'n'rollová stálice Slobodná Európa bude od září oficiálně přivítá nového basáka Laco Lučeniče, které s ní však už dlouhodobě spolupracuje, takže o tak velké překvapení zase nejde. Slyšet jste ho mohli i na řadě alb. Sluší se dodat, že po 6 letech nahrazuje dosavadního basáka Martina „Žuma“ Zimanyiho, se kterým se kapela rozešla v dobrém k vůli pracovnímu a rodinnému nasazení.
  • aktualitky/chancers.jpg

   The Chancers - Rude Boy Paradise (poslední akce)

   12/09/2018
        Česko-britská ska partička The Chancers dne 15. září oslavila 20 let existence a zároveň ukončila činnost. Stalo se tak na velkolepé akci Rude Boy Paradise na Střeleckém ostrově, kterou sama pořádala. Kapela sama se ke vzniklé situaci vyjádřila následovně: ,,Řekli jsme si, že pokud chceme končit, tak stylově. A když se nám začal rýsovat festival Rude Boy Paradise, došlo nám, že lepší příležitost už nebude."
  • aktualitky/pum_ir.jpg

   P.U.M. + Indiánská rezervace - (pod)zimní tour 2018

   podzim/zima 2018
        Pražský metal-punk P.U.M. a plzeňská Indiánská rezervace dali ruce dohromady a vyrážejí na společné podzimní a zimní tour 2018. Celkem proběhne 7 koncertů, a to od 5. října do 15. prosince. Přesné termíny a místa si můžete přečíst na přiloženém plakátě.
  • aktualitky/vpv.jpg

   VPV - nová deska

   léto/podzim 2018
        Veteráni Příští Války, aneb VPV, je partička z Bystřice pod Hostýnem. (Nevadí, že nevíte, kde to je.) Podstatnější je, že už nějaký ten pátek pilně pracuje na 3. řadové desce. Bude na ní 10 písní a několik z nich si můžete poslechnout buď na bandzone kapely (jako Zkoušíš to dál), nebo přímo na Youtube (jako Minulost či Fuck Love - i když zde jsou jen záznamy ze zkušebny). Deska už je prý kompletně nahraná, zbývají jen formality jako obal apod. Datum křestu ještě v době psaní článku nebylo jasné.
  • aktualitky/nvu_znc.png

   ZNC + N.V.Ú. Tour (podzim 2018)

   podzim 2018
        Léto ještě pořádně nezačalo a dvě české punkové stálice Znouzectnost a N.V.Ú. už oznámily, že na podzim 2018 vyrazí na tradiční společné tour po celé ČR. Tentokrát se snad obejde bez zdravotních komplikací a potrvá až do Vánoc. Ponese se ve znamení čísla 61, protože ZNC (5. prosince 2017) oslavila 31 a N.V.Ú. pro změnu slaví 30.
  • aktualitky/operace_Artaban.jpg

   Oparace Artaban nahrává nové album

   podzim 2018
        Česká Oi! scéna je mírně řečeno skromná, dokonce i v porovnání s bratry Slováky, takže pro příznivce tohoto stylu bude jistě potěšující, že brněnská Operace Artaban nejen funguje už přes 20 let, ale právě se pustila do nahrávání nového alba. Název už je venku: "Na hraně!", nicméně dočkáme se ho až na podzim 2018. Bubeník prý nově musí používat metronom, což je vítaná zpráva - s veškerou úctou k přechozím albům, tento krok je rozhodně správným směrem!
  • aktualitky/bermudskej_kvadr_jm.jpg

   Bermudskej Kvádr - Jedna možnost (nové album)

   10/5/2018
        Bermudský Kvádr, punková partička z Velkého Meziříčí, už je na naší scéně od r. 2009. Trvalo to téměř 10 let, ale konečně tu máme i druhé CD, které nese název Jedna možnost. Křest proběhl v květnu 2018. Najdete na něm 12 písní a jistě zaujme i povedený obal. Koupit jej můžete za -na dnešní dobu - více než lidových 100 Kč na e-mailové adrese bermudskejkvadr@seznam.cz či na koncertech.
  • aktualitky/Loket_Golda.png

