Do řady!

 •    Do řady! patří beze sporu k základům české punkové scény. Vzniká v Praze na troskách jiné formace - V3S. Ta se náhle po 4 letech existence v roce 1987 rozpadá a kytarista Vladimír Volman spolu s bubeníkem Janem Kyselkou, zpěvákem Jakubem Znamenáčkem, baskytaristou Petrem "Sidem" Hoškem a textařem Františkem "Egonem" Müllerem zakládají kapelu Do řady!
      Ač socialismus, přece to byla pro český punk zlatá doba začátků s příchutí zakázaného, a tak si Do řady! zahráli hned v roce 1987 v Národním domě v Praze, pak následoval berlínský Frühlingfest (88), polský Jarocin '88 a samozřejmě nezapomenutelný Punkeden na Žofíně, kde hrála snad celá tehdejší undrgroundová elita. I do Itálie se skupina dostala, a to v rámci Stage Diving 89“ s italskými The Crime Gang Bang. K tomu se dostávají na kompilace Akce Punk a na proslulou Rebelii Punk and Oi! (1990), která byla nabitá legendami.
      V té době Do řady! hrají řízný "punk", ne nepodobný zvukům motorové pily. Navíc i vliv V3S je stále slyšet, k tomu přidejte často antimilitaristické texty a máme tu docela zajímavou směs. Snad to byl ten zvuk pily a (tehdy) holá hlava Petra Hoška, která vedla řadu lidí k tomu, že jde o Oi!. Navíc asi došlo i k mírnému nepochopení textů kolem armýdy a nedorozumění je na světě. Kapele to ale paradoxně spíš pomohlo, aby se nějak vyprofilovala a taky byla něčím originální.
      Revoluce si nevybírá, a tak i obsazení kapely nakonec zažívá nejednu změnu - vroce 1990 přichází baskytarista Milan Vlček, a pak ještě zpěvák Pavel Vimr. V roce 1991 přichází na svět první skutečný počin (a vlastně debut) Join the army!? a následuje Amnestie (1995). Rok '95 a následující přinášejí řadu personálních změn, kapela to ustojí až v roce 2001-2002, kdy se potká dvojka Rajtoral-Volman a vydává se Vojenský 3-nápravový speciál (aneb V3S - a s jejím repertoárem) - že by nostalgie ;)? Následuje konečně vlastní a novinkami nabité Neber to osobně...! (2005).
      V září 2007 kapela oslavila 20, z čehož vyšlo i DVD - Do řady! open air. Fanoušci si pak museli počkat do 2010 na kompilaci 3v1, kde si zahráli společně s Šanov 1 a Čertůf punk. V roce 2012 pak kapele bylo 25 let a v květnu to oslavila druhým ročníkem Do řady! open air. (První byl v roce 2007 na jejich dvacetiny.)
      Dnešní (r. 2014) obsazení je následující: zpěv: PETR RAJTORA (Pražák), kytara: VLADIMÍR VOLMAN, bass: MILAN VLĆEK (Vlčák) a bicí: KAREL ŚIMON (Šipus).

  ALBA
  Join the army!? (1991)
  Amnestie (1995)
  Vojenský 3-nápravový speciál (2002)
  Neber to osobně...! (2005)
  3v1 - kompilace (2010)
  Myslím to upřímně (2014)

  Zpět na skupiny