Malomocnost prázdnoty

 •    Malomocnost prázdnoty je dnes už jednou z legend českého punk-rocku. Skupina pochází z Mostu, kde se r. 1995 zformovala v následující sestavě: v sestavě Zvíře - kytara, Kouba - basa, Pisky - bicí a Filda - zpěv.
     V tomto složení také záhy koncertují a vydávají první demo, Zkurvenou generaci. Prodá se však jen 5 kazet. Zanedlouho nahrazuje dosavadního basáka Peprník a přichází na svět Pátek 13. Po menší pauze zapříčiněné zraněním kytaristy vydává debutové album Přestaň věřit a stává se známou prakticky po celé republice, ale i v zahraničí (především SR a Polsko).
     Na jaře r. 1998 odchází Peprník a kapela se rozpadá. Ještě v roce 2003 absolvuje skupina tour po ČR, ovšem již bez bubeníka, a 12.9. hraje MP "naposledy" v Praze ve Vagónu. Od té doby se ovšem naštěstí několikrát ročně objevuje na větších festivalech. Část členů také chvíli vystupovala v projektu s názvem Spínací špendlík, který si získal také poměrně slušnou reputaci na zdejší scéně, dnes už ale neexistuje.
     Jejich hudba je klasicky punková - jednoduchá, líbivá a nebojí se experimentovat (menší sóla, objevuje se i klasická kytara místo elektrické atd...). Zásadní postavení v jejich tvorbě má i basová kytara, která se oprostila z klasického doprodu el. kytary a dostává se tak do popředí (viz skladba Človíček). Ani texty nezapřou punkové naladění - nesouhlas s válkami (Maruška), fašismem (Fuck šos), konformismem (Vypad bych), objevují se i písně proti disku (Diskofilie)... Asi proto je to také jedna z nejvyhledávanějších punkových skupin u nás.
     Pamatuji doby, když začínaly tyto stránky (cca rok 2002-2003), kdy se o kapele vědělo zejména předávaním kazety s nahrávkou Přestaň věřit z ruky do ruky. Doba se změnila a dnes není problém na Youtube poslechnou snad všechny písně. Poslední známé složení kapely je: zpěv: Filda, bicí: Šípus, basa: Pepr a kytara: Zvíře.

  ALBA
  Zkurvená generace (live 1996)
  Pátek třináctýho (1996)
  Přestaň věřit (1997) text
  Děti země (1998)
  Petroleus Mostensis (2015)
  Petroleus Mostensis - Editus Vinylis (2017)

  Zpět na skupiny