   Golda ze ZNC vystavuje plakáty na hradě

   od 20.4.2018 do 20.4.2019
        Možná vám nic neříká jméno Oldřich Neumann, ale když se řekne Golda, mnohým již svitne, a při vyslovení jména Znouzectnost už by měli mít jasno všichni. Od 20.4.2018 do 20.4.2019 máte jedinečnou možnost spojit návštěvu hradu Loket s prohlídkou (nejen) plakátů, které Golda pro svoji skupinu vytvořil. Vše je vystaveno na hradbách hradu a dílo nese název "Oldřich „Golda“ Neumann - It´s Only Z Nouze Ctnost (But I Like It)." Hlavní vstup ke galerii (a též k místu vernisáže) je mezi minipivovarem Florian a hlavním mostem na náměstí.
  • aktualitky/inseminacni_stanice.jpg

   Inseminační stanice je zpět

   od jara 2018
        Jistě jste mnozí z vás zaznamenali nemilou zprávu, že brněnská Inseminační stanice pozastavila činnost. Moc dobře to nevypadalo, ale nyní se blýská na lepší časy - přichází nová kytara a sólo zpěv a dle vlastních slov kapely jsou lepší než kdy dříve. Kluci navíc pracují na nové desce, což jistě také potěší. Bohužel, příliš vystoupení letos neodehrají, v podstatě by vám stačily prsty na ruce zasloužilého brusiče. Ale i tak je to, myslím si, potěšující novinka.
  • aktualitky/TN_2018.png

   Totální léto 2018

   duben 2018
        Punková partička ze Slaného - Totální nasazení - vyráží na nabité letní turné. Tešit se můžete na celkem 30 koncertů od 19.5. do 8.9. po (téměř) celé ČR, data a místa všech koncertů si můžete prohlédnout na přiloženém plakátě.
  • aktualitky/konflikt.png

   Konflikt slaví kulatých 28

   duben 2018
        Slovenská punkrocková stálice letos slaví kulaté 28. narozeniny a pro fanoušky si připravila hned několik překvapení. Především jsou to zbrusu nové webové stránky, na kterých bude brzy fungovat i e-shop, a dále je to reedice dvou nejstarších alb - Mea Culpa (1999) a Takí sme (1995).
  • aktualitky/pva_2018.jpg

   PVA - Jarní tůra 2018

   jaro 2018
        Dnes už legendární plzeňská partička PVA (Punkrock víceméně alternativní; případně podle prvních 2 alb někdy nazývaná - Prasata vyšší autority / Poruchy vitální aktivity) nakonec překonala sama sebe a vyráží na jarní "tůru" (i když se to píše s "ú", ale punk nemá rád pravidla, ani pravopisná). PVA si dávali často pauzu a mnoho koncertů ročně nenahráli, alespoň ve srovnání s jinými podobně starými punkovými partičkami. Toto turné je tak celkem velkým překvapením a unikátní možností je někde vidět naživo - probíhá od 2.3. (Český Krumlov) do 12.5. (Nymburk). Celkem se mužete těšit na 8 koncertů (viz plakát). Společně s PVA se na tour objeví Sisus Ralsis (punkswing z Prahy) a Rough Religion (trashfolk z Plzně).
  • aktualitky/volant_tsp.jpg

   Volant - nový bubeník

   leden 2018
        Pardubická punk rocková stálice Volant si dává zimní spánek a cvičí s novým bubeníkem, Vaškem Novotným. Bývalý bubeník odchází v dobrém, a to do jazzu. Snad ta sehrávka vyjde a hudební projev kapely nebude poznamenán, ba sned bude ještě lepší.
  • aktualitky/innoxia_corpora_hds.jpg

   Innoxia Corpora - Hrubé domácí štěstí (nové album)

   leden 2018
        Příznivci říznějšího punku se mohou radovat, protože rožnovská partička Innoxia Corpora v lednu 2018 vydala svépomocí nové album. Jmenuje se Hrubé domácí štěstí, vychází na desetipalcovém vinylu, ke kterému dostanete download kód. Poslechnout si 2 ukázky a zakoupit můžete zde.
  • Plexis - Kašpar v nesnázích (nové album)

   Plexis - Kašpar v nesnázích (nové album)

   prosinec 2017
        Pražskou kapelu Plexis zná asi každý, nyní - po 6 letech - vydávají nové album s názvem Kašpar v nesnázích, kde jinde než u PHR.
        Deska se bude líbit asi všem, kterým se Plexis líbili do teď, nic zbrusu nového nečekejte. Album vychází na CD i LP a čekat můžete 10 zbrusu nových skladeb + na CD najdete ještě i 5 starých v podání spřátelených kapel. Kašpara si můžete koupit na výše uvedeném odkazu za 350 Kč (LP) či za 200 Kč (CD), vzhledem k těm bonusům na CD to bude celkem sofiina volba.
  • Terakokotova armáda - Terapyje (nové album)

