Znouzectnost

 •     Jednou z mých oblíbených skupin je punk-rock-folková skupina s typicky punkovým názvem Znouzectnost. Asi málokterý punker by ji neznal, ovšem ne všichni ji poslouchají, protože se trošičku liší: málokdy zpívá sprotě a její hudba není tak tvrdá. Texty jsou často převlečeny v nějaký příběh, který má ovšem většinou druhý (poučnější :) význam. Píseň tak získává až sarkastický nádech: "Všichni jsme bratři, ať žije svoboda! Jen jedna otázka: Co, komu, kolik za co?" Už z textu je patrné, že to s tím bratrstvím a svobodou není úplně "v pořádku". Ne každý však v jejich textech najde to, co by měl, a proto tato skupina zůstává často nepochopena...
     "Znouzectnost je potrhlá možnost, jak z toho mála, co v tomhle světě znamenáme, udělat jedinečnou a nenapodobitelnou událost. Znouzectnost je naše maskovaná blbost a tloušťka, je to stavění stojícího na hlavu a ležícího na nohy, zkrátka princip koření. Prakticky to znamená, že když už můžeme hrát my, tak může každý," řekl v měsíčníku Rock & Pop (1990) bubeník souboru Caine. Co dodat :)?
     Tím se pozvolna dostáváme k osazenstvu, které tvoří Déma (kytarista, zpěvák), G'olda (kytarista-bas i el., zpěvák) a již zmiňovaný Caine (bubeník, obsluhuje conga, percuse, brumble a občas zpívá, většinou výkřiky apod.). V poslední době se s nimi objevuje i Romana Kohoutová (saxofón, flétna, klávesy, tamburína, zpěv) a Michal Röhrich (kytarista-bas, el., 12ti strunná, občasný bubeník a zpěvák).
     Z výčtu členů a nástrojů, na které hrají, je patrné, že v jejich hudbě není nouze o nejrůznější nástroje a pěvecké "experimenty".
     První nahrávky pocházejí z roku 1984 (volně stažitelné z výše uvedeného odkazu). Za dobu svého působení tato skupina vydala úctyhodných šestnáct alb. Pokud byste chtěli nějaké album od ZNC a jste z Brna, Plzně či Prahy, pak jásejte, protože jen v těchto městech si můžete být téměř jisti, že je v autorizovaném obchodě dostanete (v Brně například Indies). Pokud však nepocházíte ani z jednoho města, pak také není vše ztraceno - stačí navštívit nějaký koncert ZNC, kde naleznete nejen jejich alba a ceny jsou zde příznivější.
     Já osobně jezdím na koncerty, pokud jsou někde poblíž, takže jako u většiny skupin je mohu jen doporučit. Rozhodně si můžete být jisti, že tam sami nebudete. Jezdíme s kamarády i na menší koncerty na vesnicích a pod 150 lidí tam snad ještě nebylo. Také je to asi jediným místem, kde se dají koupit nejen kazety (starší kolem 60Kč, novější a nejnovější kolem 100Kč, CD 200Kč, trička 2-3 druhy 150Kč a odznáčky za 20Kč). Koupíte zde i alba jiných interpretů a jednou prodávali i knížku (150Kč) o dějinách punkové hudby... Vstupné se pohybuje řádově od 80-120Kč při samostatném koncertě nebo pokud vystupují s pár menšími skupinami. Koncert trvá zhruba od tří do šesti hodin, podle nálady.
     Pro více informací doporučuji navštívit oficiální stránky skupiny (viz. výše).

  ALBA
  Zastávka Mileč: 1984
  Vítejte v blázinci, hraje vám Znouzectnost (1987)
  Happy X-mas (1988)
  Obludný neználek (1989)
  Odrhovačky a baladajky (1990)
  Ukolébavky pro ne(v)hodné loutky (1992)
  Znouzectnost uvádí své hosty na vlnách rádia Bla Bla plus (1992)
  Mé království (1993)
  Folcore (1994)
  Kapitán Mlíko (1996)
  Bomboniéra! (1998)
  Demophobia: Vycpávky (1999)
  Písně instantního štěstí (2000)
  Tvrdí kluci nepláčou (2002)
  Ad Astra (2005)
  Heavy Model aneb srdce pro Anubise (2008)
  Heavy Model aneb srdce pro Anubise (2008)
  Beat simplicitas (2014)

  Zpět na skupiny