   Terakokotova armáda - Terapyje (nové album)

   prosinec 2017
        Brněnskou "punkhistorickou" partičku s názvem Terakokotova armáda jsem už letos představil ku příležitosti vydání jejich videoklipu (viz Novinky z přelomu jaro/léto 2017). Jejich tvorba je velmi specifická, s centrálním falocentrickým zaměřením :-) a právě vydávají nové album s názvem Terapyje.
        (Následuje oficiální text kapely:) Je tomu nedávno, kdy se brněnský punkhistický soubor Terakokotova armáda vydal do malebné čínské vísky Terapyje, kde dle neověřených informací přebýval sám slovutný Mistr TRI-KO. Cílem jejich výpravy bylo objevit důkaz o Mistrově přítomnosti na tomto tajemném místě. Ačkoliv Mistrův odkaz byl i po dávné době stále cítit ve vzduchu, hmatatelný důkaz stále chyběl. Po vyčerpávajícím, několik dní trvajícím, bezvýsledném pátrání už ani nedoufali, že se na ně usměje štěstí. Rozhodli se proto načerpat síly v místní hospůdce. Tam se spřátelili se starým potapečem, který jim posléze zapůjčil k nahlédnutí vzácnou relikvii - pradávnou kroniku vesnice Terapyje, vyrytou do lastury říčního tvrdýše. Díky tomu se jim do rukou dostal příběh tak epický, že se s ním museli podělit se světem a zároveň ho zaznamenat na moderní médium pro budoucí generace.
        Album si můžete poslechnou a koupit za lidových 100 Kč (audio) / 200 Kč (CD) na těchto stránkách. Grafické zpracování vypadá vskutku originálně, takže koupě CD by mohla být zajímavá volba.
  • Protikomunistický partyzánský odboj v Litvě - beseda (Čajovna Ulita)

   Protikomunistický partyzánský odboj v Litvě - beseda (Čajovna Ulita)

   22/11/2017
        V Česku je málo známé a připomínané celolitevské partyzánské hnutí Lesních bratrů, které bylo ve 40. a 50. letech odpovědí na brutální sovětskou okupaci Litvy. Tato okupace do lesů přivedla několik desítek tisíc litevských bojovníků. O hrdinství Litevců v boji za svobodu bude přednášet překladatel české literatury do litevštiny Almis Grybauskas. Přednáška bude v češtině.
        Beseda (stejně jako mnoho jiných zajímavých akcí) se koná v prostorách Čajovny Ulita, což je projekt neziskové organizace Ulita z.s. Akce proběhne ve středu 22.11. od 19h v Blansku. Vstupné je dobrovolné! Přijďte, budu tam také ;-).
  • Mentálně narušená moucha ukončila činnost

   Mentálně narušená moucha ukončila činnost

   říjen 2017
        Menší, ale aktivní punková kapela Mentálně narušená moucha na podzim 2017 oficiálně ukončila svoji činnost. Členové to oznámili 1.10. na Bandzone. Většina médií to přešla bez povšimnutí, což je ale škoda. Skupina fungovala od r.2007 a na Bandzone má přes 1300 fanoušků a téměř 30 spřízněných kapel, což by jí mohl leckdo závidět. Tak snad kluci na punk nezanevřou a zkusí nějaký jiný projekt.
  • PHR - novinky ze Slovenska

   PHR - novinky ze Slovenska

   podzim 2017
        Před časem jsem informoval, že u PHR probíhají vinylové žně. Nyní si vydavatelství připravilo překvapení pro milovníky slovenského punku - jednu novinku a jednu staronovou věc.
        Novinkou je album stejnojmenné partičky Bratislavské Dievčatá (350 Kč + pošta), starší ročníky jistě potěší re-edice kultovní desky Extip (také známé pod názvem Pekný, škaredý deň) z r. 1991 (400 Kč + pošta). Na ,,nových" stránkách PHR bohužel novinky zamrzly s jejich spuštěním v r.2015, ale e-shop naštěstí žije.
  • Takovej barevnej vocas letící komety na ČT

   Takovej barevnej vocas letící komety na ČT

   7. a 10.10.2017
        Mnozí z Vás jistě slyšeli o dokumentu s netradičním názvem Takovej barevnej vocas letící komety, který pojednává o historii jedné z našich nejznámějších alternativních/undergroundových kapel Psí vojáci. Podrobně jsem o něm psal v sekci Filmy a literatura.
        Trvalo to ,,jen" 2 roky, a Česká televize, jako (spolu)producent, se odhodlala dokument uvést i na obrazovky, byť samozřejmě jen na low-streamovém kanále ČT art - podívat se na něj můžete v sobotu 7.10. ve 20:20h, následně pak ve středu 10.10. ve 23:55h. Co je ovšem ještě lepší zpráva, ČT se tváří, že by pořad mělo být možné (po premiéře 7.10.) přehrát přímo na stránkách ČT, což by bylo skvělé. Uvidíme.
  • Vixlaivant - představení kapely, nové CD i klip

   Vixlaivant - představení kapely, nové CD i klip

   léto 2017
        Havířovská partička Vixlaivant je už na světě nějaký ten pátek, konkrétně od začátku roku 2014. Osazenstvo tvoří 4 chlapi v klasickém rockovém složení – bicí, sólovka, basovka, doprovodná kytara a samozřejmě zpěv. Skupina o sobě sama říká, že hraje ,,veselý punkrock z drsného kraje“. Na Bandzone se pak pánové charakterizují jako ,,rock-punk“, což – myslím si – sedí poměrně přesně. Pokud máte rádi melodický rock, který se zaměřuje zejména na méně vážné věci, relax a víkendovou pohodu u piva (tak trošku ve stylu Harlej, Doga či Zvlášňý škola), občas okořeněný nějakým tím coverem známé písně, pak je Vixlaivant kapela pro vás.
        V létě 2017 kluci vydali své první album s názvem V.I.P., které obsahuje úctyhodných 12 písní v překvapivě dobré kvalitě, navíc doplněných originálním obalem (viz fotka). Obal navíc bez problémů přežije i zacházení zásilkových společností, což jsem měl možnost osobně vyzkoušet. Čtyři z písní si můžete poslechnout na výše uvedeném odkazu na Bandzone a CD si lze objednat na oficiálních stránkách kapely, na kterých najdete také první oficiální klip skupiny k písni Máme to u prdele. Není bez zajímavosti, že v klipu si zahrálo pár známých tváří, konkrétně: IZZI z Dogy, David Zbavitel z rádia Čas Rock a Lucka Bergerová, držitelka ceny Thalie a herečka Městského divadla v Brně.
  • Co mají společného kultovní Malomocnost a pornofolkař Hustej Wimpy?

   Co mají společného kultovní Malomocnost a pornofolkař Hustej Wimpy?

   podzim 2017
        Hustej Wimpy, známý ústecký pornofolkař, se po 8 albech a 20 letech samostatného hraní, rozhodl nahrát desku s kapelou a oslovil bicmena Šípuse, který je znám jak z Malomocnosti prázdnoty, tak i z jiné kultovní kapely - Do Řady!
        Šípus k tomu uvádí: ,,Wimpy mi zavolal, jestli bych mu nenahrál desku a spolupráce se nám natolik zalíbila, že jsme se rozhodli ji prezentovat i na živo. Jeho pornofolk zní s kapelou o dost syrověji, takže se mají fandové na co těšit.“ Wimpy dodává: ,,Šípus se mi jako bubeník líbí, tak jsem ho oslovil, protože jsem na desku potřeboval dostat punkovou syrovost. Deska je teď ve fázi nahrávání a shánění peněz na dokončení. Když se zadaří, vyjde na podzim a bude podpořena klipem a malým podzimním tour.“
  • Příběhy 20. století od září na ČT2

   Příběhy 20. století od září na ČT2

   od 3. září 2017
        Pokud jste o nich ještě neslyšeli, pak vězte, že Příběhy 20. století jsou jedním z projektů neziskové organizace Post Bellum, která vyhledává a nahrává vzpomínky pamětníků 20. století, zejména z období 2. světové války a komunismu. Stěžejním projektem Post Bellum se proto stala Paměť národa, sbírka vzpomínek konkrétních osobností, fotografií, deníků a různých archiválií z období totalit 20. století. Dnes sbírka čítá tisíce zpracovaných pamětníků a jako internetový archiv je přístupná široké veřejnosti.
        Příběhy 20. století jsou pak zpracováním těchto dokumentů do podoby rozhlasového vysílání, které je k poslechu na vlnách Českého rozhlasu viz archiv iRadio. Nyní se Příběhy dočkají i televizního zpracování, které můžete sledovat vždy v neděli od 18:15 na ČT2, a to od 3. září. Více informací naleznete zde. Post Bellum můžete také podpořit finančně (stačí i jednorázově třeba 100 Kč) - viz sekce Podpořte nás vpravo nahoře na uvedených stránkách. Pamětníci pomale vymírají, takže je to i hra o čas.
  • Malomocnost prázdnoty - Petroleus Mostensis (Editus Vinylis)

   Malomocnost prázdnoty - Petroleus Mostensis (Editus Vinylis)

   léto 2017
        Srdce mnohých pravověrných milovníků starého dobrého českého punku jistě zaplesalo, když v r. 2015 vydala Malomocnost prázdnoty novou nahrávku s názvem Petroleus Mostensis. Ta obsahovala jak debutové album Přestaň věřit, tak mírně zapomenutý demáč Pátek 13 a navíc ještě pár bonusů. Celkem to bylo 20 písní, což dnes již nemá obdoby. Pro milovníky vinylu tak letos kapela připravila milé překvapení v podobě vinylového vydání u Véva Records (ve spolupráci s Do řady!). Na desku se sice nevměstnalo všech 20 písní, ale 14 kousků (7 strana A a 7 strana B - viz obrázek) je také solidní číslo a hlavně vinylové kvalita je vinylová kvalita. Množství jistě nebude neomezené, takže si desku neváhejte objednat za 349 Kč na Punkstore nebo u Véva Records (oficiální stránky jsem nenašel).
  • Nový prvek Lemmium nebude (aneb jak vědci dali přednost Moskvě)

   Nový prvek Lemmium nebude (aneb jak vědci dali přednost Moskvě)

   celý rok 2016
        Kdo by neznal Iana Frasera Kilmistra, neboli Lemmyho - frontmana Motörhead, kmotra hardrocku a heavy metalu, který ovlivnil takové kapely a interprety jako The Ramones, The Sex Pistols, The Clash, Metallica, Megadeath, Ozzy Osbourne, AC/DC, Slayer aj. Narozen na Vánoce roku 1945 nás Lemmy přesně ve věku 70 let a 4 dní roku 2015 k zármutku všech opustil. Následující měsíc, tj. v lednu 2016, se stalo něco neuvěřitelného: byly objeveny 4 nové prvky těžkých kovů (heavy metal (!) elements), což nemohla být náhoda, protože ten nahoře má určitě taky rád tvrdý rock ;-). Po takovém objevu probíhá několikaměsíční maraton, při kterém se vybírají jména pro tyto prvky, než budou zařazeny do periodické tabulky prvků.
        Někdo z fanoušků byl naštěstí natolik osvícený, že si toho všiml a založil petici na pojmenování jednoho z oněch „heavy metal prvků“ (konkrétně č. 115) Lemmium. Tato informace u nás prolétla pár médii, byť celkem bez povšimnutí. Nicméně, jak už to bývá, dále se kauzou už nikdo neobtěžoval zabývat, proto bych vám rád shrnul, jak to dopadlo:
        Od ledna do června 2016 petici podepsalo na 150 000 lidí, nicméně v červnu bylo oznámeno, že jména byla vybrána a prvek č. 115 se má jmenovat Moscovium. Věc nebyla ještě úplně ztracena, protože pak následoval skoro půlroční proces schvalování, leč dnes už víme, že Moscovium je bohužel neměnný fakt. Jedním z argumentů proti bylo, že prvek nelze pojmenovat po reálné osobě, ať už žijící či ne. Tato námitka však byla elegantně vyvrácena jednak návrhem na změnu pravidel, byť neúspěšným, a především (ještě elegantněji) faktem, že po Lemmym byla pojmenována hvězda, tedy astrální objekt, po kterém se prvky v periodické tabulce jmenovat mohou. Nic tedy pojmenování nebránilo. Ani tak však vědecká obec neustoupila a neprokázala dostatek zdravé dravosti a vskutku cimrmanovského smyslu pro humor – to je ostuda a je mi to líto, páni vědci. Však historie ukáže, že jména objevitelů si nikdo z veřejnosti pamatovat nebude, ani vyučovat se (snad vyjma chemických fakult) nikde nebudou, zatímco Lemmyho stopa v historii je už teď nesmazatelná. No, Lemmium si bude muset ještě počkat, ale věřím, že jeho chvíle přijde. Petici máte nicméně stále šanci symbolicky podepsat zde ;-)...
  • Je ženský punk v ČR mrtev II?

   Je ženský punk v ČR mrtev II?

   KDY? časově neurčeno
        Čas letí rychleji, než bychom často chtěli, a tak se dívám, že už je to 4 roky od doby, co jsem napsal miničlánek - spíše minizamyšlení - s názvem "Je ženský punk v ČR mrtev?" (k přečtení zde). Nebudu se opakovat, jen by byla škoda, kdyby toto téma úplně zapadlo, a tak mě napadlo podívat se, co se za tu dobu změnilo.
        V době psaní prvního článku (2013) to s ryze ženskými kapelami v českých punkových luzích a hájích nevypadalo růžově. V podstatě se mi podařilo najít jen jednu v té době fungující plně ženskou kapelu, a to Wild Eggs. Přál jsem jim tehdy hodně úspěchů a doufal, že ty naše testosteronové vody trošku rozčeří, leč - jak se ukázalo - marně. Kapela již neexistuje.
        S nadějí v srdci (kde taky jinde ;-)?) jsem se dal do hledání skupin, které by od té doby vznikly, nebo alespoň znovu procitly z letargie. Bohužel, moc úspěšný jsem nebyl. Přesto však v březnu 2017 jistou naději přineslo hned dvojité zmrtvýchvstání ryze ženských (!!!) partiček Tabula Rasa a Fenis Afemie. Obě pocházejí z Děčína, což není náhoda - personálně jsou propojeny, první z nich hraje spíše punkrock, zatímco druhá HC punk, což jistě potěší nejednoho punkera, protože taková surovost se v dané kategorii jen tak nevidí. Milé překvapení. Problém ale je, že obě skupiny se daly dohromady jen na březnové vystoupení a opět ulehly k tvrdému spánku - doufejme, že ne věčnému. Naše scéna by něco takového potřebovala jako lesní zvěř sůl.      Další, čistě ženskou partičku, co by se pohybovala v punku, se mi najít nepodařilo. Ano, je tu pár ,,jakože punkových" kapel ala Avril Lavigne (nebo jak se to píše), které navíc zpravidla zpívají výhradně anglicky (nebo by alespoň chtěly), ale to - nezlobte se na mě - nepočítám do této kategorie.
        Jak je vidět, situace nám moc nezrůžověla, ale já jsem optimista, takže věřím, že za další 4 roky to bude lepší. Navíc nejsem vševědoucí a pevně doufám, že mi nějaká ta ženská skupina unikla - pokud o nějké víte, dejte mi vědět ;-)!
  • PHR - Vinylové žně

   PHR - Vinylové žně

   celý rok 2017
        Kultovní české vydavatelství nepopulární (rozuměj "alternativní" ;-)) hudby PHR v poslední době podlehlo trendu a vydává na vinylu vše, co neuteklo na strom, většinou ovšem reedice. Koupit si tak můžete od předrevolučních HNF, přes první debutovou desku E!E a Šanov 1, až po současné Našrot. Ač má PHR nové stránky, dlouho jste se o vinylech dozvěděli jen v e-shopu. Teď jsou na stránkách v záhlaví alespoň upoutávky, bohužel samotná sekce "novinky" pořád zůstává v roce 2015, tj. v roce spuštění stránek, což je dost škoda. Objednávat můžete zde .
  • Terakokotova armáda - nový videoklip

   Terakokotova armáda - nový videoklip

   květen 2017
        Brněnská "punkhistorická" partička Terakokotova armáda právě vydává nový videoklip k písni Buchty z jejich alba Zrození Mistra (2015). Klip je ručně animovaný, což se dnes už prakticky nevidí, takže určitě stojí za to, i když je asi spíše pro pánskou část publika, protože - jak kapela sama upozorňuje - "součástí videa jsou veselou a hravou formou ztvárněny i násilné scény a pornografie" ;-). Klip je ke shlédnutí zde.
  • Funkce šroubu (HC punk) vydává nové album

   Funkce šroubu (HC punk) vydává nové album

   květen 2017
        Dobrá zpráva pro milovníky tvrdší (HC) odnože punku, protože kapela Funkce Šroubu právě po dlouhé době vydává nové album. (Oficiální text kapely:) Neuvěřitelné se stalo skutečným a neskutečné je právě tady! Po osmi letech a jednom měsící máme konečně novou desku. Dvanáct uřvanech válů pokřtíme v sobotu 20.května v Dalel Aréně v Blatný, začátek na osmičku. Asistovat k tomu nám budou kamarádi z Ucházím a The OwnRoadies, tak určitě doražte. Dva nové songy můžete ochutnat na Bandzone kepely FŠ.
  • Ruku v ruce - nový split 3 punkových kapel

   Ruku v ruce - nový split 3 punkových kapel

   květen 2017
        Bermudskéj kvádr, VPV a blank out - tři menší české punkové kapely - nahrály pomerně v tichosti zajímavý split s názvem Ruku vruce. Velkým webům sice tahle událost unikla, ale nahrávka stojí za pozornost. Křest proběhne (či proběhl - dle toho, kdy článek čtete) dne 7.5.2017 v Rock Depu ve Vlekém Meziříčí. Pár písní si můžete poslechnout na Bandzone stránkách kepely BK.
  • Trest smrti (údaje za rok 2016)

   Trest smrti (údaje za rok 2016)

   duben 2017
        Amnesty International v dubnu 2017 vydala článek shrnující údaje o trestu smrti ve světě v roce 2016. Bylo vykonáno 1 032 poprav - o 37% méně než v roce 2015. Společně s Čínou se na pěti prvních příčkách v počtu poprav umístily Írán, Saúdská Arábie, Irák a Pákistán. USA se poprvé od roku 2006 neobjevily mezi pěti prvními a dosáhly nejnižšího počtu poprav od roku 1991, ale ve Vietnamu došlo k odhalení nebývalého počtu poprav. Celý článek si můžete přečíst zde.
  • Nové číslo fanzinu ELENS

   Nové číslo fanzinu ELENS

   květen 2017
        D.I.Y. punk/hardcore/Oi! fanzin Elens se opět hlásí o slovo. Páté číslo je prozatím nejobsáhlejší ze všech čísel. Na 138 stranách najdete články, komiksy, recenze, rozhovory (ZNC, THALIDOMIDE, Dáša…) a spoustu dalších zajímavostí ze světa punku/hc. K fanzinu je přiloženo CD PUNKROCK LIGHT. Pokud máš o ELENS zájem, piš na komiksmichael@seznam.cz, případně je k dostání v těchto prodejnách: Brno - Knihkupectví Skleněná louka (Kounicova 276/23, za rohem u Vegalité) a Praha 7 - Punkstore (Veverkova 1412/4).
  • Nežfaleš - 15, let, nový klip a album

   Nežfaleš - 15, let, nový klip a album

   jaro 2017
        Nežfaleš letos slaví 15 let existence, a to ve velkém. Kluci se vydali na tour, natočili několik klipů a ještě v květnu 2017 vydávají novou desku. Jmenuje se Zločin z vášně a první ochutnávky si můžete poslechnout na Bandzone.
  • Cenzúra - Jediná možnosť (nový klip)

   Cenzúra - Jediná možnosť (nový klip)

   březen/2017
        Bratislavská skupina hrající převážně Oi! punk právě dokončila nový videoklip k písni Jediná možnosť. Klukům to zabralo skoro 5 let, protože píseň je z alba Vráť čas (2012) a ze záběrů natočených v té době, což se často nevidí. Na klip se můžete podívat na Youtube.
  • Zinfest Brno 2017

   Zinfest Brno 2017

   22/04/2017
        Dne 22. dubna 2017 v 17:00 proběhne v Bajkazylu (Brno) nevšední akce, a to sice festival (nejen) punkových zinů. Festival bude nabízet prostor jak pro čtenáře a milovníky tohoto media, tak i pro jejich tvůrce. Jsou-li mezi vámi naopak i ti, které četba fanzinů ještě nepoznamenala, tak nyní budete mít možnost se dozvědět více. Na akci nebude prostor pouze pro sdílení zkušeností a osobních zážitků z tvorby a sběratelské činnosti fanzinů. Zahraje Gattaca, Zlá krev, Gagarin, Scalp a Godot Youth. Na místě bude možnost výměny a distribuce jak fanzinů, tak i jiného punkového a D.I.Y. materiálu (cd, mc, lp, ep…). Distra jsou vítána! POZOR, jestli vydáváte zin, neváhejte se přihlásit na komiksmichael@seznam.cz .
  • Benefiční koncert Brno

   Benefiční koncert Brno

   16/03/2017
        (Oficiální text pořadatele:) Zvu Tě na benefiční koncert, který proběhne 16.3.2017 v Brně ve Vegalité, hrají: Rost (HC punk Rakousko), Susi Molotow (punk Rakousko) a Poison Sweets (melodický punk 77). Výtěžek poputuje na zdravotní pomůcky mému kámošovi, který díky vleklé nemoci přišel koncem minulého roku o obě nohy. Kořeňovi ještě není ani 20 let a vyrůstá v neúplné rodině, která na tom není finančně nejlíp. Peníze budou použity na vybavení do domu a podobné potřebné, velmi náklandé, věci potřebné k běžnému životu s tímto postižením. Asi nemusím vypisovat, že náš stát člověku v podobné situaci nezajistí úplně nejideálnější podmínky...... Jasně, není to revoluční přístup a za vydělané (nebo prodělané?) peníze bych mohl koupit nějaké Gripeny pro tu našu punkovou scénu, ale... pořád si opakuju onen Telefonní pojem "Smysl malých činů", na kterém opravdu něco bude..
  • Compresor - Vážný problém (singl)

   Compresor - Vážný problém (singl)

   únor 2017
        Slovenská power punková skupina Compresor letos vydala nový singl s názvem Vážný problém. Kapela není tak nová, jak by se mohlo zdát - hraje už od r. 2008/2009, třeba jí tenhle singl pomůže prorazit. Jedná se opravdu o spíše tvrdší punk, takže by mohl udělat radost všem, kdo si na něj potrpí, včetně Oi! příznivců! (Pro fandy The Exploited to ale asi nebude dostatečný nářez :-).) Více informací naleznete na oficiálních stránkách.
  • Pomozte identifikovat intepreta (80. léta)

   Pomozte identifikovat intepreta (80. léta)

   bez časového určení
        Asi jste si již zvykli, že na těchto stránkách se občas objeví i něco, co jinde zpravidla neuvidíte. Dnes se na vás obracím jménem Mikoláše Chadimy, který pracuje pro Libri Prohibiti - což je pražská knihovna československé exilové a samizdatové (nejen) literatury - s prosbou o identifikaci interpreta na následující nahrávce. Jediné, co se o ní ví je, že ji pod názvem "čs.festival 1986" distribuoval ve Vídni Mirek Skalický: Nahrávka má formát MP3 a celkem cca 60 MB, proto jsem ji rozdělil na 2 části - 1. část je kratší (10 MB), 2. část je delší (50 MB). Nahrávka je na tu dobu v dobré kvalitě a text lze bez problémů rozeznat. Pokud interpreta poznáte, napište mi prosím (viz sekce Kontakt).
  • Jednota Kolín - nové album zdarma

   Jednota Kolín - nové album zdarma

   KDY? únor 2017
        Kolínská partička je na scéně od roku 2010. Za tu dobu zatím vydala 1 album s názvem Každej je rád mezi svými, a to až v roce 2016. Už letos ale přichází s dalším albem Je to jen na nás..., které obsahuje 12 písní, stejně jako to předchozí. CO se ale jen tak nevidí, obě alba si můžete zdarma stáhnout na oficiálních stránkách (a samozřejmě případně zakoupit, pokud se vám zalíbí!). Hudba je to melodická, mírně do Oi!, takže příznivci mírně tvrdších rytmů - zbystřete ;-)! Alba si můžete stáhnout zde.
  • Vlajka pro Tibet 2017

   Vlajka pro Tibet 2017

   KDY? 10/03/2017
        Mezinárodní kampaň “Vlajka pro Tibet” vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě a stala se jednou z nejvýznamnějších symbolických akcí vyjadřujících podporu ochrany lidských práv nejen Tibeťanů, ale i obyvatel ČLR. Akce probíhá každý rok 10. března, v den výroční povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu. Při povstání v roce 1959 zemřelo více než 80 000 Tibeťanů, přes milion Tibeťanů zemřelo v následujících letech ve vězeních, pracovních táborech nebo v důsledku hladomoru. Cílem kampaně je poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. Víco info a možnost zapojit se naleznete zde.
  • Do řady! - Join The Army?! (vinyl)

   Do řady! - Join The Army?! (vinyl)

   KDY? leden 2017
        Česká punková legenda Do řady! drží trend a podobně jako mnoho jiných i ona letos vydává reedici svého prvního alba Join The Army?! na vinylu. Album kupodivu nevychází u PHR, ale u Véva Records.
  • Zotrwačnosť - Pasca (nový videoklip)

   Zotrwačnosť - Pasca (nový videoklip)

   KDY? leden 2017
        Trnavská partička Zotrvačnosť je tu s námi už od r. 2000, ale zpočátku o ní nebylo moc slyšet. Nyní se to snad změní, protože kluci vydali v půli ledna 2017 videoklip k jedné ze svých písní s názvem Pasca. Na klip semůžete podívat zde.